Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agenci od środowiska zaczynają działać na Lubelszczyźnie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał przy Lubelskim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Ma się on zajmować wykrywaniem nielegalnych działań w tym zakresie. - Skończyliśmy z tolerowaniem niszczenia środowiska – deklaruje wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

- To ważny dzień dla Lubelszczyzny. Inspekcja ochrony środowiska ma już inne oblicze – mówił w czwartek (30 marca) w Lublinie wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który poinformował o utworzeniu w Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

To dziesiąta taka jednostka w kraju, która ma działać w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie.
Zadaniem wydziału będzie m.in. identyfikowanie grup przestępczych, prowadzenie analiz w zakresie obszarów, w których może dojść do popełnienia przestępstwa oraz współpraca z innymi służbami. W tym celu pracownicy będą korzystali m.in. z dronów, czy fotopułapek.

– Chodzi o to, żeby skutecznie zbierać materiał dowodowy, który może posłużyć do ukarania tych, którzy nielegalnie korzystają ze środowiska – wyjaśniał Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. - To wyraźna wskazówka, że inspekcja ochrony środowiska zmienia się i stawia na zwalczanie przestępców, którzy szkodzą nam wszystkim – dodał.

W lubelskim wydziale pracować ma siedem osób. Cztery w Lublinie, a pozostałe w ośrodkach zamiejscowych: Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej. Pełniącym obowiązki kierownika wydziału został Grzegorz Uliński.

- Lubelszczyzna zostaje wzbogacona o fachowców w zakresie zwalczania przestępczości – zapewnił wiceminister Jacek Ozdoba. I przypomniał, że już teraz GIOŚ w Warszawie pracują byli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Centralnego Biura Śledczego Policji.

– To ich doświadczenie przekłada się na skuteczność w zwalczaniu przestępstw środowiskowych – zaznaczył wiceminister klimatu, który przypomniał, że dzięki ubiegłorocznej nowelizacji kodeksu karnego wysokość kary za nielegalny import odpadów do Polski została podniesiona.

Grozi za to nawet 12 lat więzienia. Radykalnie zwiększono też kary finansowe związane z przestępczością środowiskową, które mogą obecnie wynieść nawet 10 mln zł.

- Polska znajduje się w światowej czołówce państw, które skutecznie zwalczają tego typu nielegalną działalność. Tylko i wyłącznie twarde więzienie jest odpowiedzią silnego państwa, które nie toleruje patologii związanej z niszczeniem środowiska – powiedział Jacek Ozdoba, który przyznał, że surowsze kary i otworzenie takiego wydziału ma wywołać efekt mrożący w potencjalnych przestępcach.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski