Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akt Unii Lubelskiej wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”. Dokument jest opatrzony 78 pieczęciami wiszącymi na 47 sznurach

MS
Akt Unii Lubelskiej
Akt Unii Lubelskiej Danuta Matloch/mkidn.gov.pl
Akt Unii Lubelskiej z 1 lipca 1569 roku został właśnie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO "Pamięć Świata". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że o zabiegała o to nie tylko Polska, ale też nasi sąsiedzi - Litwa, Łotwa, Białoruś i Ukraina.

- Akt Unii Lubelskiej stanowi wyjątkowe świadectwo ustanowienia wspólnoty dwóch państw, w wyniku którego z Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstał nowy, trwały organizm państwowy pod nazwą Rzeczpospolita Obojga Narodów. Ten akt przenosił unię personalną na poziom unii realnych, wspólnego króla; ustanawiał także wspólny parlament, wspólną politykę zagraniczną, wspólną politykę obronną, wspólne wojsko i monetę - mówił w czasie czwartkowej uroczystości w Warszawie minister kultury i wicepremier Piotr Gliński.

Podpisanie porozumienia w tej sprawie odbyło się w Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO "Pamięć Świata" jest obecnie 350 obiektów. Wpis na listę jest docenieniem znaczenia danego dokumentu. Z Polski w ten sposób zostały wcześniej uhonorowane m.in. autograf dzieła "De revolutionibus" Mikołaja Kopernika, czy archiwum Ringelbluma.

Unia Lubelska została podpisana w Lublinie. W 1569 roku w naszym mieście obradowały dwa sejmy: Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Obrady miały burzliwy przebieg i ciągnęły się przez wiele miesięcy. 1 marca większość delegacji z Litwy wyjechała z Lublina, bez pożegnania z królem Zygmuntem Augustem. To zdopingowało polską szlachtę do zintensyfikowania działań. Ostatecznie Litwini, którzy bali się utraty niezależności w efekcie unii, zdecydowali się jednak wrócić do rozmów.

Król Zygmunt August mieszkał na zamku w Lublinie, szlachta rozlokowała się po okolicznych dworach i zajazdach, a Litwini obozowali w rejonie dzisiejszego placu Litewskiego. Msza dziękczynna za podpisanie unii została odprawiona w kościele oo. Dominikanów.

- Ostateczny tekst aktu unii polsko-litewskiej wynegocjowano pod koniec czerwca, zaprzysiężenie przez senatorów i posłów polskich i litewskich nastąpiło 1 lipca, zatwierdzenie zaś przez króla 4 lipca 1569 roku - czytamy na stronie Państwowego Archiwum w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski