Uroczyste otwarcie jesziwy odbyło się 24 czerwca 1930 roku (28 siwan 5690). Ulice udekorowano kwiatami i transparentami, a nad gmachem uczelni powiewał sztandar państwowy i czarno-biały - haftowany w desenie złoto-niebieskie - sztandar uczelni. Wielki honor przybicia mezuzy do drzwi jesziwy przypadł cadykowi Izraelowi Friedmanowi, a symbolicznego otwarcia uczelni złotym kluczem dokonał młody student Jehuda Melber.
- Na zdjęciach z tego wydarzenia widzimy tłum ludzi. To było poważne wyzwanie logistyczne. Do miasta przybyło wtedy około 10 tysięcy Żydów z całej Polski. Z tego powodu zwiększono liczbę pociągów jadących do Lublina oraz uruchomiono dodatkowe miejskie linie autobusowe kursujące od dworca kolejowego do ulicy Lubartowskiej - mówi Joanna Zętar z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".
W środku oprócz sal wykładowych, pokoi dla studentów, była też synagoga, mykwa, stołówka z koszernymi posiłkami, ogród i bardzo bogato wyposażona biblioteka. Aby zostać studentem jesziwy należało znać na pamięć kilkaset stron Talmudu. Kurs nauczania trwał 5 lat. Około 130 studentów jesziwy pochodziło na ogół z niewielkich, prowincjonalnych miast południowo-wschodniej Polski, ale wśród nich było też kilku studentów z zagranicy.
Wraz z wybuchem II wojny światowej i zajęciem miasta przez Niemców w budynku ulokowano posterunek niemieckiej żandarmerii, a od 1942 r. szpital. Po wojnie budynek został przekazany Akademii Medycznej w Lublinie, która kształciła tam studentów i pracowników służby zdrowia aż do 2003 r. Obecnie właścicielem budynku jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz zarząd spółki zarządzającej hotelem Ilan, który działa w zabytkowym obiekcie.
- Sprytni kibice oglądali mecz żużlowców na podnośnikach
- Ranking kardiologów w Lublinie według opinii pacjentów
- Noc świętojańska w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zobaczcie zdjęcia
- 30 lat minęło. Nasza wystawa stanęła na placu Litewskim
- „Jestem człowiekiem”. Protest LGBT+ pod lubelskim ratuszem
- Przyjemność dla fanów lotnictwa. Zdjęcia z muzeum w Dęblinie
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?