Wstępne ustalenia archeologów mówią o tym, że kości pozbawione są układu anatomicznego, a zebrany materiał pochodzi od kilku osobników. Pochodzą prawdopodobnie ze zniszczonych, pierwotnych pochówków.
Obok fragmentów kostnych archeolodzy znalezli fragmenty naczyń ceramicznych oraz szklanych, a także niezidentyfikowane przedmioty metalowe. Według wstępnych ustaleń zespołu zbiór ten pochodzi XVII-XVIII wieku.
Dzięki temu odkryciu zrodziła się hipoteza, że szczątki mają związek z fortyfikacjami Lublina z okresu staropolskiego. Ziemny szaniec biegnący równolegle do obecnej ul. Lipowej czytelny był jeszcze w krajobrazie miasta pod koniec XVIII wieku. Od strony wewnętrznej, przyległej do podstawy wału - biegła droga, która stanowiła zalążek nowego miejskiego traktu - ulicy Grobowej, Cmentarnej, Pod Lipkami i wreszcie ulicy Lipowej.
Źródła historyczne mówią o wybrukowaniu ulicy Cmentarzowej około połowy XIX wieku. Być może to te wydarzenia łączą się z odkryciem podczas obecnej modernizacji ulicy Lipowej.
Archeolodzy wstępnie przyjmują, że wydobyte kości to pozostałość po dawniejszych pochówkach. Być może to szczątki ofiar epidemii lub działań wojennych, które pośpiesznie pochowano.
Obecnie trwają badania. Po ich zakończeniu archeolodzy zdobędą więcej informacji.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?