Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

B jak baza monetarna, czyli po prostu gotówka

dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki Archiwum
131 miliardów złotych. Tyle banknotów i monet znajduje się obecnie w obrocie w Polsce. To właśnie te pieniądze stanowią tzw. bazę monetarną. Ekonomiczny termin określający to, co wszyscy znają jako po prostu "gotówkę". Wydaje się dużo, ale to tylko niewielki ułamek pieniędzy, jakimi posługujemy się zarówno w życiu prywatnym, jak i gospodarczym.

Łączna wartość wszystkich pieniędzy w Polsce to 996 miliardów złotych. A więc przeszło 860 miliardów to pieniądz bezgotówkowy - wszelkiego rodzaju depozyty bankowe, od rachunków bieżących po depozyty długoterminowe. Udział pieniądza bezgotówkowego w rozwiniętych gospodarkach nieustannie rośnie. Jest on stale tworzony przez banki w formie kredytów udzielanych osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym. Im silniejszy i stabilniejszy system bankowy, im doskonalsze narzędzia, którymi możemy się posługiwać w celu zawierania transakcji, tym znaczenie gotówki maleje. W dobie bankowości elektronicznej, kart płatniczych, transakcji zbliżeniowych, łączy szerokopasmowych, systemów optycznych, nasze portfele zaczynają zmieniać funkcję. Więcej w nich paragonów, zdrapek, plastikowych kart i dokumentów niż banknotów.

Pieniądz łatwiejszy w użyciu i bezpieczniejszy wypiera bardziej kosztowny. I w przyszłości wyprze pewnie zupełnie, zwłaszcza że jest on bardzo wygodny z punktu widzenia władzy państwowej. Żadna transakcja elektroniczna się nie ukryje. Po każdej zostaje ślad, a więc możliwość kontroli. Łatwiej jest ścigać przestępców, szarą strefę, podatników.

Baza monetarna stanie się więc wkrótce tylko terminem historycznym. A banknoty i monety będą miały jedynie wartość numizmatyczną, tak jak obecnie jest z monetami kruszcowymi. Pewnie będzie trochę żal, ale następne pokolenia będą już żyły czym innym. W tym kontekście przestanie mieć też znaczenie, jaką walutą się posługujemy. Na pieniądzu elektronicznym nie ma podpisu prezesa Narodowego Banku Polskiego i wydrukowanego orła w koronie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski