Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Moskwa: Czekamy na atom i wykorzystujemy węgiel [TYLKO U NAS]

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Bez względu na to, jakie pomysły ma komisarz Timmermans, to sytuacja w Polsce jest taka, że mamy węgiel i będziemy go mieć długo - mówi „Kurierowi Lubelskiemu” Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Czy wraz ze zmianą spojrzenia na źródła energii może się zmienić polityka klimatyczna w Europie? Czy ulegną zmianie limity CO2, które także nas obciążają?

W ostatnich dniach w Unii Europejskiej trwa debata, dot. wprowadzenia ceny maksymalnej dla gazu w państwach południa – Portugalii, Hiszpanii, bo tam gaz domyka miks energetyczny. I jest to możliwe. W Polsce miks domyka głównie węgiel. Ceny maksymalne na ETS i reforma ETS nie jest możliwa w opinii unijnych komisarzy. Wprowadza się korzystne rozwiązania dla jednego państwa, czy dla grupy państw i jest to niesprawiedliwe. Uderza w politykę równości, więc obserwujemy wielość podwójnych standardów. Frans Timmermans powiedział, że węgiel jest dopuszczalny w państwach europejskich, jednak dwa tygodnie później dodał, że jest dopuszczalny, o ile te państwa zwiększą OZE.

Ale przecież kolejne kraje wracają do węgla. Ostatnio Włochy...

Włochy i Czesi wracają, Niemcy korzystają z węgla przez lata, a w ostatnim sezonie jesienno-zimowym gdyby nie węgiel, absolutnie nie miałyby zamkniętego bilansu energetycznego. Pewnie gdyby tak uważnie przepytać kolejne państwa, to by się okazało, że kto ma możliwości spalania u siebie węgla, to do niego wraca. My się oczywiście z tym, żeby zwiększać OZE, zgadzamy. W Polsce OZE się sprawdza, jest duża akceptacja społeczna, bo mamy silne dążenie do niezależności.

Polska ma swoje kopalne.

Dokładnie.

A długo nam one posłużą?

My się z planów nie wycofujemy i umowa społeczna obowiązuje. Bez względu na to, jakie pomysły ma komisarz Timmermans, to sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o stabilne źródła energii jest taka, że mamy węgiel i będziemy go mieć długo. Nie chcemy gazu rosyjskiego, więc nie będziemy zwiększać ani wydłużać kontraktów z Rosją. Mamy możliwości gazowe i nie zostaniemy na kolejne lata z wykorzystywaniem gazu tam, gdzie jest to niezbędne. Gaz jest ważny przejściowo i uzupełniająco, ale nie chcemy się uzależniać od kolejnego źródła. Czekamy na atom i wykorzystujemy węgiel.

Cały wywiad z Minister Klimatu i Środowiska Anną Moskwą w jutrzejszym „Kurierze Lubelskim”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski