Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alchemia Lublin: Inwestycja utknęła na etapie formalności

Ewa Pajuro
Rejon między ul. Świętoduską i Lubartowską oraz fragment Starego Miasta - to tu ma powstać Alchemia
Rejon między ul. Świętoduską i Lubartowską oraz fragment Starego Miasta - to tu ma powstać Alchemia Jacek Babicz
Urzędnicy lubelskiego ratusza kolejny raz pozostawili bez rozpoznania wniosek o pozwolenie na budowę staromiejskiej części kompleksu Alchemia. Ponownie doszli do wniosku, że inwestor nie wykazał, że może dysponować całą nieruchomością, w której planuje stworzyć galerię handlowo-usługową.

Alchemia to w właściwie dwie inwestycje: z jednej strony podziemny, wielopoziomowy parking między ulicami Lubartowską i Świętoduską, z drugiej galeria handlowa na Starym Mieście w dawnych kamienicach Cefarmu, między ul. Olejną, Bramową i Szambelańską.

Na budowę parkingu inwestor dostał zgodę już prawie cztery lata temu (formalnie nawet ją rozpoczął). Na przygotowanie galerii - nie. Bez obu pozwoleń w kieszeni, Arkady nie chcą zabierać się za budowanie.

W lipcu inwestor złożył kolejny (z jego wyliczeń - trzeci) wniosek o brakujące pozwolenie. Urzędnicy pozostawili go bez rozpoznania. Dlaczego? - Inwestor nie wykazał, że dysponuje całą nieruchomością na cele budowlane - tłumaczy Joanna Bobowska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Sprawa rozbija się o dwa udziały w kamienicy przy ul. Olejnej 8. - Spadkobiercy właścicieli tych udziałów najprawdopodobniej nie żyją. Dlatego wystąpiliśmy do sądu o ustanowienie dla nich kuratorów - mówi Marek Woliński, reprezentujący inwestora.
I dodaje, że teraz ratusz oczekuje jasnej deklaracji, że wspomniane udziały można wykorzystać na cele inwestycyjne. - Według nas to, że kuratorzy nie wyrażają sprzeciwu, należy interpretować jako zgodę. Rozważamy jednak złożenie do sądu wniosku w sprawie poszerzenia uprawnień kuratorów. Mówiąc w skrócie, będziemy szukać takiego rozwiązania, które pozwoli nam skutecznie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę - zapewnia Woliński.

Kolejne formalności mogą się jednak ciągnąć miesiącami. Tymczasem inwestora obowiązują pewne terminy. Przypomnijmy, że Arkady teren pod budowę parkingu otrzymały od miasta w użytkowanie wieczyste. Podpisana umowa zakłada, że do końca tego roku inwestor zbuduje fundamenty. Termin zakończenia budowy (budynki w stanie surowym) wyznaczono na grudzień 2014 r. Jeśli warunków umowy nie uda się dotrzymać, Arkadom grożą 3 mln zł kary.

Historia inwestycji - w skrócie

2005 r. Spółka Arkady dostaje w użytkowanie wieczyste działki w rejonie ul. Lubartowskiej i Świętoduskiej
2009 r. Ratusz wydaje pozwolenie na budowę wielopoziomowego parkingu
2009 r. Inwestor organizuje konferencję prasową, w czasie której podaje nazwę przyszłej inwestycji i szczegóły dotyczące budowy
2010 r. Wycinka drzew i krzewów
2012 r. Firma Rank Progress z Legnicy potwierdza, że jest zainteresowana współfinansowaniem inwestycji. W tym samym roku rezygnuje jednak z tego pomysłu

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski