Azoty Puławy odrobiły straty z pierwszego meczu i trzeci sezon z rzędu zakończyły z brązowym medalem

Po siedmiu minutach rewanżowego meczu z MMTS Kwidzyn piłkarze ręczni Azotów Puławy przegrywali 2:5, więc w dwumeczu o brązowy medal tracili już 9 bramek! (we wtorek przegrali na wyjeździe 18:24). Gospodarze dokonali jednak rzeczy wydawało się niemożliwej. Już do przerwy prowadzili różnicą pięciu trafień (17:12), a w drugiej połowie jeszcze powiększyli przewagę i obronili brązowy medal, który po raz trzeci z rzędu zawisł na szyjach zawodników z Puław.

Zaliczka sześciu bramek z pierwszego spotkania stawiała zespół z Kwidzyna w komfortowej sytuacji. Ale gospodarze wyszli na parkiet niesamowicie zmotywowani i naładowani energią. Przez cały mecz wzajemnie się mobilizowali i pobudzali. Szukali wsparcia u kibiców, którzy fantastycznie zagrzewali ich do walki.

Początek spotkanie nie był jednak wymarzony. Puławianie od początku dobrze grali w obronie, ale po ich prostych błędach w ataku rywale zdobywali bramki z kontrataku. W efekcie w 7. minucie MMTS prowadził 5:2, a w dwumeczu już dziewięcioma trafieniami.

- Przestrzegałem zawodników przed meczem, że jeśli uda nam się odskoczyć na kilka bramek, to żeby nie budować przewagi na wariata, w ciągu kilku minut. Tak samo, jeżeli coś nam nie pójdzie, to należy zachować spokój i systematycznie odrabiać straty - mówi trener Marcin Kurowski.

I gdy Azoty zaczęły dokładniej rozgrywać atak i wykańczać go celnymi rzutami, goście wpadli w olbrzymie problemy. Kwidzynianie nie radzili sobie z puławską defensywą, a sami nie potrafili się przeciwstawić napędzającym się coraz bardziej gospodarzom.

Po ośmiu minutach gry bez straty gola puławianie wyszli na prowadzenie 9:6. Na przerwę schodzili z przewagą już pięciu trafień, notując w tym okresie gry znakomitą skuteczność na poziomie 81 procent!

- Rywale odskoczyli nam na początku przez nasze niefrasobliwe zagrania. W ataku pozycyjnym mieli olbrzymie problemy, żeby zdobyć bramkę. Natomiast błyskawicznie wykorzystywali nasze proste straty. Potem uspokoiliśmy grę i to przyniosło efekt - dodaje Kurowski.

Po wznowieniu gry piłka była w posiadaniu MMTS, ale goście rozpoczęli tę część meczu od niedokładnego podania. Piłkę przechwycił Przemysław Krajewski i popędził w stronę bramki rywala podwyższając wynik na 18:12. W tym momencie stan dwumeczu był już wyrównany i żadna z drużyn nie była bliższa medalu.

To, co wydarzyło się chwilę później, miało decydujące znaczenie dla losów spotkania. W 35. min sędziowie odesłali na ławkę kar Piotra Masłowskiego, a minutę później także Michała Kubisztala. Przez 60 sekund Azoty grały w osłabieniu dwóch graczy i… nie tylko nie stracili bramki, ale Krzysztof Łyżwa indywidualną akcją oszukał obronę kwidzynian i trafił do siatki rywali.
W 42. min. gospodarze prowadzili już 23:14, a zawodnicy MMTS byli całkowicie wybici z rytmu. Goście nie zdołali zdobyć bramki nawet z rzutu karnego, gdy Vadim Bogdanov bezbłędnie odczytał zamiary Mateusza Seroki.

Nie był to jednak koniec emocji, a zespół z Kwidzyna do walki poderwał jeszcze bramkarz Paweł Kiepulski, który był bohaterem pierwszego spotkania. Golkiper MMTS najpierw obronił kontrę Krajewskiego, a potem w ciągu zaledwie pięciu minut miał sześć udanych interwencji!

Puławianie przez dziewięć minut nie mogli zdobyć kolejnej bramki i goście w tym czasie zbliżyli się na siedem trafień. Na szczęście w drugiej połowie świetnie między słupkami spisywał się także Bogdanow, który kilka razy uratował Azoty przed stratą bramki i pozwolił spokojnie przetrwać słabszy okres.

W ostatnich minutach puławianie wrócili do swojego poziomu gry i gdy w 57. min Rafał Przybylski powiększył przewagę do 11 bramek, nikt już nie miał wątpliwości, że brązowy medal zostanie w Puławach.

Dla sześciu graczy Azotów piątkowe starcie było ostatnim meczem w barwach tej drużyny. Przed pierwszym gwizdkiem podziękowania od klubu za grę w Puławach otrzymali odchodzący po sezonie: Michał Kubisztal, Jan Sobol, Leos Petrovsky, Przemysław Krajewski, Rafał Przybylski i Sebastian Zapora.

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 30:20 (17:12)
Azoty: Koszowy, Bogdanow, Zapora – Prce 10, Przybylski 7, Łyżwa 5, Jurecki 3, Sobol 3, Masłowski 1, Krajewski 1, Grzelak, Skrabania, Kubisztal, Orzechowski. Kary: 12 min. Trener: Marcin Kurowski
MMTS: Kiepulski, Szczecina – Nogowski 6, Krieger 5, Genda 2, Szpera 2, Rosiak 2, Seroka 1, Ossowski 1, Janikowski 1, Peret, Potoczny. Kary: 10 min. Trener: Patryk Rombel