Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń: Zagrożenie na Lubelszczyźnie jest realne

MS
Zagrożenie afrykańskim pomorem świń jest realne na Lubelszczyźnie
Zagrożenie afrykańskim pomorem świń jest realne na Lubelszczyźnie sxc.hu/zdjęcie ilustracyjne
- Na razie na Lubelszczyźnie nie ma zachorowań na afrykański pomór świń. Jednak zagrożenie jest bardzo duże, ze względu na ruch turystyczny m.in. z Białorusi i Ukrainy oraz ruch towarowy - mówi Ryszard Stanibuła, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Problem dotyczy siedmiu powiatów na Lubelszczyźnie.

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale zabójczy dla trzody chlewnej. Nosicielami choroby są dziki. Stwierdzenie ognisk zachorowania powoduje duże straty ekonomiczne, bo jedynym sposobem walki z nim jest masowe wybijanie świń.
- Blokada sprzedaży wieprzowiny wiązałaby się z ogromnymi stratami - zaznacza Ryszard Stanibuła, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Przypomnijmy, że 21 czerwca stwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń na Białorusi, a potem kolejne - na Litwie. W ostatnich dniach antygeny tej choroby stwierdzono także w Polsce. To pierwszy taki przypadek w kraju. Zarażonego dzika znaleziono w Podlaskim, kilkaset metrów od granicy z Białorusią.

We wtorek wojewoda lubelska zaktualizowała rozporządzenie ws. działań profilaktycznych związanych z afrykańskim pomorem świń. Zagrożone są następujące powiaty: bialski, radzyński, parczewski, lubartowski, włodawski, łęczyński, chełmski oraz miasta Biała Podlaska i Chełm. Na tym terenie nie można m.in. organizować targów, wystaw i pokazów z udziałem świń, a trzoda chlewna musi być trzymana w zamkniętych pomieszczeniach.

Działania profilaktyczne w tej sprawie prowadzone są na Lubelszczyźnie od wielu miesięcy. M.in. rozkładane są maty dezynfekcyjne rozłożone na przejściach granicznych. - Maty dezynfekcyjne muszą być wyłożone także w chlewach. Nie wyobrażam sobie też, aby wymiana paszy dla tych zwierząt nie odbywała się pod nadzorem weterynarza - mówił Ryszard Stanibuła na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Przyznał także, że były przypadki rolników, którzy nie od razu zastosowali się do tych zaleceń.

Kolejnym działaniem profilaktycznym jest badanie pod kątem afrykańskiego pomoru świń próbek mięsa padłych zwierząt. Próbki z całego kraju trafiają do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. - Od 8 marca 2012 roku zostało przebadanych 980 martwych sztuk świń oraz 4,5 tys. padłych oraz zabitych dzików - wylicza Ryszard Stanibuła.

Apel o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie polowań został skierowany także do myśliwych. Wydano także ponad 25 tysięcy ulotek informacyjnych na temat afrykańskiego pomoru świń.

CZYTAJ OBWIESZCZENIE WOJEWODY LUBELSKIEGO


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski