A nie mówiłem

Maciej Wijatkowski
Udostępnij:
Zadufani na temat możliwości nauki, uważamy, że panujemy nad naturą w sposób absolutny. Natura jednak ma to do siebie, że się zmienia i przystosowuje. Co jakiś czas funduje nam nowiutką mutację bakterii, trzęsienie ziemi, powódź albo Justina Biebera. W takich momentach najbardziej nienawidzeni są ludzie używający frazy - …"a nie mówiłem?.." Dlaczego? Bo mieli rację, a tego, że ktoś ma rację bardziej niż my, nie cierpimy szczególnie.

Skąd się owa bezczelna racja bierze? Otóż z prostej znajomości historii ludzkich pomyłek. Niewielki odsetek intelektualnych zboczeńców, zamiast śledzić seriale, tańce z gwiazdami, zakładać nowe lokaty, czy donosić na kolegów z pracy, czyta książki o tym, co już było.

Gdyby owa historia była bardziej popularna, dla wszystkich byłoby oczywiste, że żaden przedsiębiorca, nawet Chińczyk, nie wybuduje autostrady za pół ceny, warzywa i ręce należy myć, a na terenach zalewowych nie buduje się domów. Historia wiele upraszcza, bo prawie wszystko już było.

Oglądam transmisję z sejmowego głosowania w sprawie emerytur i "nadziwić się nie mogę", jak można było głosować na takich prymitywów?... Oglądam relację sprzed Sejmu a tam jakiś człowiek całkiem poważnie mówi, że nie wypuści posłów, a w Pałacu Prezydenckim polecą szyby… Coś takiego powinno kończyć się ogólnym pałowaniem i wsadzaniem do aresztów. Innego rozwiązania historia państw rozwiniętych cywilizacyjnie nie przewiduje. W paru książkach o historycznej zawartości można wyczytać, że próby zarządzania państwem przez palenie czegokolwiek, wyzywanie się od najgorszych czy inne formy rządów ulicy, nigdy do niczego dobrego nie doprowadziły. Oprócz, oczywiście, niektórych przewrotów. Wszystko to już było i jeśli samemu nie traciło się czasu na czytanie, można spytać mądrzejszych. Na każdy temat można coś znaleźć i sporo dzięki temu przewidzieć.

No chyba, że któregoś dnia przyleci jakaś przewidziana przez paru marudnych asteroida i wyrówna nasz kawałek wszechświata. A nie mówi…


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bonio
klepałem GWno młotkiem a GWno jak to GWno rozprysło się nie równo. Mundry człeku POzdrów pierwszych emerytów III RP tj. Stefanka brata Adasia i Srulę Moryla obywatela Izraela. To Oni wiedzą najlepiej jak hojna jest POlsza płacąc Im co miesiąc 6 tys PLN emerytury. Za co? Za utrwalanie reżimu PRL.
J
Jurnied
We wpisie dżemu nie dopatrzyłem się żadnego argumentu ani konkretu - niestety
J
Jurnied
Nie będę jednak komentował, jak sam "kto-sik?" stawia się na równi ze zwierzętami - to życzę zdrowia, bo na rozum już pewnie dużo za późno
J
Jurnied
A w którym miejscu to wyczytałeś ktosiku (ja nie chcę sik od razu informuję)
k
kinol
Ładnie,ładnie napisane:) Chociaż akurat dźustyn byber nie jest dobrym przykładem produktu natury.Raczej wprost przeciwnie-jest tworem (czy raczej stworem) sprzecznym z prawami naturalnymi,ale mniejsza o to.Zgrabny wstęp,fajne zakończenie ,przekaz-oczywiście dyskusyjny. pozdrawiam.
g
gada
święta racja Panie Redaktorze. Jakim to trzeba być prymitywem , by nie rozumieć, że obciążeniem dla ZUSu nie są ci co pracują 45 lat i przez 5 pobierają emeryturę, ale całe tabuny pasozytów "pracujących" przez 20 lat i przez 30 pobierający horrendalnie wysokie emerytury NA KTÓRE NIE ZAPRACOWALI.
Ale cóż wybraliśmy prymitywów co tego nie rozumieją, to teraz cierpmy.
k
ktosik
na argumenty.
k
ktosik
nie zniżaj się do poziomu "Jurnied", ON jest wyznawcą jedynie słusznej idei swojej partii. Mamy holocaust zwierząt, to prawnymi metodami zrobią holocaust Polaków, już się to toczy, tylko czy będziemy w stanie to zatrzymać.
k
ktosik
to płacisz tylko składkę zdrowotną. Ale Panowie nie możecie się dogadać, bo jeden pisze o emerytach, zaś drugi o przyszłych emerytach i w ten sposób jak gęś z prosięciem.

"Jestem emerytem. Żadnej składki emerytalnej nie płacę - która ma być mi dana.", tego już kompletnie nie rozumiem.

Przerost formy nad treścią.
k
ktosik
może faktycznie czytaj więcej książek a mniej artykułów, oczywiście ze zrozumieniem.
k
ktosik
a nie chorobową i wypadkową. Składka zdrowotna uprawnia do korzystania z tzw. bezpłatnej służby zdrowia, tzw. leków refundowanych. Składka chorobowa uprawnia do zasiłku chorobowego wypłacanego za pierwsze 33 dni choroby przez pracodawcę, za pozostały okres przez ZUS z jednoczesną komepsatą składek odprowadzanych przez pracodawcę. Składka wypadkowa dotyczy również tylko pracujących. Jeżeli emeryt chce się ubezpieczyć od wypadków to wykupuje dodatkową polisę , bądź ( tak jest najczęściej, bo jesteśmy biedni) kontynuuje ubezpieczenie grupowe z zakładu pracy.
Ubezpieczenia zostały podzielone na ubezpieczenia społeczne ( emerytalne, rentowe, chorobowe), ubezpieczenie wypadkowe, zdrowotne, FP i FGŚP.

