Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Cieplińska, prezes stowarzyszenia Ukryty Skarb: nasze dzieci mają duże zdolności aktorskie

Gabriela Bogaczyk
Anna Cieplińska, prezes stowarzyszenia Ukryty Skarb, z synkiem Frankiem
Anna Cieplińska, prezes stowarzyszenia Ukryty Skarb, z synkiem Frankiem Fot. Archiwum prywatne
O lubelskiej odsłonie Światowego Dnia Zespołu Downa mówi Anna Cieplińska, prezes stowarzyszenia Ukryty Skarb.

W najbliższą sobotę odbędą się w Lublinie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Co znalazło się w programie?

To kolejna szansa na integrację rodzin osób z zespołem Downa z mieszkańcami Lublina. Podczas tegorocznych uroczystości planujemy m.in. spektakl w wykonaniu naszych podopiecznych, który przygotowaliśmy we współpracy z aktorami Teatru Andersena w Lublinie.

Będą też pokazy taneczne i teatralne dzieci i młodzieży z zespołem Downa. Wszyscy uczestnicy będą mogli zobaczyć spektakl „Koziołek kręciołek” w reżyserii Benka Byrskiego.

Trzeba wiedzieć, że dzieci z zespołem Downa mają zdolności aktorskie. Świetnie naśladują i wcielają się w role. Być może zawdzięczają to większej niż przeciętna liczbie neuronów lustrzanych.

Przypomnijmy jeszcze, że to święto obchodzone jest 21 marca. Jest to data symboliczna - nawiązuje do istoty tejże wady genetycznej - potrojenia chromosomu w 21 parze chromosomalnej ludzkiego genotypu. Stąd właśnie 21.03 WHO wybrało na Światowy Dzień Zespołu Downa.

Ile osób znajduje się pod opieką stowarzyszenia?

Aktualnie jest to 96 rodzin, które wychowują dzieci z zespołem Downa. Zdarza się, że już na etapie ciąży rodzice zgłaszają się na spotkania, co pomaga im lepiej przygotować się do narodzin.

W tym roku stowarzyszenie będzie obchodzić jubileusz 20-lecia działalności. Ukryty Skarb zrodził się z potrzeb rodziców, którzy nie mieli wtedy wystarczających informacji na temat tej wady genetycznej.

Czuli się bezradni, przytłoczeni tym problemem, pozostawieni sami sobie. Moja historia kontaktu ze stowarzyszeniem liczy tyle lat, ile ma mój synek Franek, czyli osiem.

Na czym polega wasza działalność?

Przede wszystkim organizujemy grupy wsparcia. Dzięki temu rodzice mogą spotykać się ze sobą, wymieniać informacje i doświadczenia, wspierać emocjonalnie.

Staramy się też pozyskiwać środki finansowe, aby zrefundować rehabilitację naszym podopiecznym. Trzeci ważny obszar to integracja społeczna.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski