Andrzejki 2018. Kiedy wypadają w tym roku wypadają Andrzejki? Sprawdźcie poniżej! Andrzejki to idealna okazja nie tylko do wróżenia przyszłości, ale i ostatnia szansa przed Adwentem, aby zrobić huczną imprezę. Kiedy świętujemy Andrzejki?

Andrzejki 2018 - data. Kiedy wypadają Andrzejki?

Kiedy wypadają Andrzejki? Jaka jest ich data? Niezmienna od lat!

Andrzejki obchodzimy co roku w wigilię dnia świętego Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada.

W tym roku Andrzejki wypadają w nocy z czwartku na piątek. W związku z tym większość imprez odbędzie w się w weekend po tym dniu, czyli 30 listopada - 1 grudnia (piątek i sobota). Niektóre kluby, hotele organizują imprezy także, w piątek, 24 listopada.

Andrzejki 2018. Co robić w Andrzejki?

Andrzejki - wróżby, zwyczaje, przesądy, czy w co się bawić? Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną pozwalającą zerknąć "przez ramię" w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, a wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów. Andrzejkowe wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.

Obecnie Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i andrzejkowe wróżby odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Nie wiadomo jednak do końca dlaczego, noc z 29 na 30 listopada uznano za dzień andrzejkowych wróżb. Początkowo święto to było traktowane poważnie: ludzie chodzili do kościoła i modlili się. Kościół jednak nie akceptował Andrzejek, ale w polskiej tradycji zakorzeniły się one na stałe, przybierając formę zabaw i wróżb.

Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą jest oczywiście lanie wosku!

Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór Archiwum

Andrzejki 2018. Wróżby andrzejkowe: lanie wosku

Lanie wosku to jedna z najbardziej znanych i popularnych wróżb andrzejkowych. Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim świece oraz klucz. Najlepiej stary i duży, a jeżeli nie chcemy go za bardzo zabrudzić można zrobić go z papieru lub z folii aluminiowej.

Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór 123rf

Wróżby są bardzo proste do wykonania. Z zapalonej świeczki lejemy wosk przez dziurkę od klucza prosto do naczynia z zimną wodą.

Latarką oświetlamy wystudzony kawałek wosku, tak aby rzucił cień na ścianę. Formę możemy dowolnie przekręcać.

Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór pixabay.com

Andrzejki 2018. Wróżby andrzejkowe: wyścigi butów

W pokoju, w którym bawimy się razem ze znajomymi, wybieramy start oraz metę. Następnie każdy z uczestników, jeden za drugim, układa swoje buty w stronę mety i rozpoczyna się wyścig. Kiedy skończą się buty, wtedy układamy te z końca kolejki. Tej osobie, której buty pierwsze dotrą do celu, spełni się największe marzenie.

Andrzejki 2018. Wróżby andrzejkowe: rzucanie monetą

Na początku należy wymyślić życzenie, co może wcale nie być takie łatwe. Potem każdy z uczestników wybiera monetę o dowolnym nominale i z wyznaczonego miejsca próbuje trafić do naczynia z wodą. Temu, komu się uda ziści się marzenie.

Jak gwiazdy bawią się w Andrzejki?