Avia Świdnik pokonała Świdniczankę w pierwszym zimowym sparingu. Zobacz zdjęcia

Bartosz Litwin
Piłkarze Avii pokonali Świdniczankę 7:2 w pierwszym meczu kontrolnym zimowego okresu przygotowawczego. Sparingowe derby dla żółto-niebieskich.

W pierwszej połowie meczu w jedenastce Avii znalazło się miejsce dla trzech testowanych zawodników. Ta część spotkania zakończyła się wynikiem 1:0 dla gospodarzy. Trener świdniczan, Łukasz Mierzejewski jest zadowolony z obu odsłon pierwszego sparingu.

- Mimo że w drugiej połowie padło więcej goli to cieszę się, że pierwszą zakończyliśmy z czystym kontem. Po pierwszych 45. minutach mieliśmy także jedną bramkę na swoim koncie. Mieliśmy założenie, by grać w niskim pressingu i nie panikować przy swojej bramce - mówi szkoleniowiec. - Mam swoje przemyślenia w kwestii testowanych zawodników, ale po 45. minutach nie jest łatwo ocenić zawodnika i podjąć jakieś decyzje. Boisko nie było w stu procentach doskonałe. Będziemy się tym chłopakom dalej przyglądać - dodaje.

Na początku drugiej odsłony Świdniczanka wyrównała za sprawą trafienia Sebastiana Plesza. W składzie Avii pojawili się jednak między innymi Kamil Oziemczuk, Wojciech Białek i Jakub Cielebąk. Każdy z nich zdobył po dwie bramki. Sztab szkoleniowy może być szczególnie zadowolony z goli tego ostatniego. Wypożyczony z łęczyńskiego Górnika Cielebąk skutecznie wdraża się w grę nowego zespołu. 18-latek ma być w nadchodzącej rundzie alternatywą dla bramkostrzelnego Białka, ale trener nie wyklucza jego gry w wyjściowym składzie. - Kuba powoli zgrywa się z drużyną. Miał dwie sytuacje. Wykorzystał je. Niech walczy o swoje miejsce. Jest rywalizacja i myślę, że pomożemy mu, a on pomoże nam. Niewątpliwie jest to chłopak z potencjałem - mówi Mierzejewski

Przed świdniczanami jeszcze siedem gier kontrolnych. Za tydzień (23.01) zagrają w Zamościu z tamtejszym Hetmanem. Trener Avii przyznaje, że jego zespół ma nad czym pracować. - Musimy szczególnie poprawić grę w defensywie. Doskonalimy przesuwanie formacji. Przeważnie gramy w wysokim pressingu lub średnim, ale są takie fragmenty meczu, w których trzeba przejść do niskiego pressingu i grać bliżej swojej bramki. Trzeba się przesuwać, nie panikować. Ja chciałbym to poprawić. Później będziemy się koncentrować na ataku pozycyjnym i graniu na połowie przeciwnika.

Avia Świdnik – Świdniczanka 7:2 (1:0)
Bramki: Szpak, Cielebąk 49, 63, Oziemczuk 65, 84, Białek 80, 90 - Plesz 47, Zuber 57

Avia: Sobieszczyk - Drozd, Mykytyn, Kursa, zawodnik testowany, Wójcik, zawodnik testowany, Maluga, Poleszak, zawodnik testowany, Szpak oraz Androsiuk, Borkowski, Niewęgłowski, Kuliga, Uliczny, Dobrzyński, Oziemczuk, Kompanicki, Cielebąk i Białek

Świdniczanka: Dejko – Kopyciński, Kowalski, Żmuda, Warecki, Kowalewski, Kursa, Szczerba, Plesz, Zuber, Pędlowski oraz Stępień, Martyna, zawodnik testowany, Śliwa i trzech zawodników testowanych.