Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agitacja wyborcza w lubelskim kościele. Arcybiskup upomniał księdza proboszcza

Piotr Nowak
Piotr Nowak
MDRON.PL
Ks. Eugeniusz Szymański, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie, namawiał do głosowania na kandydatów PiS w wyborach parlamentarnych. Otrzymał upomnienie kanoniczne od swojego przełożonego. Nie jest to pierwszy raz, kiedy wypowiedzi księdza wywołują kontrowersje.

Podczas niedzielnej mszy świętej lubelski ksiądz miał namawiać do głosowania na Przemysława Czarnka i Tomasza Pituchę z PiS. Sprawę opisała „Gazeta Wyborcza”.

„Jest tam [w PiS] bardzo wielu wspaniałych, ideowych ludzi, dla przykładu choćby z naszego lubelskiego podwórka można by wymienić pana wojewodę, profesora Przemysława Czarnka czy naszego gorliwego parafianina pana Tomasza Pituchę, którzy kandydują do Sejmu z lubelskiej listy” – tak słowa ks. Eugeniusza Szymańskiego przedstawiła „Wyborcza”.

Parafia Miłosierdzia Bożego przy ul. Nałkowskich powstała w 1983 r. Jej proboszczem od 1985 r. jest ks. Eugeniusz Szymański. Duszpasterz jest doktorem teologii. Święcenia przyjął w 1976 r. Jak dowiedzieliśmy się w lubelskiej kurii, w tym tygodniu proboszcz otrzymał upomnienie kanoniczne.

- Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem. Tak też ksiądz arcybiskup potraktował fragment niedzielnej homilii proboszcza, w którym publicznie wskazał konkretną partię polityczną oraz jej kandydatów – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Ks. Jaszcz przytacza słowa rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, który w sierpniu przypomniał duchownym, politykom i innym osobom świeckim, że „świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy”.

- Mamy nadzieję, że ksiądz proboszcz uszanuje stanowisko Episkopatu oraz swojego biskupa i nie będziemy w przyszłości świadkami zaangażowania politycznego – dodaje rzecznik kurii.

Kanon 1740 Kodeksu Kanonicznego stanowi, że „Gdy posługiwanie jakiegoś proboszcza, na skutek jakiejś przyczyny, nawet bez jego poważnej winy, staje się szkodliwe lub przynajmniej nieskuteczne, może on zostać usunięty z parafii przez biskupa diecezjalnego”.

Nie jest to pierwsza kontrowersyjna wypowiedź księdza proboszcza. W czasie tegorocznego strajku nauczycieli określił on protestującym mianem obiboków i nierobów. W kościele przy ul. Nałkowskich odbywały się także nabożeństwa w intencji „sprawiedliwego rozstrzygnięcia” procesu wytoczonego radnemu Tomaszowi Pitusze przez organizatora Marszu Równości. Intencję zamówiła Rodzina Radia Maryja. Radny przegrał proces o zniesławienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski