Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABC spisu powszechnego 2011

Kazimierz Netka
Takimi przyrządami posługują się rachmistrzowie
Takimi przyrządami posługują się rachmistrzowie P. Relikowski
W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, trwa spis powszechny. Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, jak w nim uczestniczyć, podpowiadamy, jakie informacje o sobie, swojej rodzinie, pracy przekazać rachmistrzom albo samemu napisać, wypełniając formularze.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP) w naszym kraju trwa już 20 dni. To pierwszy taki spis od wejścia Rzeczypospolitej Polskiej do UE. Gromadzone są najnowsze (według stanu na koniec marca br.) informacje o tematyce demograficzno -społecznej oraz ekonomicznej. Wiadomości te są potrzebne do porównań międzynarodowych - dowiadujemy się od Zbigniewa Pietrzaka, rzecznika prasowego Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Po raz pierwszy w historii spisów powszechnych w Polsce wiadomości przekazać można za pośrednictwem internetu. Spis przez internet można przeprowadzić samemu do 16 czerwca (na stronach: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl).

Ze spisu skorzystało już 1,5 mln osób

Nie możemy odmówić udziału w spisie. Każdy obywatel ma obowiązek w nim uczestniczyć, przekazując informacje bezpośrednio rachmistrzowi, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Uwaga, nigdzie nie trzeba się zgłaszać. Przyjdą do nas lub zatelefonują osoby pracujące przy spisie. Wszystkich zatrudnionych przy NSP obowiązuje zachowanie w tajemnicy danych.

Harmonogram Narodowego Spisu Powszechnego

Samospis internetowy potrwa do 16 czerwca. Z kolei rachmistrzów możemy się spodziewać do 30 czerwca. Od 1 do 11 lipca będzie realizowany spis kontrolny, drogą telefoniczną. Opracowywanie i analiza wyników spisu NSP potrwa do grudnia włącznie. Raport z wynikami będzie gotowy w połowie przyszłego roku. Natomiast w latach 2012-2013 wydawane będą publikacje tematyczne w formie tabelaryczno-analitycznej. Dokładniejsze prace studialne i analityczne potrwają do 2015 roku.

Tam znajdziesz pomoc

Od 1 kwietnia czynna jest ogólnopolska infolinia spisowa 800 80 08 00 (bezpłatne połączenia z telefonów stacjonarnych) lub 22 444 47 77 (zgodnie z taryfikatorem operatora sieci komórkowej), gdzie można uzyskać pomoc przy wypełnianiu formularzy spisowych w internecie, a także informacje o spisie, rachmistrzach spisowych, terminie wizyty rachmistrza lub możliwym terminie jej przełożenia. Infolinia czynna jest od godziny 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku i od 8.00 do 18.00 w soboty i niedziele.

Samospis

Można go dokonać po zalogowaniu się do systemu i uwierzytelnieniu swojej osoby, wypełniając rubryki w formularzu. Dokument ten będzie chroniony przed dostępem osób niepowołanych. Wpisywane przez nas dane do rubryk będą szyfrowane, tak aby nikt nieupoważniony nie mógł ich odczytać.
Aby dokonać samospisu, trzeba mieć dostęp do komputera z internetem. Możemy się spisać sami lub poprosić o pomoc członka rodziny albo znajomego. Formularz wypełnić można w dowolnym czasie, pamiętając tylko o tym, by zrobić to do 16 czerwca, i o tym, że od pierwszego zalogowania się do systemu mamy 14 dni na zakończenie samospisu.

Jak to zrobić?
Aby dokonać samospisu, należy: uruchomić przeglądarkę internetową, wejść na stronę lub www.stat.gov.pl, wybrać zakładkę "Formularze spiswww.spis.gov.plowe", wybrać formularz identyfikacyjny, wpisać swoje dane, wpisać własne hasło (zapamiętać), wpisać w wyznaczone miejsce ciąg znaków z obrazka (to dodatkowe zabezpieczenia), zalogować się i przystąpić do wypełniania formularza.

