reklama

Artur Soboń o wyroku ws. lex deweloper. „O to mi właśnie chodziło"

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Zaktualizowano 
Małgorzata Genca
Wyrok sądu, który potwierdza, że radni mogli zakazać budowy bloków przy Relaksowej według wiceministra pokazuje, że przygotowane przez niego prawo działa. Polityk jednak przyznaje: - To nie jest skala, której bym oczekiwał.

Ustawa potocznie nazywana lex deweloper pozwala, za zgodą Rady Miasta lub gminy, na postawienie budynków w miejscu, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie precyzuje, co ma być w tym miejscu.

Ustawę przygotował lubelski poseł PiS i wiceminister rozwoju i inwestycji, Artur Soboń.

Czytaj także

Lex deweloper było szeroko komentowane i krytykowane. Zwłaszcza przez samorządowców. Jak na razie Rada Miasta w Lublinie cztery razy nie zgodziła się budowę bloków na mocy tej ustawy.

W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrujący skargę firmy Interbud potwierdził, że radni mogli się na budowę bloków przy ul. Relaksowej nie zgodzić.

Według Sobonia to dowód, że wcześniejsze obawy nie były słuszne.

- Tak samo jak sąd wypowiadałem się wielokrotnie - komentował w poniedziałek Soboń i podkreślał, że jego ustawa zapewnia transparentność przy wydawaniu zgody na inwestycje. - Mamy sytuację jednoznaczną. Rada Miasta decyduje o tym, czy inwestycja może powstać. I o to mi chodziło - tłumaczył i zaznaczył: - Cieszę się, że to wreszcie ucina tę dyskusję.

Według różnych wyliczeń w Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań, a lex deweloper miał ułatwić budowanie bloków.

Jednak jak do tej pory w całym kraju samorządy kilkadziesiąt razy zgodziły się na wnioski złożone na mocy lex deweloper.

- Nie jest to skala jakiej bym oczekiwał - mówi polityk.

Soboń zapowiada też, że już na początku nowej kadencji rządu (wybory są 13 października i nie wiadomo, czy PiS nadal będzie rządziło) złoży projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

Jeśli to prawo wejdzie w życie samorządy mają szybciej przygotowywać swoje plany (określające co i gdzie można zbudować).

Ma się tak stać, bo np. w całym mieście plan musi być bardzo szczegółowy. Ustawa ma też znieść wydawane przez urzędy miast i gmin warunki zabudowy.

Jeśli chodzi o Lublin i sprawę bloków przy Relaksowej, to Interbudowi przysługuje prawo do złożenia kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

60 Sekund Biznesu: Wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

i
irena
20 września, 20:08, Marta:

Noo na Mokotowie to by sie przydalo rozladowac troche ten caly ,,tłum'' ludzi... dojechac gdziekolwiek to jest rownoznaczne z cudem

Tam to właśnie nie ruzumiem o co chodzi bo projekt fajny, wcale nie przeszkadzałby nikomu, i tereny zielone zachowane a wiele mieszkań by powstało , nie wiem czemu ktoś te inwestycje Greenfields wstrzymuje, bo nie tylko na Mokotowie chcą wybudować a tu na nic im nie pozwalaja. A czytałam że developer wprowadził sporo zmian żeby wszystko dopasować pod potrzeby i zarzuty a i tak nadal wszyscy są na "nie"

M
Marta

Noo na Mokotowie to by sie przydalo rozladowac troche ten caly ,,tłum'' ludzi... dojechac gdziekolwiek to jest rownoznaczne z cudem

b
bajorko

Ustawa powstala po to by dac wieksze mozliwosci.. Przyklad z Mokotowa, nowe miejsca mieszkalne, to by oznaczalo mniej ludzi stojacych w kjorkch, zanieczyszczenia spalinami powietrza, lepsze warunki.. Ale nie bo po co.. urzedas jeden z drugim kawe wypije ciastko przegryzie i postanowi ze nie i kropka. I kto w tym starciu zle wychodzi?

G
Gość
9 września, 18:41, Gość:

Zobaczymy co nate wyPOciny w szkopskiej agitce POwie Minister S?

W AGITCE NAPISZĄ ŻE PIS TO DNO DNA PO TYLKO TAKI TĘPAK KOMUNISTYCZNY I TAK TEGO NIE ZROZUMIE .

t
taki taaaaaammm

Ustawę napisali my po to co by kuściołów wiency można było postawić ... jak by tebefał kciał postawić tam kuścioły dwa to by my nie protestowali ...

G
Gość

Zobaczymy co nate wyPOciny w szkopskiej agitce POwie Minister S?

C
Cebulak lubelak

Zrób wreszcie chłopie coś pożytecznego, bez podpinania się pod poprzedników, Sądy i innych. Bo na razie Panie Pośle nędza z Pana ! Jako Ministra też ...

G
Gość
9 września, 12:42, Gość:

No genialnie działa. 4 wnioski i 4 odrzucone przez radę miasta. Jeśli celem tej ustawy było wywołanie paraliżu w radach miasta i sądach, to faktycznie, można powiedzieć, że ustawa działa.

9 września, 15:03, Gość:

Decyzja o odrzuceniu wniosku to "paraliż"? Chyba paraliżu na oczy nie widziałeś.

Paraliż pewnie w takim sensie, że rada miasta i sądy z miesiąca na miesiąc będą zasypywane coraz to większą ilością wniosków w ramach ustawy lex deweloper

G
Gość

Poczekajmy na wyrok NSA. Bo jeszcze się wiele może zmienić

U
Un
9 września, 14:49, kogo wyznaje sobuń !:

tego naszego cymbała uśmiech chyba z głupoty !

RAJMUND KACZYŃSKI URODZONY W GRAJEWIE MATKA FRANCISZKA ZE SWIATKOWSKICH ZRODZONEJ W WSI GRONOWCE KOŁO ODESSY Z RODZINY NACZELNEGO PREZESA SADU WOJSKOWEGO ZA STALINA PUŁKOWNIKA ARMII CZERWONEJ WILHELMA SWIATKOWSKIEGO.

Historia zasłużonych dla morderców z Katynia, dwóch ukochanych wujków Jarka i Lecha - Wilhelma i Henryka ŚWIĄTKOWSKICH i ich związek ze straszliwym Mordem Katyńskim. Wilhelm był absolwentem Charkowskiego Instytutu Prawa z 1940 roku, od razu włączonym w wojskowy wymiar sprawiedliwości Armii Czerwonej (a co działo się z polskimi oficerami w Charkowie w 1940 roku - dodawać chyba nie muszę), potem, po wojnie, jako zaufany Stalina i Berii, był Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego w okresie największego apogeum stalinowskich czystek na Polakach (1950-1954). Drugi, Henryk, był ministrem "sprawiedliwości" nieprzerwanie w latach 1945-1956 (!!!), przez co odpowiada za całokształt stalinowskich zbrodni na Narodzie Polskim, był jedynym stałym ministrem w czterech powojennych marionetkowych rządach komunistycznych (Osóbki-Morawskiego, I rząd Bieruta, I rząd Cyrankiewicza i II Bieruta), a co najważniejsze - już na wiosnę 1945 roku (!!) nakazał wszcząć śledztwo swemu wiernemu psu (Jerzemu Sawickiemu - właść. Izydorowi Reislerowi), którego celem miało być zatuszowanie winy bolszewików za ten straszliwy mord na polskich oficerach i próba zrzucenia go na broniących się wtedy jeszcze faszystów. To są tylko informacje ogólne. Po szczegóły - wysyłam was do pewnego Jarosława i jego mamy, Jadwigi. Wiedzą o tym bardzo dużo ? jako że często odwiedzali się nawzajem, zanim po śmierci Stalina nie cofnięto Wilhelma do Związku Radzieckiego i tam, rozliczono za zbrodnie na Narodzie Polskim, czego dokonali sami komuniści od Chruszczowa już w 1954 roku czym Rajmund Kaczyński zaimponował Bierutowi, Wilhelmem Świątkowskim, kuzynem przysłanym do PRL przez Stalina, na funkcję prezesa Wojskowego Sądu Najwyższego. To Wilhelm podpisywał wyroki śmierci na zakapowanych przez Rajmunda AK-wców. ps. Dzięki temu Wilhelmowi pewne młode, bezdzietne wtedy jeszcze małżeństwo Rajmunda i Jadwigi otrzymało tylko dla siebie piękną trzypiętrową willę na Żoliborzu, gdy reszta warszawian, którym jakimś cudem udało się przetrwać II Wojnę, gnieździło się całymi rodzinami po piwnicach i spalonych ruinach. Żeby było ciekawiej - ta willa była wcześniej nadana rodzinie bohatera z 1920 roku, majora Lisa-Kuli przez Piłsudskiego, za męstwo tego człowieka i oddanie życia w obronie Polski, Europy i Świata przed zalewem czerwonego terroru. Wujkiem Rajmunda Kaczyńskiego był Naczelny Prezes Sądu Wojskowego w rządzie Bieruta, wyznania starozakonnego KGBowiec osobiscie mianowany przez Stalina i kat narodu polskiego Wilhelm Świątkowski ur. w Granówce pod Odessą. Mamusia Rajmunda z domu Świątkowska ur. w Granówce pod Odessą. Stąd ta przychylność władz dla rodziny Kaczyńskich. Dlatego też IPN gorliwie ściga różnych Bermanów i Szechterów a milczy i udaje że nic nie wie o ich zwierzchniku, którego rozkazy wykonywali. o nas tak gnębi :

Wszystko jasne, jednak ten tekst dla ludu polskiego jest zbyt długi. Lud polski nie ma głowy do tak skomplikowanych sytuacji. Dlatego Kurski trafnie nazwał go Ciemnym Ludem. Pis to miód na serce i głowę Prawdziwych Polaków co to ani nie czytają ani nie myślą bo i po co.

J
Japolan

Co ze składanymi w Świdniku obietnicami???

Do tej pory nie ma zamówień nawer na modele samolotów - a co dopiero z zamawianiem samych samolotów

J
Japolan

Ten bezzasadnie dobry humor może być skutkiem podstawienia temu panu "mocnego zioła" przez jakiegoś "dostawcę dworu".

Co z

G
Gość

A może przypomnieć nam swoje poprzednie obietnice i wskaże które zrealizował...

G
Gość
9 września, 14:49, kogo wyznaje sobuń !:

tego naszego cymbała uśmiech chyba z głupoty !

RAJMUND KACZYŃSKI URODZONY W GRAJEWIE MATKA FRANCISZKA ZE SWIATKOWSKICH ZRODZONEJ W WSI GRONOWCE KOŁO ODESSY Z RODZINY NACZELNEGO PREZESA SADU WOJSKOWEGO ZA STALINA PUŁKOWNIKA ARMII CZERWONEJ WILHELMA SWIATKOWSKIEGO.

Historia zasłużonych dla morderców z Katynia, dwóch ukochanych wujków Jarka i Lecha - Wilhelma i Henryka ŚWIĄTKOWSKICH i ich związek ze straszliwym Mordem Katyńskim. Wilhelm był absolwentem Charkowskiego Instytutu Prawa z 1940 roku, od razu włączonym w wojskowy wymiar sprawiedliwości Armii Czerwonej (a co działo się z polskimi oficerami w Charkowie w 1940 roku - dodawać chyba nie muszę), potem, po wojnie, jako zaufany Stalina i Berii, był Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego w okresie największego apogeum stalinowskich czystek na Polakach (1950-1954). Drugi, Henryk, był ministrem "sprawiedliwości" nieprzerwanie w latach 1945-1956 (!!!), przez co odpowiada za całokształt stalinowskich zbrodni na Narodzie Polskim, był jedynym stałym ministrem w czterech powojennych marionetkowych rządach komunistycznych (Osóbki-Morawskiego, I rząd Bieruta, I rząd Cyrankiewicza i II Bieruta), a co najważniejsze - już na wiosnę 1945 roku (!!) nakazał wszcząć śledztwo swemu wiernemu psu (Jerzemu Sawickiemu - właść. Izydorowi Reislerowi), którego celem miało być zatuszowanie winy bolszewików za ten straszliwy mord na polskich oficerach i próba zrzucenia go na broniących się wtedy jeszcze faszystów. To są tylko informacje ogólne. Po szczegóły - wysyłam was do pewnego Jarosława i jego mamy, Jadwigi. Wiedzą o tym bardzo dużo ? jako że często odwiedzali się nawzajem, zanim po śmierci Stalina nie cofnięto Wilhelma do Związku Radzieckiego i tam, rozliczono za zbrodnie na Narodzie Polskim, czego dokonali sami komuniści od Chruszczowa już w 1954 roku czym Rajmund Kaczyński zaimponował Bierutowi, Wilhelmem Świątkowskim, kuzynem przysłanym do PRL przez Stalina, na funkcję prezesa Wojskowego Sądu Najwyższego. To Wilhelm podpisywał wyroki śmierci na zakapowanych przez Rajmunda AK-wców. ps. Dzięki temu Wilhelmowi pewne młode, bezdzietne wtedy jeszcze małżeństwo Rajmunda i Jadwigi otrzymało tylko dla siebie piękną trzypiętrową willę na Żoliborzu, gdy reszta warszawian, którym jakimś cudem udało się przetrwać II Wojnę, gnieździło się całymi rodzinami po piwnicach i spalonych ruinach. Żeby było ciekawiej - ta willa była wcześniej nadana rodzinie bohatera z 1920 roku, majora Lisa-Kuli przez Piłsudskiego, za męstwo tego człowieka i oddanie życia w obronie Polski, Europy i Świata przed zalewem czerwonego terroru. Wujkiem Rajmunda Kaczyńskiego był Naczelny Prezes Sądu Wojskowego w rządzie Bieruta, wyznania starozakonnego KGBowiec osobiscie mianowany przez Stalina i kat narodu polskiego Wilhelm Świątkowski ur. w Granówce pod Odessą. Mamusia Rajmunda z domu Świątkowska ur. w Granówce pod Odessą. Stąd ta przychylność władz dla rodziny Kaczyńskich. Dlatego też IPN gorliwie ściga różnych Bermanów i Szechterów a milczy i udaje że nic nie wie o ich zwierzchniku, którego rozkazy wykonywali. o nas tak gnębi :

Jak ktoś pisze o tej zoliborskiej bieda kostce kaczora "piękna willa" to od razu wiadomo że idiota.

G
Gość
9 września, 12:42, Gość:

No genialnie działa. 4 wnioski i 4 odrzucone przez radę miasta. Jeśli celem tej ustawy było wywołanie paraliżu w radach miasta i sądach, to faktycznie, można powiedzieć, że ustawa działa.

Decyzja o odrzuceniu wniosku to "paraliż"? Chyba paraliżu na oczy nie widziałeś.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3