Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adrian Zandberg: Trzeba zagwarantować ciepło wszystkim

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski
Partia Razem uważa, że rządowy projekt o jednorazowym dodatku węglowym należałoby rozszerzyć o mieszkańców bloków, którzy także odczują wzrost cen za ogrzewanie.

Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługujący gospodarstwom domowym, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Rozwiązanie ma zniwelować negatywne skutki wzrostu cen węgla i obawy wielu Polaków o koszty ogrzewania domów zimą. To zmiana w stosunku do wcześniejszej propozycji dotyczącej ustalenia limitu ceny tony węgla na 996 zł i dopłatach dla firm nim handlujących.

- Rząd zorientował się, że system dopłat nie działa i zmienia podejście – komentował we wtorek w Lublinie poseł Adrian Zandberg z Partii Razem.

Jego zdaniem projekt o jednorazowym dodatku węglowym należałoby rozszerzyć o mieszkańców bloków, którzy także odczują wzrost cen za ogrzewanie.

- Polacy nie mieszkają tylko w domkach jednorodzinnych. To także miliony ludzi, którzy mieszkają na blokowiskach, którzy ogrzewają się przy pomocy ciepła systemowego i też z przerażeniem myślą o tym, że tej zimy mogą ich czekać gigantyczne podwyżki. Obowiązkiem rządu jest zadbanie także o tych ludzi, żeby za chwile ceny za ogrzewanie nie skoczyły im w górę kilkukrotnie – alarmował lider Partii Razem. - Jesień i zima będą trudne. Stoimy przed dużym wyzwaniem, którym jest zagwarantowanie wszystkim gospodarstwom domowym ciepła – mówił poseł Zandberg.

Przedstawiciele Partii Razem poinformowali też o rozmowach jakie przeprowadzili z mieszkańcami gminy Krasnystaw sprzeciwiającymi się przebiegowi trasy kolejowej, która ma łączyć Zamość z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

– Te ziemie są niezwykle cenne z punktu widzenia mieszkańców, bo są tam uprawiane buraki dla cukrowni i wypasane są krowy, które dostarczają mleko do lokalnej spółdzielni mleczarskiej – mówiła poseł Magdalena Biejat. I dodała, że mieszkańcy opracowali alternatywną wersję trasy, która wiedzie przez grunty gorszej klasy i nieużytki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski