Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

89 studentów i doktorantów dostało stypendia z kasy lubelskiego ratusza. Tysiące złotych dla zdolnych i promujących miasto

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Aleksandra Kaźmierczak
Prawie 9 tys. zł dla studenta i ponad 11 tys. zł dla doktoranta – tyle wynoszą stypendia ufundowane przez ratusz dla najzdolniejszych osób kształcących się w lubelskich szkołach wyższych. Łącznie na ten cel trafi ponad 850 tys. zł. Wyróżnionych zostało 89 osób.

- To docenienie mojej codziennej pracy. I nie chodzi tylko o naukę, ale też o to co robię poza nią: pisanie artykułów, prezentacje, udział w pracy samorządu studenckiego, m.in. organizację Medykaliów – mówi Kaja Karakuła, studentka IV roku Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarskim.

Jest jedną z 89 studentów i doktorantów, którzy otrzymali ratuszowe stypendia. W poniedziałek osoby te otrzymały wsparcie od ratusza odebrały listy gratulacyjne.

- Bez studentów trudno sobie wyobrazić Lublin – podkreśla Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta i jeden z pomysłodawców miejskiego programu stypendialnego.

- Stypendium naukowe na rok akademicki 2019/2020 zostało przyznane 89 osobom, w tym 62 wybitnie uzdolnionym studentom oraz 27 doktorantom, których działalność służy zarówno rozwojowi nauki, jak również Lublinowi – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Na wypłatę stypendiów przeznaczono ponad 856 tys. zł. Pomoc będzie przysługiwała przez dziewięć miesięcy (od października 2019 do czerwca 2020 r.). Student otrzyma w tym czasie łącznie 8 940 zł, doktorant - 11 175 zł.

- Te stypendia są bardzo godnych rozmiarów. Gdyby nie były tak godne, to nie cieszyłyby się takim zainteresowaniem – ocenia Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

O stypendia ubiegać się mogli studenci ze średnią ocen 4,5 oraz doktoranci, którzy w ciągu ostatnich 2 lat uzyskali za publikacje naukowe nie mniej niż 150 punktów (określonych zgodnie z wykazami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

„Punktowe kryterium” to nowe rozwiązanie. Wynika ze zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Część lubelskich doktorantów przekonuje, że 150 punktów to zbyt wysoko postawiona porzeczka.

- Myślę, że będą zmiany. Prezydent Lublina konsultuje to z kolegium rektorów – zapowiada Nowak. I dodaje, że w Lublinie poza stypendiami powinny pojawić się inne formy wsparcia studentów. – Na przykład rodzaj „Lubelskiej Karty Studenta” gwarantującej posiadaczom dostęp do systemu miejskich ulg i bonifikat.

Miejski program stypendialny dla studentów i doktorantów działa w Lublin od 2010 roku. Pomoc uzyskało łącznie 909 osób: 648 studentów i 261 doktorantów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski