MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin została w Belgradzie mistrzynią Europy seniorek na 100 m stylem grzbietowym

(Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin została w Belgradzie pływacką mistrzynią Europy seniorek na dystansie 100 m stylem grzbietowym) Facebook/AZS UMCS Lublin
Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin została w Belgradzie mistrzynią Europy seniorek na dystansie 100 m stylem grzbietowym. W finale jako jedyna złamała barierę jednej minuty, uzyskując rezultat 59,79.

W wyścigu finałowym Piskorska wyprzedziła Irlandkę Danielle Hill (1.00 19) i Belgijkę Roos Vanotterdijk (1.00,58). Lubelska grzbiecistka fantastycznie rozpoczęła wyścig. Prowadziła zdecydowanie na półmetku i choć przeciwniczki mocno naciskały, to zawodniczka AZS UMCS nie pozwoliła sobie wydrzeć zwycięstwa.

To także historyczny moment, gdyż nigdy wcześniej żadna Polka nie zdobyła nawet medalu seniorskich mistrzostw Europy w tej konkurencji.

Czas lublinianki jest co prawda znacznie gorszy od jej rekordu życiowego (57,67), jednak czempionat Starego Kontynentu w serbskiej stolicy odbywa się na otwartym basenie. Do tego w sobotę pogoda nie pomagała zawodnikom w uzyskiwaniu rekordowych wyników.

To drugi medal Piskorskiej podczas startów w Belgradzie. Wcześniej stanęła na najniższym stopniu podium na dystansiw 50 m grzbietem oraz szósta na 200 m, tym samym stylem.

W sobotę na belgradzkim basenie z medalu cieszył się także kolega klubowy Piskorskiej, Bartosz Piszczorowicz, który był w składzie sztafety mieszanej 4x200 m stylem dowolnym. Biało-czerwoni płynący w składzie: Piszczorowicz, Kamil Sieradzki, Wiktoria Guść i Zuzanna Famulok sięgnęli po srebro, ulegając jedynie reprezentacji Węgier. Na trzecim stopniu podium stanęła natomiast drużyna Niemiec.