Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antyczne mulety, piasek pustyni, fale Nilu i prawdziwe mumie. Magia Starożytnego Egiptu już na Zamku

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Zniknięcie z Zamku Lubelskiego obrazów Tamary Łempickiej zasmuciło niejednego lubelskiego wielbiciela sztuki. Muzeum Narodowe jednak nie pozwoliło swojej przestrzeni stać pustą - szybko pojawiła się w niej nowa, równie niezwykła wystawa. Magia Starożytnego Egiptu w piątkowy wieczór (30 września) miała swój uroczysty wernisaż. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

- Wielu z państwa zapewne nasuwa się pytanie, co też Lublin ma do Egiptu, dlaczego zdecydowaliśmy się zorganizować taką wystawę - mówiła dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie, Katarzyna Mieczkowska. - Archeologia była dla nas zawsze bardzo ważna, mamy pod opieką u siebie około 100 tysięcy takich starożytnych obiektów. Dodatkowo w tym roku mija 200 lat od odczytania hieroglifów i 100 od odkrycia grobowca Tutanchamona. To świetna okazja i najwyższa pora zająć się Egiptem, bo ostatnia tego typu wystawa gościła na Zamku aż ponad 30 lat temu.

Na miejscu będziemy mieli szansę zobaczyć blisko 200 artefaktów, z których najstarsze liczą sobie aż 5 tysięcy lat. Najmniejszy z nich to amulet skarabeusza mierzący blisko 1 centymetr, a największy - sarkofag o długości blisko 3 metrów. Nie umkną naszej uwadze z pewnością potężny fragment grobowca ważący blisko tonę czy też prawdziwa mumia wypożyczona z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

- Pozwoliliśmy sobie pobrać z niej próbki i poddać je badaniom, możliwe więc, że poza przyjemnością związaną z wystawą nasz zespół wniesie także pożyteczny wkład w naukę - dodaje dyrektorka.

Na wystawie nie próżno szukać zwyczajowego układu "eksponat na piedestale - podpis" - twórcom zależało na jak najbardziej interaktywnym podejściu do sprawy. Znajdziemy tam więc labirynt jak we wnętrzu piramidy, a w nim: pustynny piasek, fragment Nilu i rozliczne tajemnicze zakątki - a każdy wypełniony po brzegi ciekawymi eksponatami. Przewodnikami po tych starożytnych ścieżkach będą nam skarabeusze, które symbolizowały odrodzenie w postaci wschodzącego słońca, boga Re.

Cała wystawa została skonstruowana tak, by jak najmniej mieściło się na niej "rozpraszaczy" - zamiast klasycznych tekstów organizatorzy oferują tam audioprzewodniki. Możliwe będzie także oprowadzanie kuratorskie i z przewodnikiem oraz udział w licznych wydarzeniach towarzyszących - warsztatach, wykładach i projekcjach filmu. Przewidziano także liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ceny biletów są wyjątkowo atrakcyjne zważywszy na unikatowość prezentowanych eksponatów - 30 zł za osobę dorosłą oraz 15 zł w wersji ulgowej. Magia Starożytnego Egiptu zostanie na Zamku aż do 5 marca.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski