Nawet najmniejsza aktywność ruchowa pomaga zredukować poziom stresu oraz zwiększa wydzie-lanie endorfin. Wdrożenie i utrzymanie odpowiedniej aktywności już w młodym wieku, wpływa pozytywnie na organizm, zwiększając jego możliwości fizyczne, psychiczne i społeczne. Warto jednak pamiętać, że zarówno niedostatek, jak i nadmiar aktywności może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych u psa. Dlatego też planując rodzaj aktywności właściciele powinni pamiętać o kilku kwestiach.
Dobierz rodzaj aktywności do możliwości swojego psa
Indywidualne dobranie aktywności, z uwzględnieniem możliwości psa, czy stanu zdrowia, oraz edukacja właścicieli w tym zakresie, to konieczna profilaktyka. Zapewnienie odpowiedniego ro-dzaju aktywności wydaje się być niezbędnym rozwiązaniem w celu zapobiegania, a nawet elimina-cji różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Odpowiednio dostosowana aktywność stanowi wa-runek do zachowania prawidłowej kondycji, sprawności oraz wspiera właściwy rozwój organizmu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wychowywania szczeniąt. Należy pamiętać, że nasze psy różnią się między sobą, dlatego nie możemy oczekiwać, że jeżeli pies przyjaciółki uwielbia biegać przy rowerze, nasz także będzie to robił, zwłaszcza jeżeli nie jest do tego odpowiednio przygoto-wany. Częstość aktywności oraz jej rodzaj mogą wynikać z rasy i temperamentu zwierzęcia. Inaczej będzie wyglądać aktywność psów ras brachycefalicznych lub o wydłużonym kręgosłupie.
Wprowadź plan treningowy
Brak stymulacji ruchowej powoduje zmniejszenie mobilności ciała, ograniczenie ruchomości w stawach, znaczne zmniejszenie wydolności organizmu, zahamowanie odżywiania kości oraz pro-wadzi do otyłości. Konsekwentnie realizowany plan treningowy pozwoli zmniejszyć ryzyko wystą-pienia wspomnianych problemów. Sprawny fizycznie pies charakteryzuje się bardzo dobrą wydol-nością organizmu, co pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i właśnie taki efekt mo-żemy osiągnąć dzięki aktywności, ale co warto podkreślić musi być ona regularna.
Odpowiednia jakość ruchu
Poza regularnością, każdy opiekun musi przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Odpowied-nia aktywność może stanowić świetną profilaktykę dla wielu chorób, jednak jej nadmiar może przyczynić się do wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, które w konsekwencji uniemożli-wią zwierzakowi poruszanie się. Aktywność psów jest w pełni zależna od ich opiekunów. Niestety, styl życia wielu właścicieli, charakteryzujący się coraz większym zabieganiem i brakiem czasu, sprawia, że poświęcają oni mniej czasu na długi, spokojny spacer, wychodząc na przysłowiowy spacer dookoła bloku. Inni właściciele, chcąc zrekompensować małą aktywność w ciągu tygodnia, zabierają swoje zwierzaki na intensywny bieg przy rowerze, spacer w trudnym, wymagającym tere-nie, który znacznie przewyższa ich możliwości organizmu. U takich psów może dochodzić do róż-nych urazów, naderwań lub przeciążeń, na skutek nieprzygotowania do intensywnej pracy. Odpo-
wiedniej jakości ruchu potrzebują zarówno psy duże, jak i małe. Każdy zdrowy pies powinien po-ruszać się na własnych kończynach. Buduje w ten sposób wytrzymałość i siłę, które są mu tak bar-dzo niezbędne w codzienności funkcjonowaniu. Dlatego unikajmy niepotrzebnego noszenie i pod-noszenia swoich zwierząt. Oczywiście w sytuacji, gdy teren lub pojawiające się przeszkody utrudniają psu poruszanie się, możemy go wspierać, wykorzystując różne pomoce, jak szelki, uprzęże.
Istotna rola regeneracji
Regeneracja po skończonym spacerze, biegu, a nawet intensywnej zabawie jest tak samo ważna jak wybrana forma aktywności. Wypoczęty organizm ma więcej energii do funkcjonowania w co-dziennym życiu, ale także do realizowania przyjętego „planu treningowego”. Odpowiednia regene-racja zmniejsza ryzyko kontuzji i poprawia wydolność organizmu, a także pozwala uniknąć stanu, w którym nasze zwierzęta mogą odczuwać zmęczenie mięśni. Proces regeneracji pozwala odzyskać siły i motywację, co jest niezbędne, aby zwierzę chętnie wykonywało różne formy aktywności.
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia naszych pupili, pamiętajmy jednak, że przede wszystkim jest to wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu. Postarajmy się zaplanować taką formę aktywności ruchowej, która będzie sprawiała przyjemność zarówno naszemu zwierzakowi, jak i nam samym! Regularny ruch, który sprawia naszemu pupilowi radość jest kluczem do sukcesu oraz dobrego zdrowia.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?