Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykanie z firmy Chevron będą szukać gazu pod Kraśnikiem

Miłosz Bednarczyk, (p.p, bn)
Oprócz powiatu kraśnickiego Chevron przebada też prawie 800 km kwadratowych w okolicach Zwierzyńca.
Oprócz powiatu kraśnickiego Chevron przebada też prawie 800 km kwadratowych w okolicach Zwierzyńca.
Chevron (druga co do wielkości tego typu firma w Stanach Zjednoczonych) dostał od polskiego Ministerstwa Środowiska 5-letnią koncesję na prowadzenie badań i odwiertów w powiecie kraśnickim.

Dziś Amerykanie spotkali się w tej sprawie z kraśnickimi samorządowcami.

– W najbliższym czasie mają rozpocząć poszukiwania złóż – mówi Jerzy Podgórski, sekretarz Starostwa Powiatowego w Kraśniku. – Zapowiedzieli, że będą używać w tym celu geosond. Dzięki temu nie trzeba będzie kopać ani wiercić w ziemi.

– Z badań satelitarnych wynika, że złoża występują praktycznie w całym powiecie – dodaje Podgórski. Amerykanie będą szukać miejsc, w których najlepiej, najbezpieczniej i najtaniej można wydobywać gaz łupkowy.

Mieszkańcy i samorządowcy nie kryją nadziei. – Wszyscy trzymamy kciuki – podkreśla Jan Filipczak, wójt Gościeradowa k. Kraśnika. – Skoro elektrownia atomowa u nas nie wyszła, to może uda się postawić szyby wiertnicze i wydobywać gaz.

– To ogromna szansa. Dla mieszkańców nowe miejsca pracy, dla gmin – podatki, a dla wszystkich – np. infrastruktura drogowa – wylicza Jerzy Podgórski. – Może wreszcie coś się u nas ruszy – dodaje Marta Myszka, właścicielka sklepu z Gościeradowa. – Oby się udało.

Oprócz powiatu kraśnickiego Chevron przebada też prawie 800 km kwadratowych w okolicach Zwierzyńca. – Gdyby Amerykanie odnaleźli złoża, byłaby to wielka szansa dla całego regionu – podkreśla Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca.

Wstępne, niepotwierdzone opracowania amerykańskich firm szacują zasoby gazu łupkowego w Polsce na minimum 1,5 bln m sześciennych. Złoża są na Mazowszu, Pomorzu, Podlasiu i Lubelszczyźnie.

– Według szacunków Ministerstwa Środowiska, Lubelszczyzna jest najbardziej perspektywicznym obszarem występowania pokładów gazu łupkowego – dodaje Adrianna Iwan z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Górnicy już prowadzą poszukiwania w powiatach chełmskim, zamojskim, krasnostawskim, świdnickim, lubelskim, a także w okolicach Lubartowa. W tym roku o koncesje na odwierty w naszym regionie, oprócz firmy Chevron, wystąpiły Polskie Górnictwo Nafty i Gazu (w rejonie Tomaszowa Lub.), Cuadrilla Polska (w rejonie Łukowa) oraz Indiana Investments (okolice Biłgoraja).

W przypadku pozytywnego zakończenia poszukiwań, wydobywanie gazu można rozpocząć za ok. 10 lat.

Gaz łupkowy

Znajduje się w skałach ilastych. Skomplikowaną technologię wydobycia tego surowca opanowali tylko Amerykanie, którzy od lat eksploatują takie złoża. Technologia jest 3–4 razy droższa niż konwencjonalne sposoby wydobywania. Według szacunków, złoża gazu łupkowego mogą zaspokoić nasze potrzeby na 100 lat.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski