MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aresztowano Estończyka, który pracując w strukturach NATO, szpiegował dla chińskich służb wywiadowczych

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Estoński kontrwywiad aresztował Tarmo Kõutsa, obywatela tego kraju, który pracował w NATO i współpracował dla chińskiego wywiadu. Wpadł nim zdołał przekazać Chińczykom tajne informacje Sojuszu.

Jeden z najlepszych naukowców NATO z dostępem do największych tajemnic szpiegował na rzecz Chin. Został aresztowany i osądzony przed przekazaniem tajemnic wojskowych Chińczykom. Chiński wywiad wojskowy zwerbował obywatela Estonii Tarmo Kõutsa, który pracował w ośrodku badawczym NATO zajmującym się m.in. badaniami nad łodziami podwodnymi. Według Aleksandra Tootsa, zastępcy szefa estońskiego kontrwywiadu (KAPO), Kõuts został zwerbowany w 2018 przez chińskie służby i przyznał się do winy. Został skazany na trzy lata więzienia. Gdyby zdołał przekazać tajemnicy chińskiej stronie, wyrok byłby bardzo surowy.

Toots dodał, że Kõuts dostawał pieniądze za przekazywane Chinom informacje. Wynagrodzeniem były też opłacone wycieczki do różnych krajów azjatyckich, w tym luksusowe zakwaterowanie i kolacje w restauracjach wyróżnionych gwiazdkami Michelin. Współpracujący z Estończykiem agenci działali pod osłoną think tanku.

Kõuts miał doktorat z fizyki środowiska. Pracował w Instytucie Morskim Politechniki w Tallinie, gdzie specjalizował się w geofizyce i oceanografii operacyjnej. Jego badania doprowadziły do przewidzenia niszczycielskiej burzy zimowej z podnoszącym się poziomem morza w Estonii w 2005 roku. Kõuts był też członkiem grupy naukowej, która w 2002 roku dostała estońską narodową nagrodę za znalezienie najlepszej lokalizacji portu morskiego na wyspie Saaremaa. Oficjalnie zaprojektowany był dla statków wycieczkowych, ale mógł też przyjmować okręty NATO.

Od 2006 Kõuts zaangażował się w narodowy sektor obronny. Został członkiem Komitetu Naukowego Estońskiego Ministerstwa Obrony, który nadzoruje inicjatywy badawczo-rozwojowe w dziedzinie wojskowości. Został też członkiem Komitetu Naukowego NATO Undersea Research Center z siedzibą w La Spezia we Włoszech. W latach 2018-2020 pełnił nawet funkcję wiceprezesa tej organizacji, znanej jako Centrum badań i eksperymentów morskich (CMRE). Według strony internetowej CMRE prowadzi najnowocześniejsze badania w dziedzinie oceanologii, modelowania i symulacji, akustyki i innych dyscyplin.

Rola w centrum NATO dała Kõutsowi dostęp mu do tajnych informacji wywiadu wojskowego Estonii i NATO. W chwili aresztowania posiadał poświadczenie bezpieczeństwa NATO z czternastu lat wstecz. Przez trzy lata Kõuts pracował dla chińskiego wywiadu wojskowego, ograniczył swoje szpiegostwo do obserwacji i rozmów na temat swojej pracy w strukturach NATO, ale według Tootsa nie przekazał jeszcze żadnych poufnych informacji wojskowych.

- To, że miał takie poświadczenia bezpieczeństwa było jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się położyć kres jego współpracy [z Chińczykami] tak wcześnie – dodał Toots.

Uchroniło go to przed znacznie surowszym wyrokiem, który zostałby wydany, gdyby oskarżono go o zdradę w przypadku przekazania tajemnic państwowych lub NATO.

W 2008 roku KAPO aresztowało Hermana Simma, szefa Departamentu Bezpieczeństwa resortu obrony Estonii. Simm zajmował się ochroną tajemnic państwowych, wydawaniem poświadczeń bezpieczeństwa i działał jako łącznik między estońskim Ministerstwem Obrony a NATO. Przez cały okres swojej kadencji pracował dla rosyjskiego wywiadu zagranicznego SVR. Simm został skazany na dwanaście i pół roku więzienia, musiał też zapłacić ogromne odszkodowanie. Został zwolniony z więzienia w Boże Narodzenie 2019 r.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aresztowano Estończyka, który pracując w strukturach NATO, szpiegował dla chińskich służb wywiadowczych - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski