Aleja Sław w Lublinie. Ratusz szuka dla niej miejsca

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Jedno z miejsc typowanych na Aleję Sław to Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. 3 Maja do Al. Racławickich
Jedno z miejsc typowanych na Aleję Sław to Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. 3 Maja do Al. Racławickich Małgorzata Genca
Romuald Lipko, Julia Hartwig, Beata Kozidrak czy Władysław Żmuda – to postacie, które mogą zająć miejsce w Lubelskiej Alei Sław. Gdzie powstanie? To ciągle otwarte pytanie. Na liście potencjalnych lokalizacji są: pl. Teatralny przed CSK, Krakowskie Przedmieście czy Królewska.

Lubelska Aleja Sław to pomysł radnego PiS Zbigniewa Ławniczaka. Pojawił się już kilka lat temu. Wrócił ponownie w lutym podczas debaty nad uhonorowaniem w „przestrzeni Lublina” Romualda Lipki, kompozytora i muzyka „Budki Suflera”.
Aleja miałaby być miejscem upamiętnienia „artystów i ludzi zasłużonych Lublinowi”. – Romualda Lipki ale również Julii Hartwig, Krzysztofa Cugowskiego, Urszuli, Beaty Kozidrak, Piotr Szczepanika, Bogdana Łazuki, Władysława Żmudy oraz wielu innych artystów z różnych dziedzin kultury i sztuki, osobistości sportu, polityki, mediów – wylicza Ławniczak.

Jaką formę przybrałoby upamiętnienie? - Dla przykładu mogę podać Zamość, gdzie wmurowane w bruk ul. Grodzkiej płytki z brązu o wymiarach 40 na 40 centymetrów przypominają o ludziach zasłużonych dla Zamościa – opisuje Ławniczak.
Czy w Lublinie też byłyby to tabliczki? Jeszcze nie wiadomo. - Zależałoby nam na upamiętnieniu cenionych osobowości związanych z naszym miastem w sposób godny i odpowiadający oczekiwaniom mieszkańców. Chcielibyśmy z jednej strony poprzez symboliczną obecność w przestrzeni publicznej uczcić ich pamięć, z drugiej strony zwrócić uwagę osób odwiedzających nasze miasto na ich twórczość i związki z Lublinem - wskazuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Otwartą sprawą jest też lokalizacja alei. Radny Ławniczak wskazuje na pl. Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur. – Plac jest miejscem odwiedzanym przez wielu lublinian oraz turystów – argumentuje Ławniczak.
W imieniu ratusza lokalizacji dla alei szuka miejski konserwator zabytków. O jakie miejsce chodzi? - Najdogodniejsze ze względu na swoje usytuowanie w obszarze objętym opieką konserwatorską, a także odpowiednio wyeksponowanie, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia odwiedzających nasze miasto turystów, a także samych lublinian – mówi Wojewódzki.

- Rejon CSK wydaje się bardzo dobrą propozycją – przyznaje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Dodaje jednak, że ten obszar nie jest objęty ochroną konserwatorską.
Na liście lokalizacji są też inne propozycje. I to dwie. Oba miejsca położone są w śródmieściu. Pierwsze to Krakowskie Przedmieście. - Na odcinku od ul. 3 Maja w kierunku zachodnim czyli w stronę Al. Racławickich. Plusem tej lokalizacji jest reprezentacyjny charakter ulicy, z piękną oprawą architektoniczna oraz szeroki chodnik – opisuje Mącik.
Druga propozycja to ul. Królewska na odcinku od ratusza w kierunku katedry lubelskiej. – Decyzja o ostatecznym wyborze lokalizacji jeszcze nie zapadła – zastrzega Mącik.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wdzięczni mieszkańcy

a Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina powinien mieć taką swoją tabliczkę ze szczerego złota, jak wszystkie te słowa jakie do nas wypowiada

k
kaa

A co z Wiesławem Myśliwskim? Tyle wspólnego ma z Lublinem i ani słowa o nim...

G
Gość

Czy aleję będą otwierać kryształy z pis

G
Gość

A kiedy będzie aleja znanych lubelskich deweloperów?

W
Wojciech Górski

Szanowny Panie Radny,

zamiast Beaty Kozidrak, która jeszcze żyje i innych, wymienionych przez Pana osób, z którymi wdzięcznie się Pan fotografuje, a następnie afiszuje się z nimi na Facebooku - proponuję, w wigilię absolutnie nie-świętego Zbigniewa, którego lubelskie bałwochwalstwo bije wszelkie rekordy próżności, w okresie Wielkiego Postu, zadumy nad chorymi i zagrożonymi chorobą - zamiast "migających gwiazd, gwiazdeczek i świecidełek" - wyeksponować ludzi charakteru, niosących bezinteresowną pomoc innym, a więc - postawić pomnik Antoninie Grygowej, piekącej dobrowolnie chleb dla więźniów Majdanka, postawić tablicę Ludwikowi Christiansowi, wyciągającemu z Majdanka dzieci Zamojszczyzny do lubelskich szpitali, błogosławionemu księdzu I. Kłopotowskiemu, prowadzącemu dom pomocy społecznej w klasztorze dominikanów i przysposabiającego ludzi do życiowej zaradności. Radzę skorzystać z mojego "Pocztu wybitnych lublinian i osób zasłużonych dla Lublina". Na 200 postaci - aż 106 z nich nie zostało dotąd uhonorawanych nazwami ulic, ,placdów, czy szkół! A Wy, Szanowni Radni - ciągniecie polityczne liny - między Kaczyńskim - a Mazowieckim, Między Węglarzem - a Morawieckim - po to, żeby się podlizać swym partyjnym bossom.

L
LUBLINIANIN MM

Aleja Sław powinna być w OGRODZIE SASKIM lub rewitalizowanym PARKU LUDOWYM.

M
M

Taka Becia Kozidrak nie dorasta do pięt Julii Hartwig.

Z
Zachodni kretynizm

To są problemy godne naszych bez-"radnych".

D
Dżon Hlipeljusz

Proponuje ul .Grygowej . Tam jest skupisko wręcz cała gromada lokalnych gwiazd , komet i meteorów.

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie