Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń w natarciu. Weterynarze ostrzegają!

Redakcja
Janina Stefanowska
W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną w zakresie ASF (afrykańskiego pomoru świń) i potwierdzonego w 2016 r. już czternastego ogniska ASF u świń, główny lekarz weterynarii wystąpił z apelem do rolników.

Apel w sprawie zgłaszania do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły:

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt.

Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii wzywa każdego posiadacza świń, który w wyżej wymienionym okresie dokonał zakupu świń bez wymaganego oznakowania oraz świadectwa zdrowia, w jakimkolwiek innym miejscu sprzedaży niepodlegającym nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, aby również niezwłocznie powiadomił o tym fakcie powiatowych lekarzy weterynarii lub najbliższą lecznicę dla zwierząt.

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii stanowczo podkreśla i przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo z niepewnego źródła, może doprowadzić do olbrzymich strat finansowych państwa, a tym samym strat, które zostaną poniesione przez wszystkich hodowców w Polsce.

W piątek w Lublinie zwołano specjalne spotkanie poświęcone problematyce ochrony hodowli świń przed zarażeniem chorobą ASF. Uczestniczyli w nim m.in. samorządowcy, przedstawiciele grup producenckich, służb weterynaryjnych i sanitarnych. Poddano analizie ostatnich kilka przypadków wystąpienia choroby ASF u świń.
- Wszędzie ten pomór powstał dlatego, że ktoś popełnił błąd. W każdym przypadku był to czynnik ludzki. To czynnik ludzki powoduje przemieszczanie się wirusa pomoru na duże odległości. Chory dzik przeniesie wirusa na odległość kilkuset metrów, ale człowiek może przewieźć chorą świnię czy zanieczyszczoną wędlinę na odległość tysięcy kilometrów" - mówił prof. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach,

107 dzików chorych na ASF

Choroba atakuje też dziki. W tym roku stwierdzono już sto siódmy przypadek ASF u dzików na terenie Polski. Zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Niemirów (gmina Mielnik, powiat siemiatycki, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko - białoruskiej.

 

Janina Stefanowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Afrykański pomór świń w natarciu. Weterynarze ostrzegają! - Dziennik Bałtycki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski