Alchemia w Lublinie: Inwestor opóźnia rozpoczęcie budowy

Ewa Pajuro
Projekt kompleksu, który ma powstać w centrum Lublina
Projekt kompleksu, który ma powstać w centrum Lublina materiałinwestora
Udostępnij:
Mamy potrzebne udziały, do wiosny załatwimy formalności, w połowie 2012 r. rozpoczniemy budowę - obiecywał jeszcze niedawno inwestor, który w centrum Lublina planuje ulokować podziemny parking i galerię handlową, a wszystko pod szyldem Alchemia. Już wiadomo, że deklaracji nie uda się spełnić.

Okazuje się, że spółka wciąż nie ma wszystkich udziałów w kluczowej nieruchomości - kamienicy przy ul. Olejnej 8 na Starym Mieście w Lublinie. Sprawą zajmował się ostatnio Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Południe.

- Wydał on postanowienie w sprawie spadku po jednej ze współwłaścicielek kamienicy. Kobieta zmarła w 1962 r., pod koniec życia mieszkała w Warszawie. Ponieważ nie miała spadkobierców jej majątek powinien nabyć Skarb Państwa. By przyspieszyć procedury, złożyliśmy wniosek o przekazanie udziałów w kamienicy przy ul. Olejnej lubelskiemu ratuszowi. Sąd przychylił się do tej prośby - informuje Marek Woliński, reprezentujący inwestora.

Postanowienie uprawomocniło się w zeszłym miesiącu.

Teraz inwestor - spółka Arkady będzie próbowała odkupić udziały od miasta. Ratusz wie o całej sprawie, ale nieoficjalnie. - Nie otrzymaliśmy jeszcze pisma w tej sprawie - mówi Małgorzata Zdunek, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta w Lublinie.

Ile czasu zajmie załatwienie formalności? - Trudno oszacować. Musimy przygotować m.in. spis inwentarza. Konieczne jest też ustalenie, czy udział nie jest obciążony długami. Następnie do sprawy musi się odnieść także Rada Miasta - mówi Zdunek.

Inwestor zakłada optymistycznie, że wszystko uda się załatwić do października tego roku. Termin jest bardzo istotny, bo wtedy ważność traci pozwolenie na budowę śródmiejskiej części kompleksu.

Przypomnijmy, że miejscy radni pod koniec ubiegłego roku zgodzili się sprzedać inwestorowi inne udziały w kamienicy przy Olejnej 8. Nie było wówczas mowy o kolejnym postępowaniu dotyczącym kamienicy. - Liczymy na zrozumienie ze strony miasta - mówi Woliński. - Mamy nadzieję, że po uzyskaniu zgody podpiszemy z ratuszem akt notarialny dotyczący całości brakujących udziałów w nieruchomości przy Olejnej - dodaje.

Zobacz więcej:
Alchemia w Lublinie: Budowa nie ruszy w tym roku
Alchemia w Lublinie: Fundamenty mają powstać do 2013r.
Kompleks Alchemia: Kolejny krok na drodze do budowy

Opóźnienia

Pierwotnie budowa Alchemii miała ruszyć w 2009 r. Kompleks miał być gotowy w 2012 r. Po drodze pojawiło się mnóstwo problemów. Obecnie termin zakończenia budowy (stan surowy zamknięty) przesunięto do końca 2014 r. - Opóźnienia nie są na tyle duże, by zakłóciły termin zakończenia inwestycji - zapewnia Woliński.
W marcu tego roku pojawiły się informacje, że udziałem w inwestycji, na zasadzie partnerstwa, interesuje się firma Rank Progress z Legnicy. Do zawarcia umowy jeszcze nie doszło.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
niki
Już podczas przetargu na sprzedaż działki zaczęły się przekręty i trwają do dnia dzisiejszego.
Kto pozwoli wybudować w tym miejscu takie nowoczesne budynki . Co na to konserwator zabytków? Czy nie uraża to jego wyczucia smaku, że w pobliżu Starego Miasta i Ratusza wybuduje się nowoczesne budynki?
A może do tego inwestora stosuje się inną miarkę?
G
Gała
OK kumam problem, Jeden obiekt dwa pozwolenia na budowę. Nie znam szczegółów, ale brak jednego pozwolenia nie powinien blokować realizacji drugiej części inwestycji. Dzieki za info.
d
dwa pozwolenia
Ale to są dwa różne pozwolenia na budowę. Jest pozwolenie na jedną część, a starają się o drugie na tę cześć na starówce.
G
Gała
Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo Budowlane, inwestor składając wniosek decyzji pozwolenia na budowę dołącza oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, z artykułu zrozumiałem że decyzja pozwolenia została wydana i jest prawomocna, pomimo braku zgody współwłaścicielki.Wg litery prawa nie jest istotne że osoba ta nie żyje, sprawa spadkowa powinna być zakończona przed złożeniem oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane do organu wydającego decyzję pozwolenie na budowę . Zaiste ciekawa historia.
A
ANTYKORPUCJA
DLA MNIE TA CAŁA INWESTYCJA ŚMIERDZI NA KILOMETR ALBO TO MEGA PRZEKRĘT ALBO KTOŚ Z KOGOŚ ROBI IDIOTĘ!!ODDAĆ BUDZIKOWI ZA DARMO NA IMIENINY,CHA,CHA!
P
PO_d_PiS
Zachodzę w głowę jak można nie wiedzieć o sprawie, w której jest się stroną? Każdy sąd wysyła przecież informację o terminie rozprawy, wypadałoby na niej być.
R
RabBinLaden
a co na to gmina żydowska?? milczy?? przecież tam ich pomnik stał.... Oj wielka to siła musi być wielka... i masa glupoty i zawziętości...
B
Brzoza
Co łączy po kolei niemal wszystkie "inwestycje" w Lublinie i okolicach?
Większość z nich rozpoczynała się od wycinki drzew - nawet wtedy kiedy wszystkie formalności nie były jeszcze dopełnione...
a
artur
spadki, udziały, jakieś sprawy sprzed pół wieku, to jest jakieś chore...
z
zabawne
będzie tak samo jak ze stadionem hehehe
pajace i tyle
O
Obywatel Miasta Lublin
"Gowin nie zniesie kar za przestępstwa gospodarcze".

Powyższy cytat jest jakby dopełnieniem tego co jest związane z tą "inwestycją - począwszy od unieważnienia przetargu na zakup gruntów, poprzez "przypadki" opisane przez "Echo", a na nieodpłatnej dzierżawie skończywszy...
H
Henio
Widać wyraźnie że "Inwestor" leci sobie ze wszystkimi zaczynając od Żuczka kończąc na Nas w przysłowiowego "Patataja" ?!!
A tak w ogóle to cała ta niby inwestycja to jest robiona od d...py strony !!!
Bo na początku prostuje się wszystkie kwestie formalno prawne, a następnie bierze się do budowania ??!
No chyba że się mylę ???
E
Echo
Niestety iwestycja pod nazwą Alchemii nie zostanie zrealizowana. Inwestorowi brakuje nie tylko udziałów w kamienicy Olejna 8 ale do rozpoczęcia inwestycji także kamienic przy ul. Lubartowskiej 11 i 13 pod którymi będzie przebiegało podziemne przejście pomiędzy częścią śródmiejską i staromiejską, a które nie zostały odkupione. Istotę tworzy także fakt brakujących pozwoleń budowlanych na część starówki i przejścia podziemnego. Ponadto oddanie inwestorowi udziałów w Olejnej 8 nie gwarantuje miastu rozpoczęcia budowy przez inwestora który może w każdej chwili wycofać się z obietnicy wybudowania dla miasta nowego skrzydła ratusza, który jest elementem kosztownym dla inwestora. A kolejna kamienica udziałowcom Alchemii na starówce przybędzie. Prawda leży moi drodzy zupełnie gdzieś indziej. Ale inwestor liczy systematycznie na przychylność rady miejskiej i będzie ją miał ....
.
adwokat nie przepuściłby takiej okazji, ale dla miasta widocznie to za mało kasy, żeby zainteresować się sprawą...
n
nieoficjalny
Jak ratusz może nie wiedzieć o całej sprawie? Toczy się postępowanie sądowe, jest wyrok sądu, a miasto wie o tym nieoficjalnie?! Kurcze, o ilu jeszcze sprawach dotyczących swojego majątku, miasto dowiaduje się nieoficjalnie...?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie