AZS UMCS Lublin najlepszą drużyną w kraju. Pływacy obronili tytuł

Lekko nie było, ale udało się. Lublinianie po świetnej rywalizacji z AZS AWF Katowice, podobnie jak przed rokiem, wywalczyli tytuł drużynowych mistrzów Polski.

Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu trzeci raz w historii, a drugi raz z rzędu, zawitały na do lubelskiej pływalni „Aqua”. Na starcie zjawiła się czołówka, która jednak już szykuje się przede wszystkim do mistrzostw świata, które za dwa tygodnie odbędą się w stolicy Węgier – Budapeszcie.

O tych myśli też zawodniczka AZS UMCS Lublin, Laura Bernat. 16-latka, która na swoim koncie ma już start w igrzyskach olimpijskich, w Lublinie była faworytką do złota na swoim koronnym dystansie 200 metrów stylem grzbietowym, który odbywał się trzeciego dnia rywalizacji. Ze swojej roli wywiązała się bardzo dobrze. Z czasem 2:11.48 sekundy nie tylko sięgnęła po medal z najszlachetniejszego kruszcu, ale też wywalczył minimum na mistrzostwa Europy. Te natomiast odbędą się w dniach 11-18 lipca w Rzymie.

Prawdę mówiąc spodziewałam się wygranej. Wiadomo, że złoto mistrzostw Polski cieszy, ale chce się więcej. To są zawody przejściowe przed tymi międzynarodowymi i nie przygotowywałam się do nich w szczególny sposób. Tak naprawdę te mistrzostwa mogę nazwać świetnym, bardzo mocnym treningiem. Jestem tak zmęczona, że ledwo się ruszam – komentuje dla mediów klubowych AZS UMCS Lublin, Laura Bernat.

Złoto grzbiecistki było jednym z dwunastu medali, zdobytych przez gospodarzy w klasyfikacji „Open”. A zaczęło się już pierwszego dnia, kiedy to na najniższym stopniu podium w rywalizacji na dystansie 400 metrów stylem zmiennym stanęła Paula Żukowska (4:54:04 sekundy). 2. miejsce z Natalią Piekarską (UKS 190 Łódź) przegrała o zaledwie 0.06 sekundy.

Zmęczenie jest odczuwalne, bo to jest bardzo wymagający dystans. Ale lubię to zmęczenie, dlatego nadal tu jestem. Od kilku lat nie patrzę już czy mogę wygrać, czy nie, ale oczywiście chciałabym być ciągle najlepsza. Staram się tym jednak jak najbardziej bawić, bez względu czy wyjdę z tego pierwsza czy ósma – mówiła po wyścigu zawodniczka.

Drugiego dnia zmagań gospodarze po zdobyli pierwsze złoto. Konkretnie dokonała tego Adela Piskorska, która została mistrzynią Polski na 50 metrów grzbietem. Z czasem 28.51 sekundy była bardzo blisko minimum na mistrzostwa Europy, ale ta sztuka się nie udała.

Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony jest złoto, a z drugiej nie udało mi się uzyskać minimum na mistrzostwa Europy. Taki jest sport. Zaważyły setne sekundy, a to jest sprint, więc trzeba było się z tym liczyć. Ten wynik jest dla mnie motywacją. Szczególnie, że dwa tygodnie temu pisałam matury, a teraz sięgam po złoto. Niesmak jednej setnej jednak pozostanie – wyjaśnia mistrzyni Polski na 50 metrów grzbietem, Adela Piskorska.

AZS UMCS Lublin z dorobkiem 1711 punktów został najlepszą pływacką drużyną w kraju. Za klubem z Lublina sklasyfikowane zostały AZS AWF Katowice (1663 pkt) i UKS G-8 Bielany Warszawa (1231 pkt).

Lublinianie zdobyli 12 medali seniorskich (2 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych – 8. miejsce w klasyfikacji) oraz 14 wśród młodzieżowców (6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe – 2. miejsce w klasyfikacji).

W czasie zawodów w Lublinie poprawione zostały dwa rekordy Polski. W rywalizacji kobiet na dystansie 50 metrów stylem klasycznym z czasem 31:06 sekundy nową rekordzistką kraju została Barbara Mazurkiewicz (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego), natomiast 100 metrów z wynikiem 1:07.88 sekundy Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław).

Najlepszą zawodniczką mistrzostw została Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn), a najlepszym zawodnikiem Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszawa).