Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwokaci tworzyli zręby polskiej państwowości

Piotr Nowak
Pracami Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie kieruje Stanisław Estreich
Pracami Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie kieruje Stanisław Estreich Fot. Małgorzata genca

Lubelscy adwokaci świętują stulecie swojego samorządu. - To ważna data dla Lublina - podkreśla Stanisław Estreich, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

100-lecie Izby Adwokackiej w Lublinie to istotne wydarzenie dla adwokatów. Czy lublinianie mają co świętować?
To ważna data dla Lublina, ponieważ w początkach naszej państwowości główne stanowiska zajmowali adwokaci.

Z czego to wynikało?
U progu niepodległości praca w sądownictwie i prokuraturach państw zaborczych była traktowana jako nieetyczna. Najlepsi prawnicy robili karierę w adwokaturze i to oni później tworzyli zręby polskiej państwowości i samorządów. W 1916 r. pierwszym prezydentem Lublina wybranym przez radę miasta był adwokat Wacław Bajkowski. Działania adwokatów nie ograniczały się tylko do niesienia pomocy, co jest podstawowym naszym celem, ale obejmowały również stanie na straży praworządności, podejmowanie działalności kulturalnej i społecznej, która niosła korzyści ówczesnym mieszkańcom Lublina.

Wczoraj w lubelskim ratuszu zainaugurował pan wystawę „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”. To jeden z elementów obchodów 100-lecia. Główne uroczystości odbędą się w piątek i sobotę.
Zaczniemy od mszy w katedrze. Świątynia została zburzona w czasie II wojny światowej i komitetem odbudowy kierował adwokat Stanisław Kalinowski. To między innymi jemu zawdzięczamy ten piękny obiekt. Uroczysta msza święta rozpocznie się w piątek o godz. 19. Drugim elementem obchodów będzie podświetlenie Trybunału Koronnego na zielono.

Natomiast w sobotę odbędzie się uroczysta gala.
Jej motto to „Pamiętamy przeszłość, ufając przyszłości”. Oznacza to, że zamykamy sto lat i otwieramy się na następne stulecia. Zależy nam na młodzieży, w której widzielibyśmy naszą przyszłość. O godz. 10 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się prawykonanie hymnu lubelskiej Izby. Jego twórcą jest muzyk i adwokat, jeden z naszych kolegów. O godz. 13.15 rozpocznie się koncert Lubelskiej Federacji Bardów a o godz. 19 - koncert charytatywny w CSK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski