Akcja Kuriera Lubelskiego. Warto być Polakiem. Lubelscy...

  Akcja Kuriera Lubelskiego. Warto być Polakiem. Lubelscy uczniowie napisali test wiedzy historycznej

  Anna Pawelczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W piątek uczniowie z 376 szkół z całej Lubelszczyzny napisali test historyczny z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości „Warto być Polakiem”, który organizujemy wspólnie z Kuratorium Oświaty w Lublinie.
  Akcja Kuriera Lubelskiego. Warto być Polakiem. Lubelscy uczniowie napisali test wiedzy historycznej
  1/33
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kaczanowski

  Każda ze szkół za pośrednictwem Kuratorium Oświaty dostała testy wiedzy historycznej z okresu odzyskiwania Niepodległości, składające się z 40 pytań typu a-b-c jednokrotnego wyboru.

  Pytania do sprawdzianów ułożył znany lubelski historyk, Maciej Białek. Dzieci na rozwiązanie zadań miały 45 minut.

  Czytaj też: Warto być Polakiem. Uczniowie SP nr 5 w Kraśniku już po teście! (ZDJĘCIA)  - Przygotowaliśmy się z zakresu od 1918 roku do aż 1945 roku.
  Cieszę się, że nasze dzieci miały honor wziąć udział w tym konkursie. Jestem im wdzięczny za chęć zgłoszenia się i mam nadzieję, że wyniki będą 100 procentowe – mówił Tadeusz Bystryk, nauczyciel historii z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie.

  Do testu mogły się zgłosić całe klasy lub pojedynczy uczniowie zarówno szkół podstawowych jak i ponad podstawowych. Opiekę nad nimi najczęściej przejmowała dyrekcja i nauczyciele historii. Dzieci twierdziły, że są dobrze przygotowane.

  - O teście dowiedziałem się tak naprawdę we wtorek. Nauczyciel polecił przeczytać dwa działy z podręcznika historycznego. Przerobiłem materiał dwa razy, zobaczymy jak mi pójdzie. Wydaje mi się, że nie ma pytań, których bym się szczególnie bał – zapewniał Daniel, uczeń z Vettera.

  Zobacz galerię

  Niektóre szkoły traktowały nasz konkurs jako część świętowania 100-lecia wolnej Polski.

  - W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania Niepodległości i nasza szkoła aktywnie włącza się w świętowanie tego jubileuszu. To jest jeden z elementów, który będzie dobrym motorem napędowym, motywującym uczniów do tego przybliżyć się do tematyki historycznej – mówił dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Lublinie, Kamil Dąbrowski.

  Uczniowie podstawówki im. Olimpijczyków Polskich do testu przygotowywali się przez ostatnie dwa tygodnie na lekcjach historii.

  Jednak niektórzy zgłębiali temat już dużo wcześniej

  - Starałem się przygotowywać do testu już dwa miesiące wcześniej. Robiłem to głównie na podstawie podręcznika i innych źródeł wiedzy typu encyklopedie i internet – opowiadał uczeń SP nr 23, Miłosz Szczotka.

  W SP nr 23 w naszym teście wzięli udział uczniowie klas 4-8, którzy szczególnie interesują się historią.

  - Nasi uczniowie zawsze są chętni do spróbowania swoich sil w testach wiedzy. Tym bardziej, że nie grożą im ewentualne negatywne konsekwencje a jedynie mogą się pozytywnie zaskoczyć – mówił dyrektor szkoły.

  Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 października. Do finału wojewódzkiego awansuje troje uczniów, którzy w swojej szkole zdobyli najwięcej punktów w danej kategorii wiekowej. Ostateczna runka konkursu odbędzie się między 5 a 9 listopada w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego.

  - Finał będzie miał formułę testu jednokrotnego wyboru, uczestnicy otrzymają specjalne urządzenia, za pomocą, których będą mogli podać swoją odpowiedź, pytanie wyświetli się na ekranie i będzie widoczne przez 30 sekund, uczestnik będzie miał tyle samo czasu na oddanie odpowiedzi. Nie będzie można wrócić do pytania - instruuje Edyta Pytka.

  Zwycięzcy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody. Będą to laptop marki ASUS, tablet Huawei oraz smartfon tej samej marki.

  Partnerami akcji są:

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  błąd w teście

  gosxiuueee44444 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wersja A zad. 18 błądna nazwa
  dziś nie ma Placu Zebrań Ludowych, tylko plac Zamkowy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie Lubelszczyzna!

  Chełmianin N (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Male! Pawelczyk! Gdzie owa Lubelszczyzny się znajduje w Polsce!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo