Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Azoty podpisały umowę z thyssenkrupp. Za 695 mln. zł powstanie linia produkcji kwasu azotowego

695 milionów złotych ma kosztować nowa instalacja do produkcji kwasów azotowych, jaka do 2023 powstanie na terenie puławskich Zakładów. W poniedziałek spółka podpisała umowę z niemieckim gigantem - firmą thyssenkrupp, która dostarczy Grupie licencji na produkcję kwasu, niezbędną do rozpoczęcia całej inwestycji.

-To będzie największa instalacja do produkcji kwasu w Polsce i jednocześnie największa inwestycja na terenie puławskich Azotów od kilkunastu lat - nie ukrywał na konferencji prezes Grupy Jacek Janiszek. Spółka szacuje, że nowa linia produkcyjna, która do 2023 powstanie na terenie Zakładów, będzie produkowała nawet 1000 ton kwasu azotowego w ciągu dnia. Jak twierdzi prezes, instalacja będzie też spełniała obostrzenia dotyczące emisji gazów do środowiska. - Nowe przepisy unijne wchodzą najprawdopodobniej w czerwcu. Nikt jeszcze nie wie jak będą dokładnie wyglądały, ale przygotowaliśmy się i instalacja będzie spełniała niskie normy emisji narzucone przez Unię - wyjaśnia.

Od firmy thyssenkrupp Grupa Azoty otrzyma licencję na technologię produkcji kwasu azotowego wraz z dostawą dokumentacji procesowej i kluczowego wyposażenia. Firma będzie też nadzorowała montaż i uruchomienie instalacji, która obecnie funkcjonuje już w kilku jej zakładach.

Inwestycja nie tylko umożliwi Grupie Azoty zwiększenie produkcji kwasu, ale też zabezpieczy ją na czas przyszłego remontu pozostałych czterech linii produkcyjnych. Pierwsza z nich ma zostać zmodernizowana do roku 2020, druga do 2022, a trzecia do 2023. -W tym czasie dzięki piątej linii nie stracimy nic na zdolności produkcyjnej. Nie jest sztuką robić coraz więcej nawozów, ale jest nią myślenie innowacyjne. Myślimy cały czas o nowych nawozach, które dłużej się wchłaniają i są korzystniejsze dla rolników - tłumaczy prezes grupy Azoty.

Jak twierdzi Janiszek, nowa inwestycja ma pomóc spółce w wypełnieniu luki w asortymencie. Do 2021 roku Grupa będzie mogła sprzedawać kolejne sześć rodzajów nawozów. - Segment ten jest szczególnie istotny gdyż generuje około 60% przychodów. Do 2021 roku na inwestycje w obszarze nawozów saletrzanych chcemy wydać w sumie ponad 1 mld złotych. Poza nową instalacją kwasu azotowego wybudujemy również dwie linie granulacji mechanicznej saletry. - wylicza prezes Grupy Azoty.

Prezes Grupy potwierdził też, że powstanie nowej instalacji spółka częściowo sfinansuje dzięki wkładowi własnemu. Reszta kosztów ma pochodzić z kredytu. – Zakontraktowana technologia dla nowej linii kwasu azotowego w Grupie Azoty Puławy to nowoczesne i sprawdzone rozwiązanie spełniające najwyższe wymogi środowiskowe – uspokaja dr Richard Saure z firmy thyssenkrupp Industrial Solutions AG, partnera Grupy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto