Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90. urodziny jesziwy. Zobacz archiwalne zdjęcia Uczelni Mędrców Lublina

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Uroczystość otwarcia Jesziwas Chachmej Lublin
Uroczystość otwarcia Jesziwas Chachmej Lublin Narodowe Archiwum Cyfrowe
Uroczyste otwarcie jesziwy odbyło się dokładnie 90 lat temu - 24 czerwca 1930 roku (28 siwan 5690). Do miasta przybyło wtedy około 10 tysięcy osób z całej Polski. Żydowski Oksford kształcący rabinów został usytuowany przy ul. Lubartowskiej 57, dzisiaj 85. Prezentujemy zdjęcia z uroczystości otwarcia uczelni, a także fotografie studentów i wykładowców Jesziwas Chachmej Lublin.

Uroczyste otwarcie jesziwy odbyło się 24 czerwca 1930 roku (28 siwan 5690). Ulice udekorowano kwiatami i transparentami, a nad gmachem uczelni powiewał sztandar państwowy i czarno-biały - haftowany w desenie złoto-niebieskie - sztandar uczelni. Wielki honor przybicia mezuzy do drzwi jesziwy przypadł cadykowi Izraelowi Friedmanowi, a symbolicznego otwarcia uczelni złotym kluczem dokonał młody student Jehuda Melber.

- Na zdjęciach z tego wydarzenia widzimy tłum ludzi. To było poważne wyzwanie logistyczne. Do miasta przybyło wtedy około 10 tysięcy Żydów z całej Polski. Z tego powodu zwiększono liczbę pociągów jadących do Lublina oraz uruchomiono dodatkowe miejskie linie autobusowe kursujące od dworca kolejowego do ulicy Lubartowskiej - mówi Joanna Zętar z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".

W środku oprócz sal wykładowych, pokoi dla studentów, była też synagoga, mykwa, stołówka z koszernymi posiłkami, ogród i bardzo bogato wyposażona biblioteka. Aby zostać studentem jesziwy należało znać na pamięć kilkaset stron Talmudu. Kurs nauczania trwał 5 lat. Około 130 studentów jesziwy pochodziło na ogół z niewielkich, prowincjonalnych miast południowo-wschodniej Polski, ale wśród nich było też kilku studentów z zagranicy.

Wraz z wybuchem II wojny światowej i zajęciem miasta przez Niemców w budynku ulokowano posterunek niemieckiej żandarmerii, a od 1942 r. szpital. Po wojnie budynek został przekazany Akademii Medycznej w Lublinie, która kształciła tam studentów i pracowników służby zdrowia aż do 2003 r. Obecnie właścicielem budynku jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz zarząd spółki zarządzającej hotelem Ilan, który działa w zabytkowym obiekcie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski