Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adela Żychowicz: zapomniana fotografka z XIX wieku (DUŻO ZDJĘĆ)

Małgorzata Szlachetka [email protected]
Portret Adeli Żychowicz.
Portret Adeli Żychowicz. Archiwum Mikołaja Spóza
Adela Żychowicz sztuki fotografii uczyła się w Lublinie, jeszcze w XIX stuleciu. Swoje atelier fotograficzne otworzyła w Puławach, wtedy nazywanych Nową Aleksandrią. Była świetną fotografką swojej epoki, dziś niestety jest prawie zapomniana.

Adela Żychowicz jeszcze w XIX wieku zdobywała szlify w zawodzie fotografa w zakładzie Aleksandra Stepanoffa w Lublinie. Później prowadziła swój zakład fotograficzny w Puławach. Portretowała nie tylko mieszkańców Puław początku XX wieku, ale też okoliczne zabytki, czy zniszczenia wojenne z 1915 roku.

Żychowicz w epoce nienajłatwiejszej dla samodzielnych kobiet z powodzeniem prowadziła własny zakład fotograficzny. Nawet po tym, jak wyszła za mąż, sygnowała zdjęcia panieńskim nazwiskiem, bo to była marka zdobyta ciężką pracą. Stała się też bohaterką lokalnego skandalu, po tym, jak stanęła na ślubnym kobiercu z mężczyzną młodszym od siebie o 16 lat.

- Pierwszymi autorami zdjęć byli mężczyźni, ale już pod koniec XIX wieku przybywa fotografek. Fotografia była nowym medium – kobietom łatwiej było odnaleźć się w tym zawodzie niż walczyć o pozycję w profesjach od wieków zdominowanych przez mężczyzn – mówił na łamach miesięcznika Kuriera "Nasza Historia" Marcin Fedorowicz z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie. - Pamiętajmy też, że tamtej epoce w niewielu krajach Europy kobiety mogły studiować. Zawodu fotografa uczyły się w praktyce, szybko też mogły usamodzielnić się, otwierając własny zakład - podkreślał Fedorowicz.

O Adeli Żychowicz przeczytają Państwo w piątkowym wydaniu magazynowym Kuriera Lubelskiego. Zachętą do lektury może być prezentacja wyboru fotografii z jej atelier, które pokazujemy na stronie www.kurierlubelski.pl

To fantastyczne portrety typów ludzkich sprzed ponad 100 lat, ale też zdjęcia, na których widzimy samą Żychowicz. Jej portrety zasługują na szczególną uwagę: na przykład genialny fotomontaż, który wygląda tak, jakby fotografka sama ze sobą grała w szachy. Albo portret Żychowicz w męskim stroju.

Na jednym ze zdjęć widzimy rodzinę puławskiej fotografki, na innych Żychowicz pozuje z przyjaciółką. Wiktoria Sierocińska również była znaną fotografką swojej epoki. Prowadziła atelier w Lublinie i w Chełmie. Sierocińska na słynnej Wystawie Przemysłowo-Rolniczej w Lublinie z 1901 roku została wyróżniona złotym medalem. To jej organizatorzy wystawy powierzyli zadanie zrobienia zdjęć najciekawszych pawilonów wystawowych.

1 maja minęło 100 lat od śmierci Adeli Żychowicz.

Jej portrety i zdjęcia, które powstały w jej zakładzie fotograficznym drukujemy dzięki uprzejmości następujących osób i instytucji: spadkobierców Mikołaja Spóza, fotografa, puławskiego regionalisty i znawcy twórczości Adeli Żychowicz; Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Puławskiego Ośrodka Kultury ,,Dom Chemika” oraz administratora portalu historycznego "Dawne Puławy".

Juwenalia 2016 w Lublinie. Pechowy korowód przeszedł przez miasto (ZDJĘCIA)
Moto Session 2016. Święto fanów motoryzacji [ZDJĘCIA]
Maraton Lubelski. Wielkie święto biegaczy w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Juwenalia 2016 w Lublinie. Akcent i Enej porwali studencką publiczność (ZDJĘCIA)
Juwenalia 2016 w Lublinie. Luxtorpeda, Happysad i Grubson na scenie (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski