Tego pojazdu trudno nie zauważyć. Prawie 25-metrowej długości autobus z elektrycznym napędem pojawił się na ulicach Lublina. To na razie testy pojazdu, który w przyszłości może pojawić się w taborze komunikacji miejskiej.
- To, co odróżnia go od innych pojazdów to długość i dwa przeguby. Nie ma jednak problemu z kierowaniem, na skrzyżowaniach i na łukach prowadzi się bardzo dobrze – mówi Michał Pulikowski, kierowca z lubelskiego MPK, który testuje pojazd.
Autobus będzie można spotkać na ulicach Lublina do końca tygodnia. Pierwszą podróż odbył na trasie: zajezdnia przy ul. Grygowej – Dworzec Lublin. Pojazd przejechał przez m.in. Drogę Męczenników Majdanka, Wolską, Lubelskiego Lipca’ 80.
Solaris Urbino 24 Electric Metrostyle to autobus niskopodłogowy, w pełni klimatyzowany i przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Na pokład może zabrać 183 pasażerów, w tym 61 na miejscach siedzących. Pojazd posiada pięcioro drzwi.
Takie autobusy obecnie jeżdżą np. w Aalborgu w Danii oraz w Bratysławie na Słowacji.
- To pojazd między metrem a tramwajem. Chcemy zobaczyć, czy jest szansa, aby z czasem pomyśleć o tym, by i w Lublinie się pojawił. Mógłby przydać się na liniach bardziej obciążonych i poprawić komfort podróżowania – wyjaśnia Tomasz Fulara, z-ca prezydenta Lublina.
Do soboty autobus będzie jeździł na odcinkach linii obsługiwanych na co dzień przez pojazdy przegubowe, np. 26, 57, 151 czy 158.
– Te kilka dni pozwolą nam na poznanie specyfiki technicznej pojazdu oraz sprawdzenie jego możliwości poruszania się po ulicach miasta. Z uwagi na brak jeszcze uzyskania homologacji w Polsce dla taboru o takich parametrach nie może on przewozić pasażerów, a w trakcie poruszania się po mieście musi korzystać z pomocy pilota – tłumaczy Sławomir Podsiadły, z-ca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Obecnie w komunikacji miejskiej dopuszczone są pojazdy o maksymalnej długości 18,5 m.
- Czeka nas zmiana przepisów, aby 25-metrowej długości pojazdy mogły jeździć w komunikacji miejskiej. W przyszłości mogłyby w Lublinie obsługiwać linie trolejbusowe 150, 151, 153, czy autobusowe - 31 – dodaje Podsiadły.
Na w pełni naładowanych bateriach autobus może przejechać 300 – 350 km. – Pojazdy przewożąc w Lublinie pasażerów pokonują dziennie 250 – 270 kilometrów – wylicza Bogdan Kołciuk, prezes MPK Lublin.
W niedzielę (22 września) autobus zostanie zaprezentowany lublinianom na Dworcu Lublin. To element obchodów „Dnia Bez Samochodu”.
- Tego dnia, w godzinach 12 - 16, teren przy ul. Dworcowej 2 zamieni się w strefę rozrywki dla dzieci i dorosłych. Obok nowoczesnego autobusu, będzie też można zobaczyć zabytkowy pojazd od MPK Lublin, zwiedzić dworzec z przewodnikiem, przejechać się rowerem elektrycznym funkcjonującym na co dzień w systemie miejskiej wypożyczalni jednośladów. Do tego spotkać lubelskich siatkarzy z klubu BOGDANKA LUK Lublin i otrzymać ich autograf – wskazuje Monika Fisz, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
W niedzielę kierowcy, który zostawią swoje auto w garażu, będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską.
- Ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZDiTM w Lublinie – przypomina Fisz.
- Święto Chleba w Muzeum Wsi Lubelskiej przyciągnęło tłumy smakoszy
- Wystawców i kupujących nie brakuje. W Zamościu odbył się kolejny Pchli Targ
- Piękny wieczór przy „Z5”. Fani żużla w obiektywie Kuriera Lubelskiego
- 12,5 tys. kibiców świadkami historycznego meczu Motoru. Zdjęcia z trybun Areny
- Ulicami Lublina ścigali się w Biegu Koziołka. Zobacz uczestników "Dychy"
- Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych świętuje stulecie odrodzenia. Zobacz zdjęcia
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?