Angelika Mach z AZS UMCS Lublin została mistrzynią Polski seniorek w półmaratonie

pzla.pl
Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) wywalczyła złoty medal podczas 29. PZLA Mistrzostw Polski seniorów w półmaratonie, które zostały rozegrane w ramach 5. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego na terenie parku w Myślęcinku. To pierwszy medal tej zawodniczki w seniorskim czempionacie na tym dystansie.

Mach zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, pokonując dystans 21,0975 km w czasie 1:13:58. Biegaczka AZS UMCS okazała się zdecydowanie lepsza od Moniki Jackiewicz z MKL Szczecin (1:16:10) oraz Joanny Dorociak z Air Zone Warszawa (1:17:29). Tylko przez pierwsze okrążenie Jackiewicz dotrzymywała kroku triumfatorce i faworytce do wygranej. Angelika Mach wygrała z przewagą ponad dwóch minut, ustanawiając nowy rekord życiowy. Jej poprzednie najlepsze osiągnięcie wynosiło 1:15:19. Co ciekawe brązowy medal przypadł Joannie Dorociak, trzykrotnej medalistce mistrzostw Europy w wioślarstwie. W swym drugim półmaratonie, w krótkiej karierze biegowej Dorociak poprawiła życiówkę o blisko dziewięć minut, gdyż w debiucie osiągnęła czas 1:26:04.

Angelika Mach dotychczas do tej pory miała w dorobku cztery brązowe medale mistrzostw Polski seniorów, trzy na dystansie 10 km oraz jeden na 5 km. Wychowanka Znicza Biłgoraj jest także dwukrotną, brązową medalistką mistrzostw świata w biegach górskich (2009, w kategorii juniorek: indywidualnie oraz w drużynie). Mach stawała także na podium mistrzostw Polski, w kategoriach juniorek młodszych, juniorek oraz młodzieżowców na różnych dystansach.

Wśród mężczyzn na szóstej pozycji zakończył natomiast zmagania Damian Świerdzewski z AZS-AWF Biała Podlaska, uzyskując czas 1:09:09. Wygrał Adam Nowicki z MKL Szczecin (1:04:58), przed Adamem Głogowskim z UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (1:05:30) i Damianem Kabatem z WMLKS Pomorze Stargard (1:05:34).

Po zmianie organizatora mistrzostw przygotowania do ich przeprowadzenia trwały w Bydgoszczy zaledwie 18 dni. Uczestnicy biegu stanęli na starcie o ósmej rano, aby ze względów bezpieczeństwa rywalizować bez udziału kibiców i spacerowiczów. Uczestnicy mieli do pokonania cztery pętle o długości 5 km, 274 m i 38 cm.

Podprowadzająca Motoru Lublin może zostać Miss Startu PGE Ek...

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani