MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atom, węgiel i OZE – to przyszłość i gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski

Materiał nadesłany
Kooperacja, przenikanie i elastyczne zarządzanie mocami z węgla, z OZE, a w przyszłości z atomu, są gwarancją bezpieczeństwa Polski w następnych dziesięcioleciach – to główne wnioski z panelu „Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja sektora energii w aspekcie geopolitycznym”, który odbył się w ramach Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.

– Węgiel i OZE to nie konkurencja. To partnerzy w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zapewnianiu konkurencyjności rodzimej gospodarki. – mówi Katarzyna Suchcicka, Dyrektor Generalny OX2 w Polsce. – Wojna w Ukrainie pokazała, że OZE potrafią być „cichym sojusznikiem” energetyki opartej na węglu w momencie, kiedy występują braki surowca. Wówczas OZE są w stanie odciążyć moce oparte o deficytowe zasoby.

Z kolei Dariusz Dumkiewicz, zastępca prezesa LW Bogdanka S.A, zwrócił uwagę, że wydarzenia geopolityczne potwierdziły, że gaz nie będzie paliwem przejściowym dla naszego kraju. Udowodniły jednocześnie, jak ważne dla bezpieczeństwa energetycznego jest posiadanie własnych, stabilnych zasobów surowcowych, takich jak węgiel kamienny.

- Dlatego właśnie w najbliższych latach nadal podstawowym filarem działania LW Bogdanka będzie wydobycie węgla. Zgodnie z założeniami strategii spółka docelowo będzie podmiotem multisurowcowym zwracając się w stronę wydobycia metali ziem rzadkich stanowiących strategiczny zasób UE. - podkreśla Dariusz Dumkiewicz, wiceprezes LW Bogdanka.

Uczestnicy dyskusji potwierdzili kierunek opisany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w Polityce Energetycznej Polski 2040, który zakłada, że to energia odnawialna będzie filarem transformacji energetycznej. Według ekspertów, by zrealizować opisane w polityce ambitne plany, konieczny jest rozwój mocy OZE w oparciu o hybrydy technologiczne.

- Posiadana przez z nas technologia pokazuje, że mówienie o niestabilności zielonych źródeł to mit. Łączenie mocy z wiatru, Słońca oraz magazynu energii sprawia, że OZE stają się źródłami dorównującymi sprawnością blokom konwencjonalnym. – dodaje Katarzyna Suchcicka z OX2.

Dlatego właśnie wielkie przedsiębiorstwa, które zajmują ważne miejsce w łańcuchu wartości energetyki opartej na węglu, już dziś myślą o transformacji i rozwijaniu mocy opartej o zielone źródła. Takie podejście do transformacji ma zapewnić LW Bogdanka nieprzerwane funkcjonowanie w zmieniającym się otoczeniu rynkowym i regulacyjnym.

– Nabyliśmy kompetencje w tym zakresie, a naszą ambicją jest zostać w przyszłości sprzedawcą energii netto. Docelowo chcemy realizować wielkoskalowy plan rozwoju OZE w oparciu o kompetencje wewnętrzne kadry LW Bogdanka w kooperacji ze sprawdzonym partnerem technologicznym. – wyjaśnia Dariusz Dumkiewicz z LW Bogdanka.

Kongresowi Trójmorza, czyli dyskusjom o gospodarce, bezpieczeństwie oraz przyszłości rozwoju sektora energii w Polsce, patronował prezydent Andrzej Duda, a organizatorem dwudniowego spotkania był Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski