Artur Kern czwartym Europejczykiem legendarnego Comrades Marathon w RPA

34-letni Artur Kern mieszka w Lublinie, jednak wciąż reprezentuje barwy Unii Hrubieszów. W RPA był czwartym Europejczykiem na mecie archiwum zawodnika
Mieszkający w Lublinie Artur Kern, a reprezentujący barwy Unii Hrubieszów był czwartym Europejczykiem podczas prestiżowego, legendarnego biegu Comrades Marathon, który w minioną niedzielę został rozegrany w Republice Południowej Afryki. W klasyfikacji generalnej Kern zajął 131. miejsce, pokonując morderczą trasę o długości 89,28 km w czasie 6:47.05.

To najbardziej legendarny z biegów ultra o którym powstał nawet film. Jest to bieg, który w RPA owiany jest prawdziwym kultem, a pierwsza jego edycja odbyła się już w 1921 roku. Zawodnicy i zawodniczki muszą pokonać morderczą trasę o długości ponad 89 km od Pietermaritzburga do Durbanu, rywalizując w dość wysokich temperaturach.

W rywalizacji mężczyzn, których wystartowało blisko 10 tysięcy, całe podium zajęli gospodarze. Wygrał Bongmusa Mthembu (5:28.34), drugi był Ludwick Mamabolo (5:33.14), a trzeci Gift Kelehe (5:34.39). Najszybszym biegaczem ze Starego Kontynentu okazał się natomiast Szwed Jonas Buud, zajmując siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej (5:38.17).

Wśród kobiet wygrała Brytujka Eleanor Greenwood (6:18.15), przed duetem Rosjanek: Jeleną Nurgaliewą (6:23.18) i Olesią Nurgaliewą (6:24.51). Sklasyfikowano 2427 biegaczek.

34-letni Artur Kern ma na swoim koncie wiele sukcesów, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2002 roku zdobył brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na 1500 metrów. Od 2004 roku startował głównie w USA, gdzie studiował. Jest aktualnym rekordzistą kraju w biegu na 5000 m w hali (14:09.89). Zajął m.in. czwarte miejsce podczas mistrzostw drugiej dywizji NCAA (10 marca 2007, Boston). W 2007 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw drugiej dywizji NCAA (bieg na 5000 m na stadionie), natomiast w 2010 roku zajął 4. miejsce w mistrzostwach Polski w biegu maratońskim. Jest ponadto trzykrotnym medalistą mistrzostw kraju w biegach ulicznych.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.