Ponowne uruchomienie procedury samospisu polega na wpisaniu loginu i zapamiętanego hasła. Formularz będzie dostępny przez 14 dni od daty pierwszego zalogowania, a potem zostanie zablokowany i skierowany do ankietera statystycznego lub do rachmistrza spisowego.

Gdy się nie spiszemy...

Jeżeli nie uda nam się przekazać danych za pośrednictwem internetu, nie musimy nigdzie tego zgłaszać. Trzeba zaczekać, aż zadzwoni do nas osoba upoważniona do zbierania danych spisowych. Może przyjść do nas rachmistrz (który musi nosić identyfikator podpisany przez dyrektora urzędu statystycznego) i tej osobie przekażemy informacje. Wiarygodność rachmistrza potwierdzić możemy telefonicznie, dzwoniąc pod numer infolinii, lub osobiście w urzędzie gminy albo statystycznym.
Gdy nikt się do nas nie zgłosi...

Może się zdarzyć, że ani nikt do nas nie zadzwoni, ani nie odwiedzi nas rachmistrz. Oznaczać to będzie, że wszystkie informacje o nas są już wpisane do formularza spisowego, bo zebrane zostały z rejestrów państwowych. Możemy je obejrzeć, logując się w internecie tak jak przy samospisie. W takim wypadku również nie musimy się zgłaszać do żadnego urzędu i sprawdzać, czy zostaliśmy spisani.

CZYTAJ TAKŻE:
Daj się spisać w pierwszym od czasów wstąpienia do Unii spisie ludności
Szukają rachmistrzów narodowego spisu powszechnego
Rachmistrzowie policzą bezdomnych

Ważne dla urodzonych za granicą i repatriantów

Osoby, które się urodziły przed 1945 rokiem na dawnych terenach Polski, powinny zaznaczyć kraj, na terenie którego obecnie leży miejscowość ich urodzenia (Białoruś, Litwa lub Ukraina). Przykład: jeśli osoba urodziła się w 1938 roku we Lwowie - należy zaznaczyć kraj Ukraina. Jeżeli kraj urodzenia obecnie nie istnieje, np. Czechosłowacja, ZSRR, Jugosławia, należy podać kraj urodzenia według obecnych granic, np. jeżeli osoba urodziła się w 1985 roku w Bratysławie (wówczas Czechosłowacja), należy wybrać kraj: Słowacja.

Obowiązek udzielania odpowiedzi

Osoby objęte spisem są obowiązane do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Przekazanie wiadomości niezgodnych ze stanem faktycznym oraz odmowa pociągają za sobą skutki prawne.

Wyjątkiem są sprawy pozostawania w związku nieformalnym, przynależności wyznaniowej, niepełnosprawności oraz dzietności i planów prokreacyjnych. Udzielanie odpowiedzi w tych przypadkach jest dobrowolne.

Zgodnie z ustawą o spisie, musimy odpowiedzieć na pytania spisowe. Możemy ustalić z rachmistrzem dogodny termin wizyty, jeśli będzie taka konieczność.

Pożytki ze spisu

Z wiadomości zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego korzystać będą instytucje rządowe, samorządowe, placówki naukowe, instytucje międzynarodowe, ale przede wszystkim pośrednio pożytek z tego będą mieli wszyscy obywatele. Zbierane są informacje, których nie ma w bieżącej sprawozdawczości, chodzi tu np. o dane dotyczące struktury gospodarstw domowych. Ośrodki badawcze nie przeprowadzają analiz na taką skalę, na jaką jest realizowany NSP. Dlatego przeprowadzenie szczegółowego rejestrowania raz na 10 lat jest bardzo ważne. Na podstawie takich danych kształtowane będą polityka gminy, planowanie zaspokajania potrzeb jej mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski