Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolog z UMCS jedzie do Smoleńska

Kamil Kudyba
Grupa polskich archeologów i geodetów przez dwa tygodnie będzie prowadziła badania na miejscu katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Wśród nich jest Anna Zalewska, archeolog z UMCS.

- Strona rosyjska zaakceptowała wszystkie nasze prośby i liczbę osób, która weźmie udział w ekspedycji. Nie dostrzegłam przy tym żadnych spięć czy złej woli. Temat tej tragedii jest trudny i wszyscy podeszli do sprawy ze zrozumieniem - relacjonuje Anna Zalewska, archeolog z UMCS.

Pani Anna wróciła ze Smoleńska w niedzielę. Razem z grupą polskich ekspertów wzięła udział w roboczym spotkaniu dotyczącym ustalenia szczegółów badań i przygotowania strategii na właściwy wyjazd badawczy. Naukowcom towarzyszyli przedstawiciele polskiej i rosyjskiej prokuratury.

Pierwsze wzmianki o wyprawie polskich archeologów do Smoleńska pojawiły się już w maju. Jednak na skutek przedłużających się formalności i kłopotów z uzyskaniem wymaganych pozwoleń - wyjazd stał się możliwy dopiero jesienią.

- Wbrew powszechnej opinii to wcale nie jest problem - uważa Anna Zalewska. - Na miejscu nie będziemy prowadzić żadnych badań wykopaliskowych, tylko powierzchniowe. A te, zgodnie ze standardami archeologicznymi, są prowadzone właśnie jesienią. Mamy tylko nadzieję, że w czasie naszego pobytu nie spadnie śnieg. Co w tamtym klimacie jest dość prawdopodobne.

Głównym celem ekspedycji jest "odnalezienie ewentualnych pozostałych szczątków ofiar, fragmentów samolotu, jego wyposażenia oraz ruchomości należących do osób znajdujących się na pokładzie".

Teren tragedii, na którym szczególnie zależy archeologom, jest już otoczony taśmą. W tym miejscu zostanie też założona specjalna siatka geodezyjna, która pozwoli dokładnie przeszukać miejsce nie tylko bezpośredniego upadku samolotu, ale również dalsze obszary.

Polska ekspedycja pojedzie do Smoleńska 13 października. - Maksymalnie spędzimy tam dwa tygodnie. Jak do tej pory wszystko przebiega zgodnie z ustaleniami. Mamy nadzieję, że pogoda będzie nam sprzyjać i uda nam się przeprowadzić wszystkie zaplanowane działania - dodaje Zalewska.

W skład grupy wejdzie ok. 20 specjalistów. Głównie pracowników Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Na czele wyprawy będzie stał prof. Andrzej Buko, dyrektor tego instytutu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski