Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Segregacja! Świdnik ma sposoby na czyste miasto!

Materiał partnera
Gminny punkt selektywnej zbiórki odpadów, kompostowniki dla mieszkańców, specjalne pojemniki na elektrośmieci czy wykorzystanie innowacyjnej na skalę krajową aplikacji GovTech – to rozwiązania, jakie wprowadził Świdnik dla zoptymalizowania gospodarki odpadami.

Darmowy PSZOK

Działający w Świdniku gminny PSZOK to miejsce, w którym mieszkańcy mogą bezpłatnie pozostawić odpady z gospodarstw domowych. Taki punkt od niedawna działa w mieście przy ul. Przemysłowej 1. Na ogrodzonym i utwardzonym placu można pozostawić odpady takie jak: chemikalia, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe, stanowiące odpady komunalne. Miasto podkreśla jak ważne jest, aby odpady niebezpieczne trafiały właśnie tutaj – do PSZOK-u – a nie do zwykłego śmietnika. Tego typu odpady są niezwykle szkodliwe dla mieszkańców oraz dla środowiska – dla przykładu mała bateria wyrzucona w nieodpowiednim miejscu może zatruć 1m³ gleby oraz 400 litrów wody. Aby skorzystać z usług PSZOK-u należy być mieszkańcem Świdnika – przy wejściu osoba obsługująca punkt poprosi bowiem o potwierdzenie zamieszkania na terenie gminy, np. w postaci dowodu dokonania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub rachunku za energię elektryczną/ gaz. Ważne, żeby przywiezione materiały były posegregowane w sposób selektywny. Do punktów można oddać praktycznie wszystkie odpady powstające w gospodarstwach domowych. Legalnie i bez zaśmiecania lasów!

Kompostowniki dla domków

Miasto Świdnik wystartowało również z programem zmierzającym do zmniejszenia ilości odpadów biodegradowalnych poprzez użyczenie mieszkańcom kompostowników. Mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą zaoszczędzić w domowym budżecie kompostując te odpady we własnym zakresie. Resztki roślin, skoszona trawa czy obierki z owoców i warzyw są idealnym podłożem lub nawozem dla nowych nasadzeń w ogrodzie, a produkcja kompostu jest bardzo łatwa (a w Świdniku nawet darmowa!) Aktualnie ponad 270 gospodarstw domowych zgłosiło chęć kompostowania odpadów biodegradowalnych. Dla mieszkańców, którzy zdecydowali się na ten krok – zostaną zakupione kompostowniki ułatwiające cały proces przechowywania odpadów. Stawka za śmieci zmniejszy się o 4 zł od osoby miesięcznie, co w skali roku przyniesie świdniczanom konkretne oszczędności.

GovTech Polska – uszczelnienie systemu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Brak wystarczających środków na pokrycie wszystkich kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami często wynika z nieodpowiednio składanych deklaracji, które nie wskazują prawdziwej liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Rozwiązaniem problemu okazała się innowacyjna aplikacja GovTech, która od ponad roku porównuje ze sobą najróżniejsze dane, dostarczane przez miejskie jednostki (np. Urząd Stanu Cywilnego czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), szkoły, przedszkola, żłobki, a także zarządców nieruchomości. Zestawiając je ze sobą system jest w stanie wskazać deklaracje, w których nie zostali ujęci wszyscy domownicy. Właściciele wskazanych mieszkań i domów dostają wezwanie do urzędu w celu złożenia wyjaśnień.

Specjalne pojemniki na elektrośmieci

Prawidłowa segregacja odpadów powinna być priorytetowa dla wszystkich – żeby ją ułatwić, na terenie Świdnika w tym roku zostało ustawionych 7 pojemników na elektrośmieci. Każdy z pojemników posiada zabezpieczenia chroniące środowisko przed niebezpiecznymi substancjami z elektroodpadów i baterii. Można do nich wrzucać elektrośmieci o wielkości do 50 cm.

*

Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania – W Świdniku staramy się uświadamiać mieszkańcom problemy związane z segregacją odpadów i dajemy im różne możliwości. A im wyższy będzie poziom recyklingu, tym większe szanse, że opłaty za gospodarowanie odpadami w Świdniku utrzymają się na aktualnym poziomie, a w najbardziej optymistycznym wariancie – zmaleją – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.
Świdniczanie nadal mogą oddawać niektóre frakcje dzwoniąc do firmy, która zajmuje się ich odbiorem (chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe).

Regularnie odbierane są takie odpady jak: papier i tektura, tworzywa sztuczne, opakowania typu PET, opakowania wielomateriałowe, szkło, metal (dwa razy w tygodniu bloki/ raz w miesiącu domki) oraz bioodpady (raz na tydzień bloki/ raz na dwa tygodnie domki). Chemikalia czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać raz na pół roku zgłaszając taką chęć odpowiednio wcześniej firmie, która wywozi odpady. Raz w roku można również nieodpłatnie pozbyć się odpadów budowlanych i rozbiórkowych (1 m3 odpadów/rok).

Miasto Świdnik zadbało też o miejsca, w których można oddać przeterminowane leki. W wyznaczonych aptekach znajdują się specjalne pojemniki, w których można je zostawić. Do pojemników powinny trafić wyłącznie leki – bez opakowań oraz ulotek. Ponadto w punktach można zostawić termometry rtęciowe, które należy oddać pracownikom danej placówki.

W mieście nie brakuje także różnego rodzaju inicjatyw społecznych – coraz więcej osób stara się żyć ekologicznie dając wielu przedmiotom drugie życie – i tu z pomocą przychodzi lokalna grupa na portalu społecznościowym Facebook „Uwaga! Śmieciarka jedzie”, na której użytkownicy oddają niepotrzebne rzeczy. Meble, ubrania, sprzęt AGD – można znaleźć tam wszystko, a chętnych nie brakuje. Z kolei w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdniku prowadzony jest Bank Informacji o Rzeczach. Bank gromadzi informacje oraz pośredniczy w kontakcie w celu przekazaniu używanego sprzętu gospodarstwa domowego na rzecz najbardziej potrzebujących.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski