Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Bodnar kończy swoją funkcję jako Rzecznik Praw Obywatelskich. Stanisław Trociuk tymczasowym zastępcą

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Adam Bodnar kończy swoją funkcję jako Rzecznik Praw Obywatelskich. Stanisław Trociuk tymczasowym zastępcą
Adam Bodnar kończy swoją funkcję jako Rzecznik Praw Obywatelskich. Stanisław Trociuk tymczasowym zastępcą Adam Jankowski/Polska Press
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, 15 lipca Adam Bodnar musiał pożegnać się z funkcją Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego kadencja zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku, jednak od tego czasu parlament nie może dojść do porozumienia w kwestii jego następcy. Bodnar podczas dzisiejszej konferencji wyznaczył tymczasowego zastępcę – Stanisława Trociuka

Dotychczasowy Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar, dzisiaj zakończył pełnienie tej funkcji pomimo braku zastępcy.

Opuszczenie stanowiska jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w kwietniu orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala na pełnienie przez rzecznika obowiązków po upływie 5-letniej kadencji, do czasu powołania następcy, jest niekonstytucyjny.

- Uważam, że biuro RPO niezależnie od tego kto pełni funkcję RPO, jest dobrem narodowym. Chciałbym, aby mój następca wykorzystał maksymalnie potencjał, jaki jest w tym biurze na rzecz obywateli - mówił podczas dzisiejszej konferencji odchodzący RPO.

Bodnar przekazał, że praca w jako RPO była dla niego „największym zaszczytem”., a osoby z nim pracujące w biurze „charakteryzuje empatia, profesjonalizm i zaangażowanie”.

- Nie chcę wchodzić w różne analizy, związane ze zmianami, które w Polsce nastąpiły. Przedstawiałem wielokrotnie sprawozdania roczne w Sejmie i Senacie. Rzecznicy się zmieniają i ja teraz schodzę z pokładu, ale tankowiec w postaci biura RPO płynie i nadal będzie płynąć. Chciałbym, aby nowy sternik uszanował tych ludzi, którzy w biurze pracują - dodał Bodnar.

Przekazał jednocześnie, że biurem RPO do czasu wybrania nowego kandydata będzie kierował Stanisław Trociuk. - Zaczynał jeszcze w 1989 r. Był zastępcą czterech rzeczników obywatelskich. Jestem przekonany że w tym okresie najbliższym będzie wykonywał swoje zadania w najlepszy sposób - tłumaczył Bodnar.

Tym razem się uda?

8 lipca odbyła się szósta próba wyboru RPO. Sejm powołał na Rzecznika Praw Obywatelskich profesora Marcina Wiącka, który miał poparcie większości ugrupowań. Była to szósta próba.

Za jego kandydaturą zagłosowało 380 posłów, przeciwko było 3 posłów, natomiast 43 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz Wiącek musi uzyskać poparcie Senatu. Wydaje się, że poparcie Wiącka w Senacie jest pewne.

- Mam nadzieję, że ta ostatnia, szósta sekwencja wybory nowego RPO będzie już ostateczna – powiedział podczas czwartkowej konferencji Adam Bodnar.

Pięć niepowodzeń

Parlament pięciokrotnie i za każdym razem bezskutecznie próbował wyłonić nowego kandydata na urząd RPO.

Dwukrotnie kandydatką była ciesząca się poparciem organizacji pozarządowych mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która została zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.

Za trzecim razem Sejm wybrał na kandydata RPO wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, zgłoszonego przez PiS, jednak ten nie uzyskał poparcia Senatu.

Podobna sytuacja miała miejsce przy czwartym oraz piątym wyborze. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, którzy zostali wybrani przez Sejm, nie uzyskiwali poparcia w Senacie. Byli to poseł PiS Bartłomiej Wróblewski oraz senatorka Lidia Staroń.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adam Bodnar kończy swoją funkcję jako Rzecznik Praw Obywatelskich. Stanisław Trociuk tymczasowym zastępcą - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski