Akademia Kina CSK. Monika Stolat: Poczuj atmosferę kina nie wychodząc z domu

Damian Stępień
Damian Stępień
archiwum
O Akademii Kina CSK rozmawiamy z jego pomysłodawczynią, Moniką Stolat.

Od kilku tygodni działa Akademia Kina CSK, czyli wykłady online odbywające się w każdy czwartek o godz. 19. Ich formuła daleka jest od akademickich monologów. Jak przebiegają takie webinaria?
Początkowo Akademia miała być realizowana w przestrzeniach kina w Centrum Spotkania Kultur. Ze względu na zaistniałą sytuację przenieśliśmy się do internetu, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Teraz w spotkaniach uczestniczą osoby z całego kraju. Od samego początku zależało nam, aby akademia nie kojarzyła się ze stereotypowymi, nudnymi szkolnymi lekcjami. Nasze wykłady odbywają się w lekkiej i przyjaznej atmosferze, a przy tym są naszpikowane wiedzą filmową. Uczestnicy Akademii rozwijają swoją wiedzę, poznają ważne zagadnienia dotyczące estetyki filmowej, odkrywają istotne momenty historii kinematografii. Chcemy, aby nasi słuchacze czerpali jeszcze większą satysfakcję z oglądania filmów i seriali. Każde dzieło filmowe to układanka wielu powiązanych ze sobą elementów i im bardziej jesteśmy ich świadomi, im więcej widzimy i rozumiemy, tym większą przyjemność sprawia nam obcowanie z kinem. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a program znajduje się na naszym profilu na Facebooku (Kino CSK) oraz TUTAJ.

Wykłady w Akademii prowadzi Tomasz Kolankiewicz i Kaja Klimek. Kim są?
To jedni z najlepszych filmoznawców i specjalistów w Polsce. Kaja Klimek jest edukatorką, tłumaczką i krytyczką filmową i popkultu-rową, prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim, współpracuje z wieloma prestiżowymi festiwalami i instytucjami. Prowadzi swój autorski program „Seriaale” na TVN Fabuła. Z kolei Tomasz Kolankiewicz to filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat był członkiem redakcji filmowej TVP Kultura. Jest autorem telewizyjnych i kinowych przeglądów filmowych. Niedawno został zwycięzcą konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku.

Akademia to niejedyne działanie w czasach pandemii, jakiego się podjęłaś. 21 maja startuje największe na świecie wirtualne kino, a Kino CSK jest jak na razie jedynym z Lublina, które przyłączyło się do tego projektu. Zdradzisz szczegóły?
To projekt innowacyjny na skalę światową. Platforma mojeekino.pl, zrzesza kilkadziesiąt kin z całej Polski, każde z nich realizuje swój autorski, indywidualny program. Zatem nasze wirtualne Kino CSK różni się od typowego VOD przede wszystkim starannie wyselekcjonowanym repertuarem. Podobnie jak w kinie tradycyjnym, program będzie cyklicznie zmieniany i wzbogacany o wydarzenia dodatkowe, takie jak spotkania z twórcami, wydarzenia edukacyjne, przeglądy, a nawet festiwale filmowe. Zachęcam do wspierania jedynego takiego wirtualnego kina w Lublinie i oglądania z nami dobrych filmów. Od 21 maja znowu poczujemy atmosferę prawdziwego kina.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie