MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abramowicz potajemnie finansował Vitesse. Rosyjski oligarcha wykorzystywał raje podatkowe do przekazywania mln euro holenderskiemu klubowi

Jacek Kmiecik
Roman Abramowicz – były właściciel Chelsea Londyn i cichy współfinansista Vitesse Arnhem
Roman Abramowicz – były właściciel Chelsea Londyn i cichy współfinansista Vitesse Arnhem AP/EASTNEWS
Rosyjski oligarcha, uważany za jednego z najbliższych znajomych Władimira Putina – Roman Abramowicz potajemnie finansował Vitesse Arnhem. Brytyjski „The Guardian”, powołując się na ujawnione dokumenty, powiadomił, że były właściciel Chelsea Londyn był najpierw potajemnie zaangażowany w przejęcie klubu piłkarskiego z Holandii, a potem dalej go finansował.

Dokumenty, na których opiera się „The Guardian”, wykazują co najmniej 117 milionów euro tajnego finansowania Vitesse, któremu pieniądze zostały przekazane przez szereg firm notowanych w nieznanych rajach podatkowych offshore.

Powiązania Vitesse z Chelsea od czasów przejęcia przez Żordanię

Vitesse zaczęto podejrzewać o powiązania z Chelsea podczas przejęcia w 2010 roku przez byłego gruzińskiego piłkarza Meraba Żordanię. Na pierwszej konferencji prasowej nazwał Abramowicza swoim przyjacielem, ale zaprzeczył zaangażowaniu oligarchy w zakup holenderskiego klubu.

Podejrzenia o powiązania z Chelsea nie zniknęły po przejęciu, bowiem londyńczycy wykorzystali Vitesse jako klub partnerski, do którego piłkarze byli wypożyczeni. Na przykład Nemanja Matić i Mason Mount ogrywali się w Vitesse, zanim zaczęli wysępować na Stamford Bridge.

Nasilenie podejrzeń związku Vitesse z Chlesea od czasów Czigirinsky'ego

Podejrzenia nie zniknęły nawet po odejściu Żordanii w 2013 roku. Następnie właścicielem klubu został rosyjski biznesmen i współpracownik Abramowicza Aleksander Czigirinsky, który był już zaangażowany w sprawy klubu.

W 2017 roku „The Guardian” poinformował, że przejęcie Vitesse obejmowało pomocników Abramowicza pracujących w biurze Chelsea na Stamford Bridge, na co Chelsea wygłosiła krótki komentarz:

„Utrzymujemy bliskie stosunki robocze z Vitesse, podobnie jak z innymi klubami”.

Zasady UEFA wymagają, aby kluby grające przeciwko sobie były niezależnymi właścicielami i były zarządzane „w celu zapewnienia uczciwości rozgrywek” oraz że „żadna osoba ani podmiot nie może kontrolować więcej niż jednego klubu uczestniczącego w rozgrywkach UEFA”.

Z ujawnionych dokumentów wynika, że ​​Abramowicz sfinansował wydatki Vitesse, udzielając do końca 2015 roku szeregu pożyczek o wartości co najmniej 117 mln euro. To ogromna inwestycja, ponieważ całkowity obrót klubu w latach 2014-15 wyniósł 14 mln euro.

Wykorzystanie firm offshore'owych do finansowania Vitesse

Umowy pożyczki i inne dokumenty potwierdzają, że Marindale Trading, zarejestrowany na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i należący do Czigirinsky'ego, sfinansował przejęcie i klub z Arnhem. Pokazują również, że sam fundusz Marindale otrzymał szereg wielomilionowych pożyczek, które zostały zorganizowane przez organizacje w różnych rajach podatkowych. Jak zauważył „The Guardian”, pożyczki te najwyraźniej zostały udzielone przez Abramowicza.

W sierpniu 2010 roku firma Ovington Worldwide, zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (dalej BVI), wykupiła 20 mln euro długu od firmy Trigonia Anstalt, zarejestrowanej w Liechtensteinie, która według dokumentów była powiązana z Czigirinskym.

Ovington Worldwide był własnością innej firmy BVI, Electus Investments, która była kontrolowana przez Sara Trust. A Abramowicz był jedynym beneficjentem Sara Trust, a zatem ostatecznym beneficjentem Ovington na BVI, który pożyczył pieniądze Trigonii.

W tym samym dniu, w którym Ovington pożyczył Trigonia 20 milionów euro, inna firma powiązana z Chigirinskim, Limburg Holdings, zarejestrowana w Belize, udzieliła pożyczki Marindale Trading.

Dziesięć dni później Marindale pożyczył dokładnie taką samą kwotę jak Ovington, czyli 20 milionów euro, Żordanii, który został wykorzystana przy zakupie Vitesse. Kwota ta z nawiązką pokryła uzgodnioną cenę zakupu klubu, która wynosiła 6 mln euro i wzrosła do 8 mln euro.

W ciągu trzech lat, kiedy Żordania był właścicielem Vitesse, uzyskał 5 pożyczek wartych miliony euro, które miały ten sam wzór.

Firma Abramowicza, Ovington, pożyczyła pieniądze Chigirinsky's Trigonia, a następnie Limburg Holdings pożyczyła Marindale Trading, która przekazała dokładnie taką samą kwotę holdingowi Żordanii dla Vitesse – prawie zawsze tego samego dnia.

W tych pierwszych seriach pożyczek dokumenty nie wskazują, że Trigonia przekazała pieniądze Limburgowi, który następnie udzielił pożyczki Marindale. Ale dokumenty i zbieżność dat i liczb wskazują, że pieniądze szły z firmy Ovington Abramowicza przez firmy związane z Czigirinskym do Vitesse.

Dochodzenia KNVB nie wykazały powiązań Abramowicza z Vitesse

Warto zauważyć, że dwa śledztwa Holenderskiego Związku Piłkarski (KNVB) nie wykazały powiązań finansowych między Abramowiczem a Vitesse i ustaliły, iż rosyjski oligarcha nie ma kierowniczego wpływu na Vitesse.

Vitesse za czasów swoich ówczesnych właścicieli i Chelsea za czasów Abramowicza wielokrotnie zaprzeczały zaangażowaniu oligarchy w finansowanie holenderskiego klubu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska wygrywa na inaugurację

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski