Anhelina Łysak została w Belgradzie młodzieżową mistrzynią świata w zapasach. Zobacz zdjęcia

Polski Związek Zapaśniczy
Anhelina Łysak, reprezentująca barwy klubu sportowego Cement-Gryf Chełm zdobyła złoty medal młodzieżowych mistrzostw świata w zapasach U-23. Chełmianka, rywalizująca w kategorii wagowej do 59 kg podczas czempionatu globu w Belgradzie, pokonała w finale reprezentantkę Ukrainy Sołomiję Vynnyk 7:2.

Zawodniczka Cementu-Gryf Chełm jest pierwszą Polką, która wywalczyła tytuł mistrzyni świata U-23 w kobiecych zapasach. Do tej pory w dorobku mieliśmy bowiem tylko jeden medal młodzieżowego czempionatu globu, zdobyty w 2019 roku przez Natalię Strzałkę. Chełmianka jechała do Belgradu w roli faworytki i nie zawiodła. Przez cały turniej przeszła jak burza, odprawiając z kwitkiem kolejne swoje przeciwniczki. Wspaniały występ przypieczętowała końcowym triumfem, pokonując w finale wysoko na punkty Sołomiję Vynnyk, aktualną mistrzynię Europy i brązową medalistę młodzieżowych mistrzostw Starego Kontynentu.

W drodze po złoto Łysak w pojedynku kwalifikacyjnym pewnie zwyciężyła przez przewagę techniczną reprezentantkę Niemiec Anne Nuernberger, meldując się w 1/4 finału. W ćwierćfinale światowego czempionatu nie dała szans aktualnej mistrzyni świata juniorek, Rosjance Anastasii Sidelnikovej, pokonując rywalkę pewnie przez tusz techniczny. W półfinale natomiast chełmianka rozprawiła się pewnie z aktualną wicemistrzynią Europy juniorek, Węgierką Anną Szel. Anhelina była zdecydowanie lepsza od Madziarki, wygrywając 6:1, co zapewniło jej awans do finału młodzieżowych mistrzostw świata U-23.

Nowo kreowana młodzieżowa czempionka globu na początku 2021 roku dołączyła do kadry Polski, gdyż wcześniej Łysak starała się o prawo stałego pobytu w naszym kraju. Po zakończeniu wszystkich formalnych procedur urzędowych, zawodniczka mogła w końcu zacząć reprezentować biało-czerwone barwy na najważniejszych imprezach sportowych.

Łysak w kwietniu została w Warszawie wicemistrzynią Europy seniorek w wadze do 57 kg, natomiast w maju zdobyła brązowy medal w kategorii wagowej do 62 kg, podczas młodzieżowych mistrzostw Europy U-23, który odbył się w stolicy Macedonii Północnej Skopje. Teraz dorzuciła w Belgradzie złoto czempionatu globu U-23.

To drugi medal dla Cementu-Gryfa Chełm w tych zawodach. Wcześniej brąz w wadze do 87 kg wywalczył bowiem klasyk Szymon Szymonowicz.