WYDAJE mi się zatem, że należy zapoznać się z tematem, zanim zabierze się głos.
Pominę fakt co dzieje się ze składka rentową, chorobową gdy przechodzimy na emeryturę.

Mało wiesz, dużo gadasz i wprowadzasz zamęt swoja niewiedzą.
Natomiast zatrudnienie emeryta powoduje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ( wyjątek umowa zlecenie, gdzie mamy tylko ubezpieczenie zdrowotne odliczane od podatku).
KONIEC
b
bonio
Byli tacy co wysyłali na Sybir i to Polaków. Za co? Jak śpiewają w Bradiadze "za prawdę cierpiał w tiurmie". Z tymi Twoimi POdatkami to proste pytanie :"czy wszystkie POkraczne Orły płacą w POlszy POdatki czy POniektórzy wybrali zaludnione wyspy, żeby tu gdzie doją czyli w POlszy nie płacić. Odpowiedz mi dlaczego emerytom strącają co miesiąc 33% dochodu a generałom, prokuratorom, sędziom, posłom , senatorom wacka. Czy Ci "wybrańcy" narodu nie są godni płacić PO 1 tys PLN co miesiąc tak jak emeryci. Poszło to by na służbę zdrowia, oświatę i pomoc społeczną. Taka Francja szczyci się tym, że w 2008r liczba narodzonych dzieci przekroczyła liczbę zmarłych i stała się normalnym państwem. A i cała polityka kolejnych rządów była na to nastawiona. A co w tej POkracznej POlszy: emeryci wróg POkrak nr 1, także dzieci wróg nr 2, itp. Gloryfikuje się pedałów i ludzi chwalących homoseksualne małżeństwa. W Hiszpanii Zapatero zrobił to co nasi POkraczno-POprawni chcą teraz zrobić i co, że mogą się homusie żenić, brać dzieci w aborcję jak bida aż piszczy i nastąpił POtworny spadek gospodarczo-społeczny. Ja Ciebie mundrołku ni9gdzie nie wyganiam. Siedż i uprawiaj POkraczną propagandę. POniektórym słyszałem, że płacą za linki pro"rzundowe". Co do wyższych uczelni - sam studiowałem w Centusiowie w latach 1964-1968r. Egzaminy były wówczas konkursowe. A teraz wystarczy opłacić czesne i jest na utrzymanie quasi uniwerku czy innego badziewia.
J
Jurnied
Najpierw poczytaj sobie np. rocznik statystyczny. W roku 1955 urodziło się ok 1490000 dzieci, w roczniku 2010 ok. 400000 - widzisz różnicę - odpowiedz sobie dlaczego likwidowane są szkoły. W roku 1990 było ok. 120 szkół wyższych obecnie jest ich ok. 500 - widzisz różnicę. A jeżeli Ci nie odpowiada Państwo - wyjedź na bezludną wyspę i będziesz całkowicie wolny, ponieważ system państwowy jest wszędzie i wszędzie płaci się podatki. Życzę dobrego wyboru.
J
Jurnied
Jestem emerytem. Żadnej składki emerytalnej nie płacę - która ma być mi dana. Proszę o szczegółowy i konkretny wpis.
k
ktosik
i "jak można było głosować na takich prymitywów?." Jeżeli już ktoś miałby w areszcie wylądować, to właśnie Ci, którzy oddali głos na demontaż systemu emerytalnego. A jeżeli chodzi o prymitywów, to domyślam się,
że nie stosuje Pan tego określenia do wszystkich prymitywów, a tylko do wybranych konkretnych opcji politycznych. Niby felieton obiektywny, a jednak obiektywny nie jest.

Już wiem dlaczego mnie nie lubią :), za dużo czytam, za dużo wiem, za wiele myślę, a przecież myślący są każdej władzy niewygodni.

Gdy czytam komentarze, że reforma jest niezbędna to nawet się z tym zgadzam, ale nie zgadzam się z brakiem argumentów za ta reformą. Przeciw NIEJ jest wiele argumentów. Po pierwsze nie chodzi o podwyższenie emerytur, jak to się wmawia ludziom, a o to by okres pobierania był jak najkrótszy. Po drugie wydłużenie lat pracy wcale nie wpłynie na wysokość emerytur, ponieważ płace w Polsce są na tak niskim poziomie ( pomijam ten 1% który da sobie radę), że nawet gdybyśmy pracowali do 90-go roku życia wysokość emerytury będzie głodowa. Po trzecie żeby wymagać od ludzi pracy, należy najpierw im tę pracę zapewnić, a w Polsce zostały nam do pracy urzędy biura, sklepy, policja i inne miejsca, które żadnego dochodu narodowego nie generują. Reasumując, bo wymieniać można dłużej, większość do emerytury nie dopracuje, większość nie dożyje, a ci którzy dożyją, pożyją na niej krótko, bo nawet przy dobrym stanie zdrowia nie stać ich będzie na jedzenie i opłaty.

Jak zmusić system rządów w Polsce do zmian, na pewno nie wyjściem na ulicę, bo tylko na to czekają. Raz-przestać spłacać kredyty hipoteczne, dwa- wyciągnąć swoje lokaty z banków, trzy- założyć partię, która zdmuchnie ze sceny politycznej te zmutowane twory, który nas się raczy od 1989 r.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie