Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Za!-loguj się w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach

Agnieszka Boguta
materiał nadesłany
4 marca 2011 w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach odbyła się akcja Za!-loguj się , czyli projekt Wolontariatu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2016 . Miała ona na celu poinformowanie i zaangażowanie społeczności szkolnej do poparcia miasta w staraniach o tytuł ESK 2016. Wolontariusze ESK zbierali podpisy na specjalnych banerach, które utworzą logo ESK. Zawiśnie on na Placu Litewskim w Lublinie 20 marca. W ciągu kilku godzin trwania akcji, wolontariusze zebrali ponad 200 podpisów.

Na stronie internetowej Kuriera utworzyliśmy dział, w którym możecie publikować swoje teksty, zdjęcia i filmy wideo. Materiały możecie wysyłać na adres: [email protected].
Nie narzucamy formy ani tematyki; mogą to być fotorelacje z Waszych wycieczek, wypraw i rozmaitych uroczystości, życzenia dla Waszych najbliższych, zaproszenia na imprezy, relacje z wydarzeń, które Was poruszyły, teksty dotyczące Waszych spraw, czy wreszcie polemiki z publikacjami, które ukazały się na łamach Kuriera.

Z maila wzięte - klikaj i czytaj

***
Uczniowie klasy II A i III D w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach wzięli udział w warsztatach "Dlaczego Lublin zasługuje na miano Europejskiej Stolicy Kultury?" Poniżej opinie uczestników warsztatów i wolontariuszy ESK.

Zajęcia poświęcone Europejskiej Stolicy Kultury 2016 , wywarły na mnie pozytywne wrażenie. Niektórych moich kolegów bardzo podekscytowały (czyt. Konrad Barwiński) , ale to chyba u niego normalne . Warsztaty miały charakter dydaktyczny, jednak nie zabrakło zabaw , poświęconych miastom , które ubiegają się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Najbardziej podobało mi się przygotowywanie szalika kibica. Pojawiły się dopingujące hasła , a nawet w "zielonej" grupie pozdrowienia dla wolontariuszy . Za zaangażowanie w konkurencje -zabawy i aktywność na zajęciach otrzymaliśmy ulotki, w których zawarte są informacje na temat walki Lublina o tytuł ESK. Takie zajęcia to rewelacyjny pomysł. Młodzież uczy się poprzez zabawę. Na dodatek to dowód na to, że nawet w szkole można sie dobrze bawić
Donata Łukasiewicz kl. II A

W piątek do naszej szkoły zawitały osoby, promujące Lublin w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016. Podpisywaliśmy się na dużym banerze oznajmiając tym samym, że popieramy tę kandydaturę. W naszej klasie odbyły się specjalnie zorganizowane zajęcia. Dowiedzieliśmy się na nich, jaka jest idea tego przedsięwzięcia, jakie są procedury przyznania tytułu. Wolontariusze potrafili w bardzo zabawny sposób przekazać nam tę wiedzę. Popieram kandydaturę Lublina i mam nadzieję, że wygramy tę "bitwę".
Karolina Kluczyńska kl. II A

To były bardzo fajne zajęcia. Najbardziej podobały mi się konkursy. Czasem fajnie jest tak porywalizować z innymi osobami z klasy. Podobały mi się scenki, podczas których trzeba było wcielić się w rolę biznesmena lub emeryta.
Chyba to spotkanie podobało się wszystkim , nawet chłopakom ,którym trudno dogodzić, a tym razem nie chcieli wyjść na przerwę ;)
Ania Zamecka kl. II A
To była bardzo nietypowa lekcja języka polskiego. W zajęciach uczestniczyła cała nasza klasa. Przyjechali do nas wolontariusze z ESK- pani Ewelina i pan Wojtek. Przygotowali dla nas prezentację multimedialną, która zawierała wiele informacji na ten temat idei ESK. Zorganizowali również zabawy takie jak: projektowanie szalika kibica do ESK 2016, czy odgadywanie nazw innych miast kandydujących do tego tytułu. Miały one na celu uświadomić nam, co dzieje się w Lublinie. Było bardzo wesoło, można było zdobyć nagrody ! W trakcie zajęć odwiedziła nas telewizja - "Panorama Lubelska" . Nagrywali nasze zmagania w konkurencjach. Podczas warsztatów wiele dowiedzieliśmy się na temat życia kulturalnego Lublina. Mamy nadzieję, że takich warsztatów będzie więcej.
Justyna Dymek, kl. II A.

Wolontariusze. 04 marca 2011. Niemce
Pierwsze co naprawdę rzuca się w oczy po krótkim spacerku korytarzem Gimnazjum nr 1 to stoisko akcji "Za!-loguj się". Umiejscowione niedaleko wejścia w przestrzennym holu z daleka przyciąga uwagę i zachęca uczniów do podpisów. Dwie wielkie tablice przystrojone kolorowymi ulotkami, plakatami i balonami, a pośrodku stoisko z mnóstwem materiałów promocyjnych i rozłożonym banerem na podpisy. Jednak co najważniejsze - przy stolikach siedzą uśmiechnięci uczniowie i wolontariusze, gotowi informować wszystkich, czym jest ESK i zachęcać do poparcia Lublina. Koło takiego stoiska nie da się przejść obojętnie.

Następnie miejsce, gdzie Wolontariusze ESK mają przeprowadzić dwugodzinne warsztaty o ESK dla klasy II i III. I tu również niespodzianka. Nie jest to zwykła sala lekcyjna. Ok, jest tablica, są stoliki, krzesła, ale to tyle jeżeli chodzi o konwencjonalne miejsce pracy uczniów. Wokoło mnóstwo dekoracji, naklejek i ulotek ESK, ponad stolikami na całej przestrzeni sali na nitkach pozawieszane kolorowe materiały ESK - coś w rodzaju instalacji artystycznej stworzonej z ulotek i folderków. Mało tego! Okazuje się, że nie jest to zbieg okoliczności, że uczniowie mają na sobie zielone, czerwone lub czarne koszulki! Dowiadujemy się, że specjalnie na dzisiejszą lekcje postanowili ubrać się w kolory ESK. Jeden chłopiec oświadcza nawet, że specjalnie zakupił sobie zieloną bluzę…

Wiedza uczniów na temat ESK i kultury w Lublinie jest spora. Odpowiadają na pytania, potrafią wymienić korzyści jakie może przynieść Lublinowi ten tytuł, znają wydarzenia kulturalne w Lublinie, chętnie podejmują dyskusję. W ramach warsztatów tworzą kolorowe szaliki kibiców ESK, a na nich samodzielnie wymyślone hasła jak np.: "Zawsze i wszędzie Lublin potęgą będzie", "Wielcy fani Lublina z małej wsi", "Czy wygramy, czy przegramy, Lublina i tak nie oddamy!", "Lublin drugi Dublin". Ponadto pracują w grupach nad "kampaniami reklamowymi ESK", które mają przekonać reprezentantów różnych grup społecznych do poparcia Lublina w staraniach o tytuł, a następnie wcielają się w role i odgrywają kilkuminutowe scenki, eksponując tym samym swoje zdolności aktorskie.

Po takim mile zaskakującym przywitaniu i takiej aktywności uczniów Wolontariusze Europejskiej Stolicy Kultury na pewno wrócą z kolejnymi warsztatami do młodzieży w Niemcach.
Ewelina Gniadek, Wojtek Kowalik - Wolontariusze ESK 2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski