AZS Koszalin - TBV Start Lublin 65:79. Wyjazdowe przełamanie

Karol Kurzępa
Lubelscy koszykarze przerwali wstydliwą passę 24 porażek z rzędu na obcych parkietach. W sobotni wieczór czerwono-czarni pokonali na wyjeździe AZS Koszalin w efektownym stylu. Zwycięstwo znacząco przybliżyło "Startowców" do pozostania na kolejny sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Dla lublinian był to premierowy triumf w delegacji w obecnych rozgrywkach, a także pierwsza ligowa wygrana poza halą Globus od 15 listopada 2015 roku. Co istotne, drużyna prowadzona przez trenera Davida Dedka zwyciężyła w starciu z bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie bez jednego z kluczowych zawodników zespołu, kontuzjowanego Stefana Balmazovicia.

Otwierająca kwarta była dość wyrównana i zapowiadała zacięty bój do ostatnich minut. W kolejnych fragmentach spotkania coraz bardziej rozkręcali się gospodarze, którzy na cztery minuty przed zejściem do szatni mieli przewagę dziewięciu oczek. "Startowcy" jednak się w porę przebudzili i zdołali odwrócić losy pierwszej połowy.

Do przerwy lublinianie prowadzili 43:39. Spora w tym zasługa dobrze dysponowanego Mateusza Dziemby, który z rezerwowego w poprzednich spotkaniach w Koszalinie przeobraził się w jednego z liderów zespołu w początkowych 20 minutach. Dla 24-latka to przełomowy mecz w barwach TBV Startu, bowiem połowę rozgrywek stracił z powodu ciężkiej kontuzji.

Po zmianie stron na parkiecie nadal dominowała przede wszystkim walka. Obie ekipy popełniały sporo błędów i strat. Czerwono-czarni potrafili umiejętniej wykorzystywać wpadki rywali i dzięki wysokiemu pressingowi budowali swoją przewagę.

W drugiej połowie ciężar gry na siebie wzięli Amerykanie. Doug Wiggins zakończył mecz z dorobkiem 18 punktów i czterech zbiórek. Świetne zawody rozegrał także Nick Kellogg - autor 17 oczek oraz siedmiu zbiórek. Ponadto, swoje zadanie "na tablicach" wykonał również center Jason Boone (9 pkt / 7 zb).

O triumfie gości przesądziła znakomita czwarta kwarta, którą Wiggins i spółka wygrali 26:16. Lublinianie zaprezentowali wyższą skuteczność rzutów z gry i rzutów wolnych. Zaprocentowała także dobra postawa "na deskach", gdyż Boone wraz z kolegami zdobyli spod kosza aż o 16 oczek więcej od rywali.

TBV Start zanotował drugie z rzędu ligowe zwycięstwo, dzięki czemu oddalił się w tabeli od zajmujących pozycje spadkowe Polfarmexu Kutno i Siarki Tarnobrzeg. W następnej kolejce czerwono-czarni podejmą także plasujące się w dolnych rejonach ligowego zestawienia Asseco Gdynia. Do tej rywalizacji dojdzie w niedzielę, 12 marca o godzinie 18.

AZS Koszalin - TBV Start Lublin 65:79 (19:16, 20:27, 10:10, 16:26)

AZS: Remon Nelson 15, Piotr Stelmach 12, Jakub Zalewski 9, Curtis Millage 9, Marcin Nowakowski 6, Kevin Johnson 5, Kenny Manigault 4, Darrell Harris 3, Daniel Wall 2.

TBV Start: Doug Wiggins 18, Nick Kellogg 17, Mateusz Dziemba 13, Jason Boone 9, Jakub Dłoniak 7, Jarosław Trojan 6, Łukasz Bonarek 4, Paweł Kowalski 3, Bartosz Ciechociński 2, Nick Covington.