Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azoty budują elektrownię na węgiel. Rusza największa inwestycja energetyczna w województwie

Grupa Azoty Puławy
W środę Grupa Azoty Puławy oficjalnie potwierdziła to, o czym mówiło się od kilku miesięcy – nie będzie elektrowni na gaz, a zastąpi ją blok węglowy o mocy 100 mW. Spółka ogłosiła już przetarg na wykonawcę inwestycji.

- Realizowana w Grupie Azoty Puławy inwestycja w nowy blog węglowy jest elementem szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego, na który do 2020 r. przeznaczone zostanie ok. 7 mld zł. Jestem przekonany, że determinacja, z jaką prowadzone są kolejne inwestycje, jak ta w Puławach, i zaangażowanie po stronie Spółek przyczyni się do usprawnienia działalności operacyjnej i wzmocnienia pozycji całej Grupy Azoty na bardzo konkurencyjnym rynku europejskim – tłumaczył dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

Dzięki budowie elektrowni o mocy 100 mW, puławska spółka chce zagwarantować sobie niezależność jeżeli chodzi o dostawy energii.

- Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do realnych potrzeb Grupy Azoty Puławy w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego oraz zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Ponadto odpowiada potrzebom rozwojowym naszej spółki na kolejne lata. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji, ale też determinujące rozwój spółek z Grupy Kapitałowej m.in. poprzez zapewnienie im ciągłości dostaw surowców energetycznych – wyjaśnia Jacek Janiszek, prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy

Nowa elektrownia powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni.

– Blok węglowy w Puławach będzie największą inwestycją energetyczną w historii puławskiej spółki oraz największą w województwie lubelskim – zapowiada Michał Mulawa, rzecznik GA Puławy.

Szacunkowe koszty wybudowania bloku węglowego to 890 mln złotych. Ok. 267 mln to środki własne spółki. Reszta zostanie spłacona z kredytu.

Grupa Azoty zapowiada, że z budowy bloku skorzystają nie tylko Zakłady, ale też kopalnia Bogdanka w Łęcznej.

- Niskie koszty transportu ze względu na odległość między Puławami a Łęczną (ok. 80 km), wystarczająco duże zasoby i rezerwy mocy wydobywczych kopani sprawiają, że Bogdankę można uznać za oczywistego partnera Puław w realizacji inwestycji energetycznych – zapowiada Michał Mulawa.

Według harmonogramu przyjętego przez władze Azotów, przetarg na budowę bloku węglowego ma zakończyć się w czwartym kwartale 2018 roku. Budowa elektrowni ruszyłaby wtedy jeszcze w grudniu tego roku. Koniec prac przypadłby na czwarty kwartał 2021 r.

Z planów budowy elektrowni na gaz, spółka wycofała się na przełomie marca i kwietna ubiegłego roku. Nie było to jednak zaskoczeniem. Wybór generalnego wykonawcy odwlekano bowiem już od października 2016 r. Spowolnienie w pracach przy budowie elektrowni na gaz było zauważalne od ostatnich wyborów parlamentarnych, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Politycy tej partii już wcześniej nie ukrywali, że są przeciwni inwestycji. Argumentowali, że jej realizacja uzależniłaby Grupę Azoty od dostaw gazu z Rosji.

POLECAMY WASZEJ UWADZE:

Sukienki na studniówkę. Zobaczcie, jakie trendy królują w tym roku (ZDJĘCIA)

Hampton by Hilton w Lublinie oficjalnie otwarty (ZDJĘCIA, WIDEO)

Studniówka 2018 lubelskiej "odzieżówki". Tak bawił się ZS im. Reymonta

Najlepsze kawiarnie w Lublinie. Gdzie warto wybrać się na kawę i ciastka? (SONDA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski