Alzheimer – naukowcy odkryli, jak opóźnić rozwój choroby. Doniesienia z Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AAIC 2019)

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Choroba Alzheimera jest najczęściej występującą postacią demencji. Wiąże się z upośledzeniem funkcji umysłowych i wynika ze zmian degeneracyjnych, które zachodzą w mózgu.
Choroba Alzheimera jest najczęściej występującą postacią demencji. Wiąże się z upośledzeniem funkcji umysłowych i wynika ze zmian degeneracyjnych, które zachodzą w mózgu. Tumisu/pixabay.com
Najnowsze odkrycia dotyczące choroby Alzheimera pomogą zmniejszyć ryzyko jej rozwoju, opóźnić pojawienie się objawów, a nawet zatrzymać postępowanie zmian w mózgu. W tym roku wiele uwagi poświęcono demencji u kobiet. Podpowiadamy, jak wykorzystać najnowszą wiedzę w praktyce.

Zdefiniowano pięć czynników chroniących mózg przed chorobą Alzheimera

Chociaż lek na alzheimera nie został jeszcze opracowany, badacze wiedzą już, w jaki sposób opóźnić jej pojawienie się nawet u pacjentów z predyspozycjami genetycznymi do choroby.

Jak wynika z badań przedstawionych na tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera, rolę odgrywa tu nie jeden czynnik, ale kombinacja codziennych zdrowych nawyków. Im więcej zostanie wprowadzone w życie, tym prawdopodobieństwo rozwoju chorób neurodegeneracyjnych takich jak alzheimer będzie mniejsza.

Do najważniejszych ochronnych czynników stylu życia należą:

  • regularna aktywność fizyczna: o umiarkowanej intensywności przez 150 minut tygodniowo lub o wysokiej intensywności przez min. 75 minut w tygodniu,
  • stymulacja intelektualna,
  • dieta przyjazna szarym komórkom,
  • niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu,
  • unikanie dymu tytoniowego.

Polecamy również:

W badaniu przeprowadzonym przez Rush University w Chicago przestrzeganie czterech z wszystkich pięciu zaleceń przekładało się na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera w ciągu 6 lat obserwacji aż o 60 procent. Przy stosowaniu się do dwóch z wymienionych zasad wiązało się ze spadkiem zagrożenia o 37 procent.

U osób genetycznie predysponowanych do rozwoju choroby zdrowy styl życia pomógł zmniejszyć to zagrożenie o 32 procent, co wynika z badań brytyjskich. Natomiast te przeprowadzone przez University of California w San Francisco dowiodły, że u palaczy występuje dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na Alzheimera w porównaniu z osobami niepalącymi i tymi, którym udało się rzucić nałóg.

Dietą zalecaną w prewencji rozwoju i postępowania choroby jest dieta MIND, która ma działanie przeciwzapalne i bazuje na założeniach dwóch najzdrowszych diet świata: diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH, czyli obniżającej ciśnienie tętnicze.

Dieta dla mózgu uwzględnia spożywanie produktów takich jak zielone warzywa liściaste, fasola, oliwa z oliwek, orzechy czy drób, a wyklucza czerwone mięso, słodycze i dania smażone. W prezentowanych badaniach najważniejszą rolę odgrywało spożycie warzyw i owoców, ryb oraz produktów nieprzetworzonych.

A czym grożą niezdrowe nawyki u osób ze skłonnością do demencji zapisaną w genach? Badania pokazały nieubłaganie, że w ciągu kolejnych 8 lat trzy razy częściej zdiagnozuje się u nich alzheimera niż u tych, którzy dbają o swój organizm.

Czytaj także

Rozwój choroby Alzheimera ma związek ze stanem zapalnym

Choroba alzheimera jest postępującym schorzeniem wynikającym z degeneracji komórek nerwowych. Prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej, nazywanego też demencją lub starczym otępieniem.

Do tej pory badacze wiązali nadzieję na znalezienie sposobu leczenia alzheimera z mechanizmem powstawania złogów białkowych w mózgu – tzw. płytek beta-amyloidowych zawierających białka tau. Dziś wiadomo, że choć jest ono objawem choroby, nie stanowi jej przyczyny. Gdy złogi już się pojawiają, jest za późno na terapię – proces ich tworzenia trwa bowiem nawet 20 lat.

Zamiast na blaszkach amyloidu naukowcy skupili uwagę na procesach zapalnych w układzie nerwowym, które prowadzą do ich powstawania. Zdaniem Rudolpha Tanzi, prelegenta konferencji i profesora neurologii z Uniwersytetu Harvarda, to do niszczenia neuronów przyczynia się stres oksydacyjny, czyli nadmiar wolnych rodników w organizmie. Dlatego tak ważne jest, by tłumić go za pomocą odpowiedniej diety i prozdrowotnych nawyków, zmniejszając jednocześnie zagrożenie innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Anti-aging dla mózgu – jak zadbać o IQ, koncentrację i pamięć

Kobiece mózgi chorują na Alzheimera inaczej niż męskie

Ryzyko rozwoju choroby Alzheimera jest wyższe u kobiet, i naukowcy sądzą, że znają przyczynę tego stanu rzeczy.

Białko tau odkładające się z złogach mózgowych u chorych z alzheimerem rozprzestrzenia się w organizmie jak infekcja od jednego neuronu do następnego, tworząc rodzaj sieci. Naukowcy z Vanderbildt University Medical Center odkryli, że sieć ta jest inna u mężczyzn i kobiet.

Ponieważ mózgi kobiece charakteryzują się większą liczbą połączeń między różnymi ich rejonami niż te męskie, zmiany neurodegeneracyjne łatwiej przenoszą się do innych części układu nerwowego. Może to wpływać również na większą szybkość rozwoju choroby u pań, choć z drugiej strony kobieca biologia działa też ochronnie.

Jak wynika z doniesień University of California w San Diego, mózgi kobiet łatwiej kompensują zmiany powstałe na skutek uszkodzeń, a ma to związek z szybszym metabolizmem glukozy. Dzięki temu panie łatwiej zachowują pamięć werbalną we wczesnych stadiach choroby alzheimera. Z drugiej jednak strony fakt ten może wpływać na jej późniejszą diagnozę, gdy straty tkanki nerwowej będą już zaawansowane.

Chociaż naukowcy badający chorobę Alzheimera podkreślają znaczenie prawidłowego snu dla zmniejszenia zagrożenia demencją, badania zaprezentowane na AAIC 2019 nie zachęcają do sięgania po środki nasenne. Na postawie badań pacjentek z amerykańskiego stanu Utah ustalono, że z ich zażywaniem przy braku zaburzeń snu wiąże się prawie 4-krotnie większe zagrożenie alzheimerem niż u pacjentek nie korzystających z pomocy farmakologicznej. U mężczyzn ryzyko to było ok. 3,6 raza większe.

Najważniejszego odkrycia dokonano w amerykańskim badaniu, przeprowadzonym w ramach Health and Retirement Study. Udowodniono, że u kobiet pracujących zawodowo alzheimer rozwija się wolniej. W porównaniu z tymi, które będąc w średnim wieku nie zarabiały na życie, u pań aktywnych zawodowo choroba rozwijała się nawet dwa razy wolniej niż u tych, które nie pracowały.

Konferencja Alzheimer's Association International Conference 2019, która odbyła się w dniach 14-18.07.2019 roku w Los Angeles, jest największym i najważniejszym spotkaniem międzynarodowych ekspertów zajmujących się badaniem i leczeniem choroby Alzheimera.

Czytaj także

ZOBACZ: Nawet co szósty kleszcz może przenosić kleszczowe zapalenie mózgu

Wideo

Materiał oryginalny: Alzheimer – naukowcy odkryli, jak opóźnić rozwój choroby. Doniesienia z Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AAIC 2019) - Strona Zdrowia

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mar7

W szpitalu przy ulicy Poznańskiej w Gnieźnie 100% badanych miało częściowo lub całkowicie zatkany nos.

Dodaj ogłoszenie