Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9 na 10 Polaków deklaruje, że nie chce wyjeżdżac z kraju za pracą. Jednocześnie pół miliona pracujących deklaruje wyjazd.

Redakcja
Niemal 7 na 10 Polaków decyduje się na emigrację w celu podjęcia pracy oraz ze względu na wysokość zarobków.
Niemal 7 na 10 Polaków decyduje się na emigrację w celu podjęcia pracy oraz ze względu na wysokość zarobków. 123RF
Jedynie 8,6 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy rozważa wyjazd do pracy za granicą. Jednocześnie nadal 2 proc. Polaków twardo deklaruje, że wyjeżdża za granicę.

Według najnowszego raportu Work Service „Migracje Zarobkowe Polaków IX” już tylko 8,6 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy w Polsce (1,6 mln osób) rozważa emigrację zarobkową. Jest to wynik o 3,2 pp. niższy w porównaniu do poprzedniej edycji oraz najniższy odsetek w historii prowadzonego badania.

- Liczba Polaków chętnych do wyjazdu za granicę systematycznie spada. W tym badaniu mieliśmy najniższe wskazanie (8,6 proc.). Jednak pamiętajmy, że nadal 2 proc. Polaków twardo deklaruje, że wyjeżdża za granicę. To jest 0,5 miliona pracujących Polaków, co w odniesieniu do tych 2,5 mln już będących na emigracji, jest to nadal pokaźna kwota- tłumaczy w rozmowie z AIP Tomasz Ślęzak, Wiceprezes Work Service.- Nowością są kraje skandynawskie i nordyckie- dodaje.

Aktualnie jedynie 3 proc. Polaków rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, z wynikiem 23,3 proc., niezmiennie pozostają Niemcy. W pierwszej trójce wyboru polskich emigrantów znalazły się również Norwegia (15,6 proc.) i niespodziewanie po raz pierwszy Szwecja (14,7 proc.). Z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia, co naturalnie wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego.

Z naszym kolejnym raportem utrwala się podział badań na te przed brexitem i po brexicie. Konsekwentnie w każdej kolejnej odsłonie Wielka Brytania traci na popularności i spada w rankingach. Trwale na pierwszym miejscu są Niemcy. Polacy lubią ten kraj, chcą tam wyjeżdżać- tłumaczy w rozmowie Ślęzak.- Nowością są kraje skandynawskie i nordyckie- dodaje.

Niemal 7 na 10 Polaków decyduje się na emigrację w celu podjęcia pracy oraz ze względu na wysokość zarobków. W drugiej kolejności wyjazd rodaków za granicę spowodowany jest ex aequo lepszymi perspektywami rozwoju zawodowego i wyższym standardem życia (32 proc.). Najwyższy wynik w historii badań zanotowały warunki socjalne w innych krajach, wskazywane przez 31 proc. Polaków. Dla niemal jednej czwartej ankietowanych powodem do emigracji jest korzystniejszy system podatkowy, bardziej przyjazna administracja publiczna i możliwość podróżowania. Jedynie 14 proc. badanych zamierza wyjechać za granicę z powodu braku odpowiedniej pracy w Polsce. Jest to wynik o 10 pp. niższy niż przed rokiem.

Głównymi barierami Polaków przed emigracją niezmiennie pozostają przywiązanie do rodziny i przyjaciół (65 proc.) oraz atrakcyjna praca w miejscu zamieszkania (38 proc.). Warto także zauważyć, że dwa razy częściej niż w poprzedniej edycji badania ankietowani wskazywali na zbyt duże różnice kulturowe i mentalność ludzi za granicą (18 proc.). Dodatkowo w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 7 pp. wzrósł odsetek badanych, którzy przyznali się, że nie podejmują decyzji o pracy poza krajem, ponieważ uważają, że Polacy są tam źle traktowani.

Co ciekawe, najchętniej pracować za granicę wyjechaliby już nie najmłodsi, a osoby między 35, a 60 rokiem życia (55 proc.). Wśród Polaków planujących emigrację nawet 82 proc. ma pracę, z czego 49 proc. jest zatrudnionych na pełnym etacie. Co ważne, nawet o 16 pp., do 31 proc., wśród potencjalnych emigrantów wzrósł udział osób z wyższym wykształceniem. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania potencjalnych emigrantów, na mapie Polski wyraźnie wyróżniają się dwa regiony – centralny pod względem zdecydowanie największego udziału osób zainteresowanych emigracją (31 proc.) i południowo-zachodni, w którym jedynie 8 proc. badanych rozważa pracę za granicą. Podobnie jak w poprzedniej edycji badania najczęściej o emigracji zarobkowej myślą Polacy mieszkający na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców (68 proc.,).

Ponad połowa osób, która rozważa wyjazd do innej miejscowości w celu znalezienia pracy, byłaby skłonna podjąć taką decyzję, jeżeli otrzyma na rękę co najmniej 4 tys zł. Oznacz to, że pracodawcy, którzy borykają się z brakiem pracowników musieliby o około 20 proc. zwiększyć wynagrodzenie w stosunku do średniej, aby przyciągnąć osoby z odległych miejscowości- tłumaczy Wiktor Wojciechowski, wiceprzewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 9 na 10 Polaków deklaruje, że nie chce wyjeżdżac z kraju za pracą. Jednocześnie pół miliona pracujących deklaruje wyjazd. - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski