Australijczycy chcą zbudować kopalnię we wsi Kulik w gminie Siedliszcze

Piotr Nowak
Piotr Nowak
wizualizacja
Znamy miejsce budowy nowej kopalni węgla na Lubelszczyźnie. Jeśli australijska firma i samorząd dopełnią procedur, to stanie ona w miejscowości Kulik (gmina Siedliszcze).

Australijska spółka Prairie Mining Limited, która zapowiada budowę kopalni im. Jana Karskiego, poinformowała w czwartek, że kontynuuje pozyskiwanie nieruchomości, na których ma stanąć szyb i drogi dojazdowe do obiektu.

Australijczycy zadebiutowali na giełdzie. Planują budowę kopalni pod Chełmem

Wcześniej, w ubiegły czwartek, Rada Miejska w Siedliszczu podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu wsi Kulik. Jak dowiedzieliśmy się w gminie, plan jest zmieniany właśnie z myślą o kopalni.

- Planiści już pracują nad nowym studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Dokumentacja będzie jeszcze wymagała opinii ok. 50 instytucji i konsultacji. Szacuję, że cała procedura potrwa co najmniej rok - tłumaczy Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza.

Władze PD Co, polskiej spółki córki Prairie, nieoficjalnie potwierdzają doniesienia o budowie w Siedliszczu. Jednak Australijczycy nadal nie mają koncesji na wydobycie. Po objęciu rządów przez PiS Ministerstwo Środowiska skróciło im czas przekazania dokumentów do lutego 2017 r.

- Naszym celem jest złożenie wniosku o koncesję wydobywczą w pierwszych miesiącach 2017 r. i uzyskanie jej do końca przyszłego roku - zapowiada Ben Stoikovich, prezes Prairie.

Na 15 maja burmistrz Siedliszcza zapowiada festyn w swojej gminie. Główną atrakcją ma być pokaz gry w krykieta, który jest narodowym sportem Australii.

Optymistyczne prognozy
Roczna sprzedaż węgla na poziomie 6,34 mln ton, zyski operacyjne rzędu 348 mln dolarów rocznie i okres życia szacowany na 24 lata. Takie są konkluzje wstępnego studium wykonalności inwestycji opublikowanego przez Prairie Mining Limited w ubiegłym roku.

Za to w ostatni czwartek spółka Prairie, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, opublikowała raport za pierwszy kwartał br. i przedstawiła plany na najbliższe miesiące. – Finalizujemy prace nad projektem zagospodarowania złoża. Kontynuujemy zakrojone na szeroką skalę badania środowiskowe oraz zabezpieczamy grunty pod infrastrukturę naziemną - informował Ben Stoikovich, prezes Prairie.

Projekt zagospodarowania złoża Lublin, mieszczącego się na wschód od terenów eksploatowanych przez LW "Bogdanka", ma zostać złożony do Okręgowego Urzędu Górniczego w celu uzyskania opinii. Jak tłumaczy Prairie, jest to jeden z wymogów uzyskania koncesji wydobywczej.

Bogdanka nie będzie ratować Śląska

Ponadto spółka kontynuuje prace nad raportem o oddziaływaniu na środowisko. Na jego podstawie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska będzie mógł wydać decyzję środowiskową niezbędną dla uzyskania koncesji wydobywczej. Zakończenie prac związanych ze sporządzeniem raportu o oddziaływaniu na środowisko jest przewidziane jeszcze na ten rok.

Prairie szacuje, że dzięki powstaniu kopalni zostanie stworzonych 10 tys. miejsc pracy w kopalni i u jej podwykonawców.

ZOBACZ TEŻ:
Bogdanka. Lubelska kopalnia węgla kamiennego potrafi zachwycić (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MAnTonI
Mam pytanie czy ktoś wydał jakieś zezwolenia na dalsze prace przygotowawcze do powstania nowego zakładu górniczego? Co z datami podanymi w powyższym artykule, czy spełnia się oczekiwania rodaków ? Czy powstanie nowa linia kolejowa i czy PKP dostanie intratne kontrakty na dostawy owego węgla do Lublina czy też dalej gdzieś w Polsce? Czy jeden z najpiękniejszych obszarów Polski zostanie zniszczony przemysłem i ostatecznie będzie trzeba z kasy tego zakładu utrzymywać górników ze Śląska? Czy nie możnaby zaoferować miejsc pracy w nowej kopalni górnikom właśnie z Górnego Śląska by jako doświadczeni oraz zaangażowani w rozwój tej gałęzi przemysłu utrzymali miejsca pracy i nadal cieszyli się praca w zawodzie za cenę przemieszczenia się w inny region kraju? Proszę o odpowiedzi na te pytania jeśli ktoś coś wie, proszę o informacje.
J
Janek
Zadanie dla dziecka : Wydobędziemy 6,34 mln ton rocznie.ZYSK (!) ze sprzedaży tego węgla wyniesie 345 mln dolarów (!).Pytanie :ile zysku przyniesie każda tona wydobytego węgla ? Dla ułatwienia dane dot.Bogdanki : "Obecnie kopalnia pod nazwą Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. W 2009 roku zysk netto tej kopalni wyniósł 190,84 mln PLN przy wydobyciu 5,6 mln ton węgla. W 2014 roku natomiast zysk netto kopalni osiągnął poziom 272,35 mln PLN przy wydobyciu 9,2 mln ton węgla[1]. Bogdanka jest obecnie najbardziej dochodową kopalnią węgla kamiennego w Polsce. W pierwszym kwartale 2015 r. sytuacja rynkowa Lubelskiego Węgla pogorszyła się – sprzedaż węgla spadła o 12,5%, jego wydobycie – o 11%, a zysk netto – o 47,8%, co spowodowało konieczność przyjęcia planów ograniczenia zatrudnienia i inwestycji."
p
patrząc trzeźwo
Oni blokują tylko rozwój polskiego przemysłu, blokada zagranicznych firm tak bardzo ich nie interesuje. Przypadek? Poczytajcie co Viktor Orban zrobił z ekologami i dlaczego.
C
Chełmianin N
TUMAN!
Chełmianie tuman Piotr Nowak tumanem pozostanie,
gdyż ten gościu ma rozumek zakłamanej dulszczyzny,
który twierdzi, że Siedliszcze należą do Lubelszczyzny.
Historycy i mieszkańcy historycznej Ziemi Chełmskiej,
kiedy się zmobilizujecie i powiecie nie-Ziemi Lubelskiej,
czyli Lubelszczyźnie, której nie ma na naszej ojczyźnie!
Jeżeli jesteście innego zdania, choć tacy byli i przegrali,
przekonajcie PAN, że województwo, to lubelska ziemia,
bo co pismaki wmawiają, to są manii wielkości urojenia.
Morał: czas najwyższy powiedzieć dość zakłamywania
i głośno mówić ile się da- dość historii Polski obrażania!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grud
i
ini
Czy może mi ktoś wyjaśnić: dlaczego (k)Australijczyk buduje kopalnię polskiego węgla na polskiej ziemi? Dlaczego pieniądze za polski węgiel będą wpadały do kieszeni obcego państwa? I kto powinien za to zawisnąć?
n
niepatriota
Mam nadzieję, że ludzie nie będą tam zatrudniani na siłę, wbrew ich woli.
Pensje i przywileje śląskich górników to komunistyczny relikt, który nijak się nie ma do racjonalnej wolnorynkowej gospodarki. To jest ekonomiczny skansen i kula u nogi całej Polski. Mało, że corocznie podatnicy dokładają do nich miliardy złotych to jeszcze górnicze lobby utrudnia jak może rozwój alternatywnych źródeł pozyskiwania energii.
K
Karolina
Nie wiem po co skoro to i tak państwo teoretyczne.
z
zyz
To znaczy, że budują na swojej własności, zgodę wydał odpowiedni terytorialnie urząd, a kogo oszukali, tego nikt nie wie
p
paradoks
a kto im wydał zgode ??? i co to znaczy że budują gdzie chcą? kogo oszukali .......
n
nie przejmuj sie
ty jako COD bedziesz zarabial 1000000 dolarow dziennie! GWARANTOWANE!!!!!!!!!!!!!!!!!
G
Gość
NIY PÓSTE LICZOM SIE SŁOWA LECZ CZYNY.i REALNY KAPITAŁ I INWESTYCJE.NA NOWE MIEJSCA PRACY .
l
lbn
Jeżeli zakładają takie zyski a w POLSKICH kopalniach zalegają hałdy węgla - to w tej koszernej kopalni będą pewnie zarobki na poziomie najniższej krajowej
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie