AZS UMCS Lublin najlepszą drużyną pływackich mistrzostw Polski seniorów. Zobacz zdjęcia

Ekipa AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację drużynową podczas mistrzostw Polski seniorów w pływaniu, które przez pięć dni odbywały się na lubelskim basenie Aqua. Akademicy zdobyli ogółem w imprezie trzynaście krążków, w tym dwa złote.

W klasyfikacji drużynowej lubelski klub zdobył 1817 punktów, zostając najlepszą drużyną imprezy. Akademicy sięgnęli po 13 medali (dwa złote, pięć srebrnych i sześć brązowych). - W Olsztynie przegraliśmy klasyfikację młodzieżową. Tutaj dokonaliśmy pewnych zmian taktycznych i tę, podobnie do seniorów także wygraliśmy. Bardzo nas to cieszy. Zabrakło nam złotych medali. To dlatego, że nie mogliśmy obstawić sztafet najlepszymi zawodnikami, którzy starali się skupić na indywidualnych startach i walce o minimum na Tokio. Cieszą występy młodych zawodników, jak Martyna Piesko, czy Klara Kowalska - podkreśla Piotr Kasperek, szkoleniowiec AZS UMCS.

W ostatnim dniu zmagań krajowego czempionatu srebrny krążek do kolekcji akademickiego klubu dorzuciła żeńska sztafeta na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Lublinianki popłynęły w składzie: Laura Bernat, Martyna Piesko, Wiktoria Samuła i Wiktoria Czarnecka, osiągając rezultat 4.10,94. Triumfował sztafeta Juvenii Wrocław, która ustanowiła nowy rekord Polski (4.02,63).

Wiktoria Samuła wcześniej bardzo dobrze zaprezentowała się w wyścigu na 50 m stylem dowolnym, kończąc zmagania na szóstym miejscu. Lublinianka czasem 32,15 poprawiła swój rekord życiowy.

- Jestem mile zaskoczona. To mój nowy rekord życiowy, zatem to dobre zakończenie zawodów. Jak widać, poziom jest coraz wyższy. Mam dużo świetnych juniorek, które pływają na wysokim poziomie. Jest się zatem z kim ścigać – mówi Wiktoria Samuła, zawodniczka AZS UMCS. – Ja jestem bardzo zadowolona, nawet z tego szóstego miejsca. Za mną trzynaście startów, więc nie ukrywam, że jestem trochę zmęczona, ale zawsze daję z siebie wszystko. Start w tych mistrzostwach oceniam pozytywnie, gdyż miałam trudny okres przygotowawczy. Aktualnie jestem studentką w Stanach Zjednoczonych, więc dużo odpoczynku nie będzie. Za dwa tygodnie muszę wrócić, dokończyć semestr. Przede mną nauka i dalszy okres przygotowań - dodaje lubelska pływaczka.

Z kolei koleżanka klubowa Wiktorii Samuły – Klara Kowalska, w ostatnim dniu rywalizacji uplasowała się tuż za podium w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym. - Spodziewałam się, że życiówka będzie, ale nie poprawiona aż o 20 sekund. Do podium straciłam dosyć sporo, zatem nie mam żalu, a raczej cieszę się z czwartego miejsca. Pierwsze 800 m płynęło się dobrze, potem było trochę trudniej. Mistrzostwa kończę z dwoma medalami seniorskimi, zatem jestem bardzo zadowolona - podkreśla Klara Kowalska, reprezentująca barwy AZS UMCS.

Najlepszą pływaczką lubelskiego czempionatu została Alicja Tchórz (MKS Juvenia Wrocław), natomiast wśród mężczyzn mieliśmy ex aequo trzech triumfatorów – Pawła Juraszka (MKS Dziewiątka Dzierżoniów), Jakuba Kraskę (AZS Łódź) i Karola Ostrowskiego (MKP Szczecin).

Marlena. Poznaj czarującą podprowadzającą Motoru Lublin. Zob...