Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Górnika Łęczna realizuje obraną strategię i mierzy wysoko

KK
Po zwycięstwie nad Orlętami Kielce w dwumeczu barażowym, zespół Górnika Łęczna awansował do Centralnej Ligi Juniorów U-15. W łęczyńskim klubie wszyscy wierzą, że to dopiero początek sukcesów na poziomie młodzieżowym.

W ostatnich latach największe kluby z Lubelszczyzny przykładają coraz większą wagę do pracy szkoleniowej z dziećmi i nastolatkami. Nie inaczej jest w Łęcznej, co w obecnej kampanii ligowej skutecznie udowodnia Górnik.

- Przed sezonem postawiliśmy sobie trzy cele sportowe - wyjawia Maciej Grzywa, trener koordynator Akademii Górnika Łęczna. - Pierwszym było utrzymanie drużyny rezerw w IV lidze, ale w taki sposób, by wprowadzać młodzież z roczników 2002-03 do tego zespołu i wygrać klasyfikację Pro Junior System. Drugim celem był awans do CLJ U-15, a trzecim jest promocja do CLJ na poziomie U-17. Ostatni cel jest jeszcze przed nami, ponieważ grając młodszym rocznikiem w swojej grupie przegraliśmy z Hetmanem Zamość. Jednak awanse i spadki mają miejsce co pół roku, więc na wiosnę będzie kolejna szansa, by o to powalczyć - dodaje.

Grzywa przyznaje przy tym, że awans wywalczony do CLJ nie był dziełem przypadku, tylko staranie realizowaną strategią. - Pracowaliśmy na to prawie dwa lata. Trener Daniel Rusek, który opiekuje się teraz zespołem U15, prowadził kiedyś młodzików z rocznika 2005. Dbając o rozwój tego szkoleniowca, zaoferowaliśmy mu możliwość pracy z zespołem 2004, czyli drużyną, która już wchodziła w wiek trampkarza młodszego. Plan był taki, żeby wzmocnić tę ekipę najlepszymi chłopcami z rocznika 2005 i przygotować do awansu. Tym samym, rocznik, który był blisko spadku z ligi wojewódzkiej w młodzikach młodszych, nagle dostał pozytywnego „kopa”, ponieważ przyszedł młody trener, pojawiły się wzmocnienia i to zaowocowało sukcesem - tłumaczy.

Awans Górnika do CLJ U-15 może być magnesem dla wielu młodych i utalentowanych piłarzy z regionu, by dołączyć do szeregów zielono-czarnych. Dzięki temu rośnie prestiż klubowej Akademii. - On będzie znacznie większy, gdy będziemy mieli zespół w CLJ U17, a także kiedy w drużynie rezerw będzie występować jeszcze więcej młodzieży. Przede wszystkim najważniejsze jest to, żeby praca z młodymi zawodnikami generowała „dostawy” juniorów do pierwszego zespołu. Zależy nam na tym, by w składzie Górnika było więcej wychowanków niż Patryk Rojek i Patryk Szysz. Chcemy iść taką drogą. Będziemy również rozwijać naszą Szkołę Mistrzostwa Sportowego, która działa od obecnego roku szkolnego i pozwala na inne możliwości pozyskiwania utalentowanych graczy, a także rozwój organizacyjny - uważa Grzywa.

A z jakimi nadziejami łęcznianie przystąpią do rozgrywek CLJ U-15 już podczas rundy wiosennej? - Celem będzie utrzymanie w lidze. Dlatego chcemy się dobrze przygotować do rozgrywek. Mamy w planach zorganizowanie gier kontrolnych z zespołami, które występują w CLJ. Musimy określić, na jakim jesteśmy teraz poziomie i czego nam brakuje, żeby dołączyć do najlepszych drużyn w tej lidze. Mamy zamiar poszukać dwóch, trzech wzmocnień. Mamy dwie pozycje do obstawienia. Wszystko przed nami - mówi trener “Górników”, Daniel Rusek.

Pracownicy klubu z Łęcznej podkreślają, że na rozwój pracy z młodzieżą miało wpływ utworzenie w sierpniu ubiegłego roku Fundacji Akademia Sportu Górnika Łęczna. Dzięki temu doszło do wyraźnego oddzielenia budżetu Akademii od budżetu pierwszego zespołu. - To bardzo odważny ruch, którym może się pochwalić niewiele klubów w Polsce - słyszymy od Macieja Grzywy.

Akademia Górnika ma w najbliższej przyszłości stale się rozwijać pod względem szkoleniowym, ale i infrastrukturalnym. Aktualnie, do dyspozycji zawodników w Łęcznej są dwa sztuczne i trawiaste boiska oraz klubowa hala sportowa wraz z siłownią. Najmłodsi adepci korzystają ponadto z wielu obiektów zlokalizowanych w otoczeniu szkół. Zarząd Akademii podjął już starania, by niedługo baza klubowych obiektów sportowych została powiększona.

W pracy z młodzieżą w łęczyńskim klubie istotna jest także wykwalifikowana kadra trenerska. W każdej grupie szkoleniowej Akademii funkcjonuje po dwóch trenerów, ponadto zawodnicy mogą współpracować z trzema trenerami bramkarzy oraz dwoma fizjoterapeutami. Wszyscy trenerzy uczestniczą zaś w comiesięcznych wewnętrznych szkoleniach organizowanych już od ponad roku, gdzie poszerzają swoje kompetencje.

Na koniec warto dodać, że przedstawiciele klubu szykują także unikatowy model gry Górnika Łęczna, czyli zasady mówiące o tym jak mają grać wszystkie drużyny ich Akademii. Oby był to ofensywny futbol, podobny do ofensywnych działań mających poprawić rolę szkolenia w Górniku.

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW w SPORTOWY24.PL

**Wszystko o

Centralnej Lidze Juniorów - newsy, ciekawostki, wyniki i tabele!

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski