Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Kina CSK. Monika Stolat: Poczuj atmosferę kina nie wychodząc z domu

Damian Stępień
Damian Stępień
archiwum
O Akademii Kina CSK rozmawiamy z jego pomysłodawczynią, Moniką Stolat.

Od kilku tygodni działa Akademia Kina CSK, czyli wykłady online odbywające się w każdy czwartek o godz. 19. Ich formuła daleka jest od akademickich monologów. Jak przebiegają takie webinaria?
Początkowo Akademia miała być realizowana w przestrzeniach kina w Centrum Spotkania Kultur. Ze względu na zaistniałą sytuację przenieśliśmy się do internetu, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Teraz w spotkaniach uczestniczą osoby z całego kraju. Od samego początku zależało nam, aby akademia nie kojarzyła się ze stereotypowymi, nudnymi szkolnymi lekcjami. Nasze wykłady odbywają się w lekkiej i przyjaznej atmosferze, a przy tym są naszpikowane wiedzą filmową. Uczestnicy Akademii rozwijają swoją wiedzę, poznają ważne zagadnienia dotyczące estetyki filmowej, odkrywają istotne momenty historii kinematografii. Chcemy, aby nasi słuchacze czerpali jeszcze większą satysfakcję z oglądania filmów i seriali. Każde dzieło filmowe to układanka wielu powiązanych ze sobą elementów i im bardziej jesteśmy ich świadomi, im więcej widzimy i rozumiemy, tym większą przyjemność sprawia nam obcowanie z kinem. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a program znajduje się na naszym profilu na Facebooku (Kino CSK) oraz TUTAJ.

Wykłady w Akademii prowadzi Tomasz Kolankiewicz i Kaja Klimek. Kim są?
To jedni z najlepszych filmoznawców i specjalistów w Polsce. Kaja Klimek jest edukatorką, tłumaczką i krytyczką filmową i popkultu-rową, prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim, współpracuje z wieloma prestiżowymi festiwalami i instytucjami. Prowadzi swój autorski program „Seriaale” na TVN Fabuła. Z kolei Tomasz Kolankiewicz to filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat był członkiem redakcji filmowej TVP Kultura. Jest autorem telewizyjnych i kinowych przeglądów filmowych. Niedawno został zwycięzcą konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku.

Akademia to niejedyne działanie w czasach pandemii, jakiego się podjęłaś. 21 maja startuje największe na świecie wirtualne kino, a Kino CSK jest jak na razie jedynym z Lublina, które przyłączyło się do tego projektu. Zdradzisz szczegóły?
To projekt innowacyjny na skalę światową. Platforma mojeekino.pl, zrzesza kilkadziesiąt kin z całej Polski, każde z nich realizuje swój autorski, indywidualny program. Zatem nasze wirtualne Kino CSK różni się od typowego VOD przede wszystkim starannie wyselekcjonowanym repertuarem. Podobnie jak w kinie tradycyjnym, program będzie cyklicznie zmieniany i wzbogacany o wydarzenia dodatkowe, takie jak spotkania z twórcami, wydarzenia edukacyjne, przeglądy, a nawet festiwale filmowe. Zachęcam do wspierania jedynego takiego wirtualnego kina w Lublinie i oglądania z nami dobrych filmów. Od 21 maja znowu poczujemy atmosferę prawdziwego kina.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski